Crawlspace

Thriller / Sci-Fi

Austrálie, 2012, 86 min

Justin Dix

Akčný krváčik s prvkami sci-fi, avšak úplne priemerný. Nemám veľmi v láske filmy, v ktorých sa musím po celý časa dívať na skupinku blbečkov (v tomto prípade vojačikov), ako pobehujú v podzemných tuneloch, hysterčia a strieľajú všade naokolo. Sem tam sa za rohom objaví nejaká pekná príšerka, takže vojačikovia raz lovia a o chvíľu sú lovení, klasika. Veľa tam toho ale nebolo. Potom sa to otočí na ďalšiu klišé zápletku ako experimenty na ľuďoch či ovládanie mysle, do toho občasné otravné flashbacky, a ja som si vlastne uvedomil, že ma to prestáva baviť, a jediný dôvod, pre ktorý to pozerám, je dostatok gore, skrvavených mŕtvol, sem tam odseknutá končatina, upálenie či vybuchujúca hlavička. Zdalo sa mi to síce o niečo lepšie, ako podobné, nudné Underground či Stormhouse z minulého roka, takže mávnem rukou, dám slabú trojku a ide sa ďalej.(3.1.2013)

V podstatě je to film o sexy ženě v nátělníku a pak o tom dalším. Nasadit sexy australanku Amber Clayton do takového outfitu je sice prvoplánové avšak obstojně to funguje. Navíc, pro pohyb v podzemních prostorách chodeb je to patrně nejpraktičtější oděv. A nebude na to prolézání nepřehledného labyrintu zdaleka sama. Společnost jí bude dělat elitní komando vojáků, které to sem přišlo "vyčistit", zmutované bestie a především pro klaustrofobiky to bude solidní zážitek. Super tajný vojenský projekt na testovaní lidských schopností se vymknul kontrole a jeho následky s sebou nesou oběti. Prostředí podzemních prostor je poměrně vděčné a těžko už něčím zajímavým překvapí. Tady to úplně nefungovalo tak, jak mělo a skoro nic navíc se z něj nevymáčklo. Lépe a působivěji byly natočeny scény mimo tyhle prostory, kterých byla dohromady pouhá pětina. Gore sice žádná sláva, ale v rámci možností omezeného rozpočtu se nedalo očekávat něco extra. Krev mně přišla až moc nerealisticky přetmavělá. Film nešel cestou "vykradu, co se dá" a ačkoliv se tomu nevyhnul a bylo možné poznat zřetelnou inspiraci slavnějšími scifi vzory, tak se pokoušel přijít i se svojí vlastní interpretací, což dohromady vytvářelo svébytnou originalitu s velmi dobře vyváženým tempem. Film se tedy rozhodně nešinul slimáčím tempem. Ne vždy se však dařilo udržet film ve smysluplnosti a několikrát se přidružila také slušná režijní zmatenost, která filmu dost ubírala. Nastal pak zmatek v postavách, jejichž konání nebylo vždy tak úplně jasné a některé postavy působily docela nadbytečným dojmem. Justin Dix si toho nabral až moc. Dal se do psaní scénáře, film si vzal pod svá produkční křídla a odrežíroval si ho. Herecká sestava velmi dobrá v popředí se zmíněnou atraktivní Amber Clayton a sympaticky drsným Ditchem Daveym a rovněž množství nápadů bylo správně posazených avšak ne úplně zdárně vypilovaných. Celkové sloučení všech těch příslušných složek bylo až moc zmatečné a možná až překombinovaně složité na to, jak film inklinoval k brakové jednoduchosti a lacinost snímku se v žádném případě nepodařilo s úspěchem odbourat. Sympatický scifi počin to určitě je i když pracoval s ohranými a v rámci scifi snímků příliš často používanými ingrediencemi. Austrálie přišla s přetransformováním toho známého, co je ve stejné kategorii k vidění u béčkových mistrů z USA. Mé hodnocení: 60%(18.4.2014)

• bourec

Psycho kravina.Dvě chodby,parta neherců v maskáčích a nuda.30%.(25.12.2013)

• ecceHOMMO

Nevýrazné, nepresvedčivé, a dejovo poslabšie. Celé to pôsobilo nedostatočne a nedotiahnuto. Ale našlo sa niekoľko dobrých zábleskov....(5.3.2013)

Peta Sergeant, respektive její výrazná a zajímavá tvářička, byla nejpádnějším důvodem, proč jsem si tohle pustil. Byl jsem zvědavý, jak bude hrát/vypadat v jiném filmu, než v Iron Sky, kde se mi hodně herecky (nejen) líbila. Mám taky ovšem rád sci-fi, horrory a byl jsem zvědavý na australské exteriéry i na australský film obecně. No, exteriérů jsem si příliš neužil, horroru a sci-fi jen o málo více, ale námět filmu nebyl vůbec špatný - maniakálně vraždící telepatka je fajn béčková postava. S lepším scénáristou, režisérem a vyšším rozpočtem z toho mohl být skvělý komorní thriller s hustou paranoidní atmosférou. Takže - dobrý nápad ale podprůměrné zpracování, slibný rozjezd ale slabý závěr, trocha akce, pár dobrých gore efektů, hezké ženské... tedy průměr.(18.10.2013)

Celkom zaujímavý nápad, ktorý v konečnom dôsledku nenaplnil svoj potenciál. Čo je tak trošku škoda, pretože dalo sa z toho vytrieskať určite viac.(9.4.2014)

• Dejavu_UH

Název: nejasný. Cíl mise: jasný. Zlikvidovat diverzanty. Zpočátku drsná vojenská akce se postupně mění v psychologické drama, aby mohla vygradovat v ... Podívejte se na to raději sami. Dávám dva a půl. Těch nejasností tam bylo až moc.(11.3.2013)

• MiniRecenze

Snímek,který pořád prvkuje a nedokáže se zařadit pod určitý žánr.Ze začátku vypadá slibně,ale s další přicházející minutou Vaše přesvědčení slábne.Scénář je snad napsaný "na koleně" a to se odráží jak hercích-nehercích,tak i na samotném příběhu.Ke všemu je děj hrozně předvídatelný a vy v polovině filmu začnete tušit,jak dopadne.Pochválil bych určitou snahu ze strany efektů (gore).Každá taková scéna Vás donutí na film dokoukat.Takže opět další nevýrazný film,který těžko zvládne oddálit dlouhou chvíli. SLABOTA!!!(14.3.2013)

postupne to bolo až vynikajúce. Parapsycho námet, eyecandy hlavná predstaviteľka, dobre zrežírované, dobrý soundtrack(16.4.2013)

• musolini

Začátek vypadal nadějně,ale postupně to upadalo až se z toho stala slátanina.Někdo se pokoušel thriller a nevím,jestli vůbec chtěl.Možná měl nápad,ale nevyšlo mu to.Bylo tam až moc psychologických nesmyslů na to,aby to zaujalo.Velmi zjednodušeně,vojáci vlezou na tajnou základnu a pozabíjej sami sebe.Mezi tím kupa fantasmagorií.(13.10.2013)

• Facerr

Dlouho jsem tenhle film odkládal a měl jsem ho odložit úplně. Začátek je docela slibnej, ale pak už jenom zbytečně nastavovaná stopáž, ve který se plácá pár vojáků sem a tam ventilovou šachtou. Hlavní myšlenka možná zajímavá, ale zpracování a hlavně scénář, jako po lobotomii:/(2.2.2014)

• Googooplexer

Škoda, že z neobyčajného príbehu je urobený taký jeden úplne obyčajný, ktorý nijak neohromí. Ničím. Námet však stojí za poriadne spracovanie.(7.3.2013)

Psycho experimenty to se mi líbilo. Sem tam napínavé jinak nic extrémně záživného ale byl jsem zvědav jak dopadne konec filmu.(18.3.2013)

• swater137

Je to ptákovina. Divnej děj, byl tam King kong, telepati, ET, z vetřelců složení teamu asi i hejbání s časem nebo klonování to už jsem nepochopil. No koukněte se ).(11.4.2014)