Deník psaný na vodu (TV film)

Drama / Válečný

Československo, 1974, 56 min

• Big Bear

Normalizační blbůstka o příběhu z konce války. Hraný děj je prokládaný dokumentárními záběry na Rudou armádu (Brna se tam toho týká pramálo) s komentářem ruského kameramana... Na dokumentu máme možnost vidět klasické záběry na běžící rudoarmějce ve vaťácích s vlajícícmi dekami za zády, na pár záběrech se mihnou téčka a na jednom šturmoviky IL2. Také jsou tam samozřejmě kaťuše, ty nemohou chybět na žádném propagandistickém snímku. Vše se točí kolem přehrady nad Brnem, kterou vede statečný hrázný O. Dadák. Je květen 1945 a za kopci už duní ruská děla. Dadák dostává telefonem z Brna od německého velení rozkaz připravit přehradu na vyhození do povětří. Němci hodlají vzniklou povodňovou vlnou zničit i za ceny obrovských ztrát na lidských životech průmyslové zařízení fabrik ve městě a okolí a zpomalit postup Rudé armádě. Dadák všemi možnými prostředky zahájení prací sabotuje, Němci tedy vyšlou k hrázi vlastní komando pyrotechniků s důstojníkem SS. Ten již měl Dadáka jednou ve spárech, když byl podezřelý z odboje. Jelikož ale jeden z vyslýchaných při mučení zemřel, nemělo gestapo důkazy a Dadák byl propuštěn. Nyní se na hrázi opět s Dadákem setkává a hodlá si s ním účty vyřídit navždy, to už ale jeho muže kosí střelba z ruských samopalů.... Mno co víc dodat. Je to takové poplatné své době. Zlí jsou zlí, hodní jsou hodní a nejlepší jsou Sověti. Film naštěstí nekončí úplným hepáčem což jej možná zachránilo od mého odpadu. Milovníci válečných filmů toto dílko které naštěstí není dlouhé mohou v klidu obejít, milovníkům elektráren je však doporučuji. Divák má možnost nahlédnout do různých částí této zajímavé stavby. Jedna turbína. *(5.4.2014)

• honzic

Film z období války byl moc figurkovský, postavy jsem čekal lépe vykreslené a výraznější, škoda! Hodnocení: 45 %(27.5.2014)

• Mylouch

Příběh hrdinného partnerství hrázného-odbojáře a Rudé armády v rámci brněnské operace. Zajímavě experimentálně kreativní přístup (hudba, koncept) k formálnímu zpracování dobově povinného tématu k 30.výročí osvobození v podobě deníku hrázného. To představuje kombinaci televizní inscenace, doplněné o exteriérové scény z prostředí přehrady, a komentovaných dokumentárních záběrů vojenských operací. Hudba: Josef Ceremuga.(7.6.2012)