Černá vdova

Scénografie:

Yoel Herzberg

Kostýmy:

Hamada Atallah

Hodně silné drama, které by se mělo dostat k co nejvíce divákům, protože odkrývá, jak propastný rozdíl je mezi východní a a západní kulturou. Doueiri velmi citlivě znázorňuje, jak to chodí v arabském světě, kde je nepřátelství mezi kulturami vskutku velmi silné a brutální. Navíc nabízí i zajímavý přesah o tom, že nikdy nevíme, kdo žije vedle nás a že se jen těžko vysvětluje ostatním, že o určitých věcech nemáme tušení. Režisér volí ruční kameru, která perfektně funguje a dostává se tak hlavnímu hrdinovi pod kůži a zachycuje všechny jeho emoce. Emocionálních momentů je tu nepočítaně a všechny jsou dost působivé a někdy až "nepříjemné". Výkony u nás neznámých herců naprosto perfektní a jen dokreslují pocit autentičnosti. Jen škoda, že někdy není jasné, co je flashback a co představy, protože hranice tady není úplně daná. Jinak ale jde o výtečný kousek, který má co nabídnout a mnohým možná osvětlí, proč nikdy nelze porazit islám a jakkoli se s jeho přívrženci domluvit. 85%(11.7.2013)

• Wacoslav1

Náboženský žvásty a nuda. Nic víc v tom opravdu netřeba hledat. Po pravdě moc nerozumím tomu hodnocení tady, ale co už určitě to není poprvé ani naposledy co se tak děje řekl bych.15%(3.3.2014)

Vydarený film na túto citlivú tématiku z oblasti samovražedných atentátnikov. Zobraziť film z pohľadu manžela atentátničky a ešte k tomu Araba žijúceho v Izraeli bol veľmi dobrý nápad, hlavný hrdina tu kvôli tomu musí čeliť mnohým nepríjemnostiam a tak je tu dostatočné množstvo zaujímavých prvkov, ktoré mi aj prišli kvalitne zvládnuté. A tak zatiaľ čo prvá polovica je skôr emotívnejšia a napríklad tie scény, kde sa hlavný hrdina snaží vyrovnať so smrťou milovanej manželky za zvukov príjemnej hudby sa mi dosť páčili, druhá je zase o niečo dejovo zaujímavejšia, pretože sa hľadajú dôvody zmeny povahy manželky a všetko s tým súvisiace. Veľkým plusom je aj ten kontrast v pohľade na samovražedné atentáty, keďže polovica filmu sa odohráva na druhej strane barikády a chválim aj to, že tvorcom sa podarilo udržať dosť nestranný pohľad na túto tému, čo nie je až tak bežné. A sadol mi aj úplný záver. Takže som skutočne rád, že som si to pozrel, filmov na túto tému moc nepoznám a tento je kvalitný po všetkých stránkach. 77%(18.8.2015)

Z tohoto filmu jsem mel trochu obavy, ze sklouzne do marasmu. Ocenuji, ze film ukazuje obe strany mince, na jejimz konci neni viteze. Pro me neskutecne zajimavy namet s vybornym scenarem. Po technicke strance neni co vytknout, stejne tak herecke vykony na vysoke urovni. Videno v ostravskem Minikine, 21 divaku (16 zen, ctyri muzi a jeden pes).(28.8.2013)

Velmi zajívé téma o špičkovém chirurgovi z Tel Avivu, jehož krásná žena spáchala ve jménu Palestiny sebevražedný atentát, po němž zůstalo 17 mrtvých, včetně dětí. Pohled na to, jak pochopit čin svého milovaného partnera a současná problematika na Východě. Taktéž doporučuji.(28.7.2016)

• - Jedinou arabskou krajinou, kde bol film predstavený, bolo Maroko. Bolo to v rámci Medzinárodného filmového festivalu v Marakeši (2012) a film dokonca získal aj ocenenie Grand Prize. (MikaelSVK)