Blízko od sebe

August: Osage County

• slovenský

Blízko od seba

USA, 2013, 121 min

Nelze upřít famózní výkon všech herců v tomto filmů, hlavně výkon úžasné Meryl Streep byl dechberoucí. Ale bohužel úžasné pocity z dobře zahraných rolí, nezachrání můj názor na celý průběh děje, který byl jakýmsi konverzačním karambolem mezi rodinou.(13.3.2014)

Herecký koncert v duchu divadelních adaptací Tennesseho Williamse nebo Edwarda Albeeho - ne nadarmo August: Osage County místy připomíná vyhrocené situace a emocionální kolotoč z Kdo se bojí Virginie Woolfové? Rozhádané manžely však nahrazuje matka s třemi typově odlišnými dcerami, kteří se v odlišných, divadelně komponovaných kulisách venkovského domku uprostřed "indiánské" planiny shledávají při tragickém rodinném setkání, z něhož nikdo neodejde nedotčený. Filmu samozřejmě vévodí veškeré scény s Meryl Streep, případně Julií Roberts, které předvádějí (občas teatrálně přepálené) výkony na hraně možností - vrcholem filmu je tak asi dvacetiminutová scéna, kde se tyto protikladné, ale přitom stejné kruté charaktery střetnou v rámci jednoho oběda. Blízko od sebe je tedy hlavně hereckým filmem, kde by relativně slibně zamotaný příběh s dobře napsanými postavami byl jen doslovnou adaptací předlohy, nebýt perfektního obsazení.(11.1.2014)

Tak trochu mix mezi Kdo se bojí Virginie Woolfové a Rodinnou oslavou. Scénář je velmi kvalitní, casting hvězdný, provedení dobré - co mi ale trošku vadilo byl pocit, jako by tento film byl jakýmsi přeexponovaným jevištěm pro hereckou masturbaci (především Julie Roberts), jakoby se při natáčení sešlo několik dominantních hereckých postav, které se snaží trumfnout jedna druhou. Ale jinak intenzivní zážitek a příjemné překvapení. 8/10(21.4.2014)

Príznačný distribučný názov rozpráva veľmi komplikovaným sposobom o rodine, kde cynizmus a chladnosť hrajú hlavné úlohy. Ženské osadenstvo ( matka a tri dcéry ) sa stretnú na pohrebe svojho manžela a otca a snažia sa nájsť cestu k sebe. Nechcel by som žiť v podobnej rodine, Tracy Letts napísal svoju hru a scenár s prapodivnou nenávisťou k ženám a ich vzťahom. Oceňujem však herecké výkony dua Streep - Roberts, obe išli nadoraz a povyšujú tento snímok o level vyššie. 3+(21.1.2014)

Jsou filmy, který se nějak dotknou vašeho osobního života a díváte se na ně tím pádem jinak. Takže co bych možná jinak nazval nudnou vesnickou konverzačkou, se tady obrátilo v hodně sdílné rodinné drama, které mi dalo slušně zabrat. Naprosto prvotřídní herecké obsazení beru za bonus a tak jediné, co mi vadí, byla mdlejší druhá polovina. Potenciál mě emocionálně rozebrat a udupat tak ale naštěstí zůstal ve hvězdách. I tak je to ale film, o který jsem rozhodně rád nepřišel.(29.3.2014)