Crawlspace

Thriller / Sci-Fi

Austrálie, 2012, 86 min

Jamie Blanks

Justin Dix

V podstatě je to film o sexy ženě v nátělníku a pak o tom dalším. Nasadit sexy australanku Amber Clayton do takového outfitu je sice prvoplánové avšak obstojně to funguje. Navíc, pro pohyb v podzemních prostorách chodeb je to patrně nejpraktičtější oděv. A nebude na to prolézání nepřehledného labyrintu zdaleka sama. Společnost jí bude dělat elitní komando vojáků, které to sem přišlo "vyčistit", zmutované bestie a především pro klaustrofobiky to bude solidní zážitek. Super tajný vojenský projekt na testovaní lidských schopností se vymknul kontrole a jeho následky s sebou nesou oběti. Prostředí podzemních prostor je poměrně vděčné a těžko už něčím zajímavým překvapí. Tady to úplně nefungovalo tak, jak mělo a skoro nic navíc se z něj nevymáčklo. Lépe a působivěji byly natočeny scény mimo tyhle prostory, kterých byla dohromady pouhá pětina. Gore sice žádná sláva, ale v rámci možností omezeného rozpočtu se nedalo očekávat něco extra. Krev mně přišla až moc nerealisticky přetmavělá. Film nešel cestou "vykradu, co se dá" a ačkoliv se tomu nevyhnul a bylo možné poznat zřetelnou inspiraci slavnějšími scifi vzory, tak se pokoušel přijít i se svojí vlastní interpretací, což dohromady vytvářelo svébytnou originalitu s velmi dobře vyváženým tempem. Film se tedy rozhodně nešinul slimáčím tempem. Ne vždy se však dařilo udržet film ve smysluplnosti a několikrát se přidružila také slušná režijní zmatenost, která filmu dost ubírala. Nastal pak zmatek v postavách, jejichž konání nebylo vždy tak úplně jasné a některé postavy působily docela nadbytečným dojmem. Justin Dix si toho nabral až moc. Dal se do psaní scénáře, film si vzal pod svá produkční křídla a odrežíroval si ho. Herecká sestava velmi dobrá v popředí se zmíněnou atraktivní Amber Clayton a sympaticky drsným Ditchem Daveym a rovněž množství nápadů bylo správně posazených avšak ne úplně zdárně vypilovaných. Celkové sloučení všech těch příslušných složek bylo až moc zmatečné a možná až překombinovaně složité na to, jak film inklinoval k brakové jednoduchosti a lacinost snímku se v žádném případě nepodařilo s úspěchem odbourat. Sympatický scifi počin to určitě je i když pracoval s ohranými a v rámci scifi snímků příliš často používanými ingrediencemi. Austrálie přišla s přetransformováním toho známého, co je ve stejné kategorii k vidění u béčkových mistrů z USA. Mé hodnocení: 60%(18.4.2014)

Peta Sergeant, respektive její výrazná a zajímavá tvářička, byla nejpádnějším důvodem, proč jsem si tohle pustil. Byl jsem zvědavý, jak bude hrát/vypadat v jiném filmu, než v Iron Sky, kde se mi hodně herecky (nejen) líbila. Mám taky ovšem rád sci-fi, horrory a byl jsem zvědavý na australské exteriéry i na australský film obecně. No, exteriérů jsem si příliš neužil, horroru a sci-fi jen o málo více, ale námět filmu nebyl vůbec špatný - maniakálně vraždící telepatka je fajn béčková postava. S lepším scénáristou, režisérem a vyšším rozpočtem z toho mohl být skvělý komorní thriller s hustou paranoidní atmosférou. Takže - dobrý nápad ale podprůměrné zpracování, slibný rozjezd ale slabý závěr, trocha akce, pár dobrých gore efektů, hezké ženské... tedy průměr.(18.10.2013)

Mix Vetřelců a Scanners je akční oddechovkou pro ty, co mají rádi nahánění vojáků v tunelech, potrubích a větracích šachtách. Na sliz sice nedojde, ale na krev a mandlové oči ano. Průlez šachtou s větrákem není dobrý nápad stejně, jako se nevyplatí podléhat iluzím a zmatkům ve vlastní hlavě. Taková hezká špinavá střílečka, kde diváka neotravují laciné digitální efekty. Příjemně prožité a snadno zapomenutelné sci-fi.(11.11.2016)

Akčný krváčik s prvkami sci-fi, avšak úplne priemerný. Nemám veľmi v láske filmy, v ktorých sa musím po celý časa dívať na skupinku blbečkov (v tomto prípade vojačikov), ako pobehujú v podzemných tuneloch, hysterčia a strieľajú všade naokolo. Sem tam sa za rohom objaví nejaká pekná príšerka, takže vojačikovia raz lovia a o chvíľu sú lovení, klasika. Veľa tam toho ale nebolo. Potom sa to otočí na ďalšiu klišé zápletku ako experimenty na ľuďoch či ovládanie mysle, do toho občasné otravné flashbacky, a ja som si vlastne uvedomil, že ma to prestáva baviť, a jediný dôvod, pre ktorý to pozerám, je dostatok gore, skrvavených mŕtvol, sem tam odseknutá končatina, upálenie či vybuchujúca hlavička. Zdalo sa mi to síce o niečo lepšie, ako podobné, nudné Underground či Stormhouse z minulého roka, takže mávnem rukou, dám slabú trojku a ide sa ďalej.(3.1.2013)

Rozhodně zajímavý Bčko. Tři je málo, čtyři je moc. Kdo má rád zajímavou zápletku, občas střelbu, špetku sci-fi, nějaké to gore a nejasné zlo, ať si klidně pustí tohle. Já se bavil. Možná proto, že je to kopírka Vetřelců (Vasquezova, Drake, detektor pohybu) a Horizontu události.(11.12.2014)