Smrtelná aliance

Enemies Closer

Enemies Closer

Thriller

Kanada / USA, 2013, 85 min

Je to priemerný akčný thriller so Jean-Claude Van Dammom. Má dosť dobrý príbeh o bývalom vojakovi, v súčasnosti pracujúcom ako strážca lesov pri hraniciach s Kanadou, ktorého vyhľadá neznámy muž, aby s ním vyriešil účty z minulosti. Lenže práve sa v oblasti nachádza aj skupina zločincov na čele so psychopatickým zabijakom, aby si tu vyzdvihli zásielku drog a tak ak chcú obaja prežiť, musia spojiť svoje sily. Spracovanie je ale veľkým sklamaním, zápletka na prvý pohľad pôsobí v rámci žánru veľmi dobrým dojmom a spočiatku to aj celkom nádejne vyzerá, ale tým to takmer aj končí. Hlavné duo si ma vôbec nezískalo, neveril som im absolútne nič, ani to nepriateľstvo, no hlavným problémom je, že dej je tak extrémne jednoduchý a priamočiary, že to už viac ani nejde. Tu sa jednoducho takmer celý čas len pár postáv prenasleduje po lese a v okolí, pričom to väčšinu času pôsobí dojmom, že sa to stále odohráva prakticky na tom istom mieste, takže aj ten dobrodružnejší potenciál vôbec nefunguje a čo to kazí ešte viac, takmer stále sa to odohráva v noci. Takže po chvíli to upadne do ťažkého stereotypu, z ktorého sa to už nedostane a tak už v polovici ma to prakticky prestalo baviť. Lenže je tu jeden veľký klad, samotný záporák v podaní Van Damma, ktorý všetky svoje scény veľmi povyšuje a tak len vďaka nemu sa to dá dopozerať. Akcie je tu pomerne dosť a nie je zlá, ale nie som ani úplne spokojný. Tvoria ju hlavne súboje, ktoré majú slušnú choreografiu a aj celkom dobrú kameru, lenže kvôli schopnostiam väčšiny postáv si musí pomáhať mnohými strihmi a k tomu tá spomínaná neustála tma, takže ani akciu som si nedokázal plnohodnotne užiť. Najviac sa mi páči úvod na policajnej stanici, ale musím pochváliť aj viacero vydarených likvidácií. Čo sa týka hereckého obsadenia, Jean-Claude Van Damme si zaslúži veľkú pochvalu, síce v akcii si musí často vypomáhať, ale psychopata zahral perfektne, zaujal ma jeho charakter, skvelý šialený prejav, mnoho vynikajúcich hlášok, hlavne tá posledná a navyše sa postará o tie spomínané likvidácie. Nesklamali ma ani ostatní záporáci, len problémom je samotné hlavné duo, vôbec ma nebavilo. Réžia a technická stránka nie sú zlé, vidno, že Peter Hyams už má nejaké skúsenosti, ale kvôli stereotypu a neustálej tme ich nemá moc kde využiť. Takže Enemies closer sa skutočne ťažko hodnotí, film sám o sebe ma vôbec nebavil, ale Van Damme ho na ten priemer povyšuje a iba kvôli nemu sa to oplatí pozrieť. 55%(1.12.2013)

Až do roku 2000 točil Peter hyams v pohodě skousnutelný,a někdy i mírně nadprůměrný filmečky(akce,thrillery),občas dokonce obsadil i známý,ne-li slavný herce.Ale byla jiná doba.V současnosti už spousty režisérů ze skupiny kterou právě Hyams reprezentuje,vodpadla úplně,nebo točej srágorky.Enemies closer je celkem solidní kus,kterej by před dvaceti lety dopadnul a vypadal určitě jinak,ale v možnostech,který režisér měl,je to v pohodě.A Van Damme.Toho záporáka si střihnul fakt s chutí,a i když zub času i na belgičanovi nechal stopy,tak za tuhle roli bych dal asi čtyři hvězdy.Ovšem zbytek týmu dost děs,asi to chtělo někoho,kdo v bitkách nebude vypadat jak motovidlo.Nakonec zakotvim na třech lepších hvězdách.60%.(4.2.2014)

Záporne rolu Žán Klodovi tuším sedia viac ako tie kladne. V tejto slušne natočenej bečkarine ma bavil ešte viac ako v Expendables 2. Peter Hyams netočil celý čas sračky ako poslednú dobu a niečo s toho dobrého sa podarilo pretlačiť aj do tohto filmu. Záporná rola je teda dosť dobre obsadená, Žán Klod si tu s chuťou hláškuje, aj keď jeho vlasy sú o niečo horšie. Na druhej strane Tom Everett Scott a Orlando Jones vytvorili celkom slušnú protiváhu a dobré dou. Celý film je jedna nočná a tak trochu denná prehliadka lesov, ale napriek tomu sú akcie a aj choreografia dosť dobre zvládnuté. Menšie zvraty sa tu tiež nájdu. Určite jeden s tých lepších filmov od JCVD a za seba hovorím, že aj od Hyamsa. 60% - 3*(4.5.2015)

JCVD překvapil. Už podle traileru to vypadalo na slušnej úlet a moje očekávání byla splněna. Dá se říct, že Van Damme snad konečně našel polohu která mu vyhovuje zazářil už v Exp 2 a tady doslova exceluje. Konečně odhodil pokusy o kvalitní herectví na který nemá zbavil se trpitelských výrazů a předstírání, že se snaží předávat jakési hlubší poselství a hraje tu totálního šílence který si naprosto nevázaně svou roli užívá. Film je pak čistokrevná trashácká zábava co si na nic nehraje a pokud působí levně, nelogicky a srandovně, tak je to naprosto v pořádku, protože to byl účel. Totálně neuvěřitelná zábavná vylízanost a tvůrčí radost ze všech těch šíleností čiší z tohoto filmu každou minutu. Je to prostě ukrutnej kopec zábavy, kterej si užijete o to víc čím míň vážně ho budete brát. Van Damme každopádně zazářil a sehrál možná opravdu nejzábavnější postavu svojí dosavadní kariéry. Jinak mimo jeho exhibice dostaneme standartně vypatlaný film od kterého opravdu nečekat žádnou velkou originalitu, ale bylo by to podle mě nefér kritizovat, protože jak už jsem napsal já jsem ten tvůrčí záměr prohlédl. Tohle je zkrátka přesně případ schválně špatného filmu až tak špatného, že je prostě dobrý a to já rád. Jinak určitě bych ještě pochválil poměrně slušně natočené a přehledné souboje. Je vidět, že bratři Hyamsovi jsou stará škola a v tomhle se nezapřou. Jo a dokonce je tohle snad první film, kde mi nevadil ani Žánův otravnej synáček. Nějak jsem ho tady prostě akceptoval. Takže závěrem je mi jasný, že to tady žádný světoborný hodnocení mít nebude až se na to vrhnou rádoby filmový experti, ale čert to vem. Já dostal nekompromisní nálož zábavy a pan JCVD mě po nějaký době zase potěšil a příjemně překvapil.75%(1.12.2013)

• Lacike

Skvele bitky a to je tak vsetko, co tento film ponuka. Este by som spomenul Van Dammove vlasy. Nieco otrasne. Radsej nech neexperimentuje. 4/10.(5.8.2014)