Ochranné zbarvení

Camouflage

Komedie / Drama

Polsko, 1977, 106 min

For Me 84%(13.6.2011)

Monochromatičnost, jasně strukturovaně definovaná pyramida moci a hlavní hrdina Jarek, který opatrně zkouší, nakolik ji může využít pro své vlastní chápání spravedlnosti. Jarek je prostřednictvím svého znuděného kolegy Jakuba konfrontován s otázkami svědomí a etiky. Jakub obhajuje názor práva na existenci - kdo existuje, vítězí. Podle něj v sobě máme jako lidské bytosti vypěstované svědomí, které naštěstí zeslabuje sebevědomí. S Jarkem vede dlouhé debaty a manipuluje ho do situací, ve kterých zkoumá sílu Jarkových, možná sice alibistických, ale přesto morálních zásad. Vše ve vygradovaném finále končí remízou přizpůsobivosti cynismu a naivního idealismu.(8.1.2012)

Moje prvé zoznámenie s filmami Krzystofa Zanussiho nevyvolalo vo mne búrku nadšenia. Ochranné sfarbenie je zaujímavé iba brilantnými dialógmi, ktoré slúžia ako zbrane pri strete dvoch pracovných, morálnych a životných postojov. Dialógy som si však mohol prečítať, bez nutnosti vidieť film, ktorý k nim takmer nič nepridal. Okrem dvoch hlavných predstaviteľov boli ostatné postavy ploché, nevýrazné, Angličanka a čkajúci študent mi dokonca pripadali trápne. Celkove vnímam tento film ako mierne nadpriemerný a s ohľadom na slávu jeho režiséra som určite čakal viac.(23.10.2012)

Věrný popis mravních rozporů a vynuceného úpadku svědomí v dobách života pod komunistickou krustou. Možná to může sloužit jako varování před pokusy se tam vrátit, ale jako film, který by dnes byl natolik naléhavý, aby zaujal, to už nefunguje. Je to dlouhé, stále se opakující, pomalé, vyčpělé.(19.10.2012)

Jo, zase další povedený Polský film. Nějak jsem na něj neměl nikdy moc chutě, ale teď to bylo v TV a já neodolal. Jsem tomu rád.(22.10.2012)