Nymfomanka, část II.

• slovenský

Nymfomanka II.

Nymph()maniac: Volume 2

Drama / Mysteriózní / Komedie / Erotický / Povídkový

Dánsko / Německo / Francie / Belgie / Velká Británie, 2013, 124 min (Director's cut: 180 min)

Bublina splaskla, nadšené očekávání zplihlo jak pyj po orgasmu. Druhá část je o poznání slabší, banálnější a méně vtipná (recyklace prupovídek z jedničky). Formálních hrátek ubylo, Seligmanovy odbočky zmiňující x slavných persón nabobtnávají až do groteskních rozměrů, ale naštěstí už nás Trier neoblažuje tolika názornými metaforami./// Nehraje už jen Bach a Rammstein, ale i Wagner, Mozart, Händel… A zase se dozvíme moudra o hudbě, církvi nebo deviacích. Žádné geniální propojení části první a jejich motivů (hudebních i těch ostatní) s částí druhou se nekoná. Rozdělení na pouhé tři kapitoly film zpomaluje. První část (sado-maso) sama sebe opakuje a kýžený průnik do (duše) Joe se nedostavuje. Celkový rytmus snímku je poněkud rozvláčný a bez uspokojivého gradování, což může při sledování vyvolat podobné pocity frustrace, jaké zakouší hlavní postava, která se marně snaží vyvrcholit. Finále je podivné (rozhodně nečekané, to ano) a v paměti utkví snad jen scéna odkazující na Antikrista nebo obří bradavky Gainsbourgové. A kromě krátkého záběru na felaci, ochlupená rodidla a pár ztopořených černošských údů zas nic! Trier se smíchy ohýbá v pase, jak nás napálil – a nemám na mysli relativní cudnost filmu, (v kinech běží jen sestřihané kopie), ale celou část II. a její obsah a vyznění. Každopádně teoretici mají co rozebírat a ti ostatní můžou s nadějí čekat na rozšířené verze. Studie ženské sexuality? Ale kdeže. Mimochodem character posters jsou totální podfuk, většina zobrazených postav si ve filmu nesvlékne ani šálu, natož cokoli dalšího. [Kino](8.1.2014)

Režisérova ()nanie, dějství druhé. Ani pokračování ničím zvlášť nepřekvapilo a nešokovalo. Na tohle jsou zkrátka příznivci Larse von Triera zvyklí. Druhý díl mi seděl o něco více - hlavně tím, že se dostalo větší slovo starší Joe, resp. Charlotte Gainsbourg, která je prostě skvělou herečkou.(15.4.2014)

[180-minútová „director's cut“ verzia – 95%](19.10.2014)

• Faustka

2.) Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Mé obavy se vyplnily. Charlotte Gainsbourg se svlékla.(26.9.2014)

Od rozkoše k násiliu. To je v skratke posolstvo Nymfomanky. Z mladosti opojenej voľnosťou študentských lások a vzťahovým experimentovaním sa veľa ľudí stáva frustrovanými otrokmi mlynského kameňa. Uväzujú si ho na krk napríklad dlhoročným partnerstvom, ktoré žije len z odleskov bujarej puberty. Alebo uštvaným naháňaním sa za stále novými dobrodružstvami. Vyberte si. Zakonzervované pachute nikam sa nevyvíjajúceho vzťahu či sexuálna akrobacia sa stáva sivou každodennosťou, kreativita ako prostriedok nápravy je ubitá rutinou na dráhe: práca-deti-partner-milenec/ milenka. Končí sa to až príliš často natlakovanými, no zriedka ventilovanými napätiami alebo rôznymi psychotickými perverziami. Z toho potom plynie toľko domáceho násilia, psychického týrania, manipulácie potomkami a stareckej zatrpknutosti. A osamelej, nikam nevedúcej a ostatným prevažne ubližujúcej vzbury proti spoločnosti. Pretože jej cieľom nie je ľudstvo nijako vylepšiť, ale preniesť naň nákazu vlastnej straty chuti do života a vyprchania radosti z objavovania nového. Dvojka je v porovnaní s prvou časťou myšlienkovo prieraznejšia, hoci vyznením o poznanie trpkejšia.(27.2.2014)

• - Shia LaBeouf prišiel na premiéru počas Berlínskeho filmového festivalu s papierovým vrecom na hlave. (Eoin)

• - Spoiler: V scéne, keď sa dieťa dostane z postieľky, znie Handelova skladba "Lascia Ch'io Pianga". Rovnaká skladba zaznela v rovnakej situácii aj v ďalšom filme Larsa von Triera Antikrist (2009), avšak tá skončí tragicky. (spissky)

• - Udo Kier mal obdobnú scénu s lyžičkami aj v predošlom filme Larsa von Triera Melancholia (2011). (spissky)