Nacističtí pohlaváři: Hermann Göring a Joseph Goebbels

• Itálie Nazi Hierarchs: Hermann Goring & Joseph Goebbels
všechny plakáty

Adolf Hitler byl bezpochyby nejkrutější vůdčí osobnost nacismu, ale nebyl jediný. Tento dokument rekonstruuje příběhy o zločinech, které páchali Paul Joseph Goebbels a Hermann Wilheim Göring, a to až na Norimberském procesu proti válečným zločinům provedených mezi lety 1945 a 1946. (oficiální text distributora)

Volodimir2

Historický dokument a Taliansky, myslím si, že to už samo od seba niečo naznačuje. 1. diel Hermann Göring v trvaní 26 minút a 50 sekúnd nám za pomoci archívnych záberov stručne poukazuje na život tohto vojnového zločinca. Ale do roku 2008 bolo už niekoľko otvorení archívov a my sme sa z tohto dokumentu nedozvedeli nič nové. Tak aspoň nejaké perličky. Göring bol poslanec a predseda ríšskeho snemu, zakladateľ gestapa, minister letectva, vrchný veliteľ Luftwaffe, ríšsky maršal a od 1.9.1939 prvý zástupca Hitlera takmer po celú dobu 2. svetovej vojny. Postupne upadal do nemilosti. Göring stratil kontrolu nad bitkou o Britániu a urobil fatálnu, taktickú chybu, keď prešiel na masívne nočné bombardovanie Londýna dňa 7. septembra 1940 vo chvíli, keď britská letecká obrana sa spamätávala zo strát vo vzduchu aj na zemi. Tento krok zachránil kontrolný sektor stanice RAF pred zničením a dala Britom drahocenný čas na zotavenie. Túto chybu mu Hitler nikdy neodpustil. Ďalším významným zlyhaním Luftwaffe bolo nezabezpečenie pravidelného zásobovania 6. armády Paulusa u Stalingradu. Na konci vojny chcel vyjednávať s Američanmi a Britmi, Hitler ho nechal zatknúť a posadiť do väzenia. Ďalších 24 minút sa dokument venuje Goebbelsovi najvýznamnejšiemu propagátorovi rasových teórií a vojny, šéfovi úradu propagandy, neobmedzenému diktátorovi v oblasti kultúry. Medzi jeho najznámejšie výroky patria: "Stokrát opakovaná lož sa stane pravdou! Čím väčšia lož, tým hlasnejšie ju treba kričať do sveta!" Hitlera pretváral na vodcu a šikovne upevňoval jeho kult osobnosti. Fanatický nacista - zaviedol 60-hodinový pracovný týždeň, zakázal všetky formy zábavy, vyžadoval obetovanie života pre Führera a Ríšu. V politickom testamente ho Hitler označil za svojho nástupcu. Na konci vojny dal otráviť svojich šesť detí a spolu s manželkou spáchal samovraždu. Na záver by som chcel upriamiť pozornosť na skutočne historický unikátny seriál Guida Knoppa Hitleroví muži, 1996. Tento seriál bol vyhodnotený, ako 31. najlepší na svete. Takže rozhodne radšej si pozrite tento nemecký dokument. ()