Whedon splnil co sliboval, v první části šlo hlavně o takový geekservis fanouškům komiksu, opepřený řádnou dávkou parádního Whedon humoru, který budoval chemii mezi postavami, čímž nakonec krásně zafungovalo to konečné stmelení a vytvoření týmu. Druhý díl pak měl podat komornější a dramatičtější pohled na postavy, jejich vnitřní problémy a psychiku, čemuž měla korespondovat i hrozba, vytvořená zahráváním si s neznámým. Nu, a to v Ultronovi vskutku je. Problém ovšem nastává, když člověk zjistí, že film to podává v docela nekonzistentní struktuře vyprávění a co hůře, klouže v této problematice spíše po povrchu, místo aby zašel hlouběji. Nakonec tak zase nejlepší momenty tvoří opakované hláškování a dobírání se navzájem (ne že by mě osobně tohle vadilo, protože i když tu toho nebylo možná tolik, co v jedničce, stále to fungovalo výborně a několikrát to výrazně stavělo na mrkání komiksu - což já budu kvitovat vždy) a dramatické linky se zdají jakési nedomrlé. V rámci nějakého pokusu o obelhání diváka navíc není využita ani jedna linka, jejíž konec se opravdu přímo nabízel a i když to na jednu stranu do budoucna určitě může být plus, momentálně to je ztracená příležitost pro vygradování filmu. Ultron sám pak má několik skvělých až mrazivých momentů, ale většinou spíše pouze sarkasticky komentuje a na konci jsem se už opravdu jenom modlil, ať se nepokusí ho ukončit zase ve stylu jakéhosi antiklimatického overkillu samoúčelně pro humor (s tím má Marvel docela zkušenosti, GoTG, A1, IM3). Naštěstí se ale tentokrát vzchopili a jakkoliv tak trochu potopili dalšího záporáka (jeho Věk opravdu nemá jakoukoliv osudovost kromě jednoho proslovu, který působí až bolestivě cheesy), ale alespoň mu (a mě) dopřáli krásně dojemný konec (jako dojemný v rámci MCU, to stále není nic, co by zrovna vyvolávalo slzy, ale... ta scéna byla přesně taková, jaký měl být celý jeho život). Abych shrnul celkově negativa, doplním ještě hrozný střih v některých akčních sekvencích, to spolu s přílišným zaměřením se na detail prakticky znemožňuje se vyznat, co je co - tu jde tedy vidět zřetelně ten rozdíl mezi výbornou akcí ve Winter Soldier, kde byl střih i kamera použita jen a pouze pro dynamiku a tvrdost a mezi nezvládnutým řemeslem. Ovšem není to případ vší akce a tento díl přináší spoustu opravdu komiksově laděných akčních záběrů, které lahodili mým očím jako málo co. Tolikrát kritizovaný výskok hned na úvodu považuji za jeden z nejlepších momentů celého filmu, stejně tak pak krátkou sekvenci obrany v závěru, která je svou kompozicí taktéž čistým odkazem na komiks (jen tam povětšinou bývá těch hrdinů a protivníků asi stokrát víc). Tím bych plynule přešel k plusům, kterých není málo, kromě výše zmíněných hlášek a několika akčním sekvencím je tu také plno výborných interakcí a chemie (ne tak dobré jak v jedničce), rozšiřuje to mytologii universa, vydatně se mrká směrem do temné budoucnosti (kéž by opravdu byla temná :), základní dějová linka i přes celou tu rozkolísanost stále baví, hlavně teda v jednotlivých scénách (Klaw, Vision, vize, party a Ultronovo stvoření - ano Lachtane...) a celková komiksový feeling (i tady se to Whedonovi podařilo protlačit). A pak fenomenálně zahraná a provedená Scarlet Witch a její vystupování hlavně v první polovině, ladění až do hororu se mi zamlouvalo velice. Quicksilver byl lepší u Singera, nic jiného k němu asi nevím říct, ale jako sourozenci fungovali určitě dobře. A měl jsem pocit, že několikrát zastiňují samotného Big Bad Ultrona :) Trochu mě začíná ale mrzet, že sice celé provázání s universem je stále něco, co člověk sotva někde jinde prozatím uvidí (i s Agenty SHIELDu, ovšem tentokrát spíše jen velmi jemně), ale jelikož prostě nutně filmový vesmír má mnohá omezení, všechno se až příliš moc váže na stále stejné artefakty a postavy (Asgard v tomhle jasně vede) a tím pádem jaksi ta velikost vesmíru v očích někoho, kdo četl komiksy, je stále trošku malá. Ale to není chyba, pouze hloupý povzdech. Na konec bych řekl, že jsem film viděl naneštěstí v dabingu a po kvalitě hlasové nebyl zcela špatný (někteří jo - Kapitán, někteří naopak skvělí - Ultron), ale selhával jako obvykle v překladu a některé dialogy a možná i hlášky a sarkasmy skoro určitě vyzněly do prázdna až hloupě, což mohlo přispět i k mému celkovému nepochopení komornějších scén. Anebo třeba taky ne, když vidím některá ostatní hodnocení :) Každopádně ačkoliv můj komentář jak už to často bývá vyznívá spíše negativně (chyby se vždy hledají nějak jednodušeji), ty plusy rozhodně nebyly zanedbatelné. Proto budu hodnotit prozatím (dokud ještě neuvidím originál) 8/10 "Asi bychom nestihli tu budovu ještě koupit?" (1.5.2015)

Povedené pokračování rozvíjí načrtnutné linie a stíhá varovat před umělou inteligencí. Bohužel trpí dvojkovostí a filmu by bodla půlhodina budování pozadí postav navíc, protože pro samou akci na ně prostě není dostatek času. Ani Ultronova snaha o anihilaci Avengers mi nepřijde dostatečně opodstatněná, ale charizma mu rozhodně neschází. Spader si to užívá. Odbočky ke kamenům nekonečna strhávají pozornost špatným směrem, i když se Whedon snažil vetknout to do příběhu opodstatněně Age of Ultron tím působí jako pouhé předmostí dvojdílné Infinity War, která přijde až za tři roky. Největším tahounem filmu je docela (příjemně) překvapivě Hawkeye Jeryho Rennera v závěsu s antihrdinským Starkem a Bannerem, kteří kazí na co sáhnou. Digitální orgie jsou místy trochu ubíjející, protože se akce snaží věnovat všem postavám. Chemie v kecacích scénách ovšem funguje na výbornou. Jsem docela zvědavý jak pozměněná týmová sestava ovlivní další Marvelovky. Mám radost, že se k něčemu takovému odhodlali. Vize si zaslouží více prostoru.(1.5.2015)

Jaké trailery, takový film. Přeplácaný digifest, ve kterém je víc postav než na orloji (nebo spíš na dvou orlojích), je vlastně klasickou nastavovanou kaší po výborné jedničce. Áno, Whedon pořád umí pracovat s dialogovým humorem, občas přijít s nějakým tím vtípkem a má k sobě šestici cool, jasně vyprofilovaných postav, s nimiž prostě chcete vidět další filmy a zajímají vás jejich další osudy, pohnutky, trable. Chemie mezi nimi pořád funguje, jejich dobrodružství je ale naprosto generické a nezajímavé jak zápletkou, tak záporákem a i audiovizuálním pojetím, které bych charakterizoval jako... no, tak nějak šedivě vyblité. Většina scén by mě bavila asi víc na papíře než ve výsledném filmu (třeba Hulk vs. Hulkbuster), protože gradace Whedonovi tentokrát nefunguje a Avengers 2 tak trpí klasickými neduhy sequelů, kde musí být všeho víc a nutně větší. Vlastně mi druzí Avengers evokovali sequely Transformerů - akorát na Avengers dělá šikovnější, snaživější a vynalézavější tvůrce, co má pod palcem tým mnohem zábavnějších superhrdinů.(28.4.2015)

OMNOHO lepšie ako preceňovaná, na druhý pokus už vlastne nepozerateľná jednotka. Tu sa z hláškujúcich figúrok stali funkčné postavy (ktoré občas výživne hláškujú) a príbeh je zmysluplný, zaujímavý, gradujúci a s výrazným zloduchom. Akcie je tak akurát a vo všetkých prípadoch s jasným významom a motiváciami, pričom nechýbajú haldy ikonických moneyshotov. Osobné línie vyvážené a presvedčivé. Finále, ktoré sa viac sústreďuje na záchranu civilistov (všetky palce hore!), je brilantne rytmizované, Whedon ma prvýkrát presvedčil, že je okrem písača hlášok aj dobrý režisér.(3.5.2015)

• Xmilden

Tak pokud to chce Marvel dělat takhle, tak mě už to nebaví. Vždyť jsme to už vše viděli vlastně v minulých dílech. A určitě i lépe. Postavy už není kam moc směřovat, Thor je tady například absolutně zbytečný, stejně jako většina ostatních Avengerů. Akce je dělaná jen aby nějaká byla. Já se vlastně ve 100 minutě přistihnul že děj se vlastně nikam moc neposunul a příběh který by se dal odvyprávět i v rámci zhruba hodinového dílu se nám rozpliznul na více než 130 minut. Příště to už ale bude samozřejmě zase úplně jiný level, protože do hry možná už vstoupí zcela nový záporák. Ach jo! To věčné hraní s divákem, kdy se už příště opravdu bude k něčemu neskutečnému schylovat mě už nudí. Nebojte, příště to bude zase to stejné hovno jako v díle minulém. Navíc má být ještě Infinity War rozdělena na dva díly. To potěš teda. Z posledních Marvelovek mě nejvíce zaujal díky své zápletce a povedené akci druhý Captain Amerika, bohužel to celé pak zmršili závěrečnou digi megalománií. V mých očích může obstát Ant-Man a to hlavně díky vtipným dialogům nebo scénáři. Tady v Avengers není prostě kde brát. Všichni se berou strašně moc vážně a dialogy psal zcela určitě nějaký automat. Je docela možné že kdybych si před Avengers 2 nevzpoměl na mé první setkání s Terminátorem 2, možná by to bylo o hvězdu navíc. 40%(11.9.2015)

• - Vo filme sa mal pôvodne objaviť v malej scéne aj Loki (Tom Hiddleston), a to konkrétne v Thorovej vízii. Scéna však bola nakoniec vystrihnutá. (mjmartin167)

• - Ultron (James Spader) ve filmu posílí své tělo pomocí vibrania, v původní předloze má však robotické tělo z nezničitelného adamantia, které se ve filmové podobě může vyskytovat pouze ve světě X-men z důvodu vlastnictví filmových práv. (Ratemus)

• - Mezi závěrečnými titulky se nachází ještě jedna scéna. (necisty)