Smrtelná aliance

Enemies Closer

Enemies Closer

Thriller

Kanada / USA, 2013, 85 min

V českém znění Jiří Pomeje. Úprava českých dialogů Marcel Vašinka. Tolik zajímavosti k dabingu a můžu se přesunout k zhodnocení filmu. Ano, Van Damme a Pomeje, to jde k sobě. O něco méně je obvyklé, když známý bijec hraje maniakálního zabijáka, jako v tomto případě. A tentokrát se překvapivě nejedná o žádné filmové pomeje, které, kdysi obletovaný akční hrdina, každý rok posílá před své věrné diváky. Údajné velké tvůrčí rozepře mezi ním a režisérem Peterem Hyamsem jsou zřejmě zažehnány a výčitky, že mu dva s ním natočené akční počiny (Timecop+Náhlá smrt) definitivně zničily kariéru, už také asi vzaly za své, protože by asi nedali zelenou dalšímu společnému akčnímu filmu. V něm si bijec zahrál bývalého francouzského žoldáka, z něhož je drogový dealer, který se svojí bandou vycvičených zabijáků pátrá v kanadském parku po drogách z havarovaného letadla, které skončilo na dně jezera. Do cesty se jim nachomítne správce parku Henry (Tom Everett Scott) a kriminálník Clay (Orlando Jones), který si s rangerem přišel vyřídit nevyřízené účty. Počáteční nenávist mezi oběma muži se záhy mění ve spolupráci, když vůdce bandy zabijáků Xander potřebuje Henryho, aby mu vylovil zásilku ze dna jezera, neboť jeho potápěč přišel o život. Ti, kdo Van Damma předem odepisují, nedělají tak úplně dobře, protože ten tentokrát konečně přišel s povedeným a zároveň poměrně originálním akčním thrillerem, ve kterém Van Damme bez mrknutí oka láme vazy na potkání a dokonce oprášil svoji rodnou francouzštinu. Ve filmu sice nemá přehršel scén, ve kterých by se rubal, ale fyzickou formu má, i když občas za něj zaskočí kaskadér, což se samozřejmě nedá přehlédnout. Ale hlavní je, že charismatický borec je zpět v solidně drsné nonstop akci, i když už jen z béčkové kategorie. Produkčně film zaštítil věhlasný producent béčkových opusů Moshe Diamant, akční harcovník Courtney Solomon a také překvapivě Orlando Jones, který ve filmu ztvárnil Claye mstícího se za smrt svého bratra, který přišel o život v armádě, za což dává vinu Henrymu, který s ním byl v jednotce. To není ani tak podstatné. Film se tomu věnuje jen chvíli. Hlavní prostor dostává zběsilá naháněčka v nočních lesích, která přeroste v adrenalinový a napínavý boj, kdo se dožije nebo nedožije rána. Bratři Brombergové, kteří dodali scénář, jsou na poli akce nadějní a celkem dobře věděli, jaké jsou potřeby akčního diváka. Ten se nesmí nudit, a tak film podle toho vypadá. Akce stíhá akci, přitom napětí nepolevuje, film velmi rychle a dynamicky odsýpá. Van Damme občas ironicky hláškuje, jeho Xander je mimořádně inteligentní zabiják a vegan se znalostí botaniky i se sklony k ochraně životního prostředí, avšak zakroutit krk člověku, to mu opravdu problémy ani vrásky nedělá. A že těch vrásek nemá zrovna málo. Tím se dostávám k poměrně neobvyklému vzhledu, který Van Dammovi byl předepsán. Plavá a vlnitá kštice trochu ubírá respekt jeho zlověstné image. Nicméně, dalo se na to zvyknout. Akční veterán Hyams řemeslně solidně režíruje. Z pozice svého profesního založení si i tentokrát vzal na starost kameru. Film je velice dobře nasnímán za využití maximální dynamiky. Většinou si Hyams dělá i střih, ale i když se na něm nepodílel, zůstalo to v rodině, neboť střihovou skladbu filmu měl na starost jeho syn John. Tam mám pár připomínek ohledně horšího střihu ve fight scénách, v nichž párkrát nepanovala dokonalá přehlednost a trochu méně zkušené sladění pohybové koordinace herců. Neuhlídané byly kaskadérské záskoky. Scéna na člunu byla zcela nezvládnutá a bylo zřetelně poznat, že na člunu není Van Damme. Žehrat ve větším měřítku určitě nebudu. Byl jsem s výsledkem spokojený. Film měl hodně akce, vyrovnané herecké výkony, udál se i jeden zvrat, nechyběla originalita v příběhu, v akčních scénách i neokoukané prostředí. Vivat Van Damme & Hyams! Ti dva zase po letech zplodili koukatelný filmík. 80%(17.2.2015)

• otík

Kdyby to byl film bez Van Damma, nikdo by o něj ani pohledem nezavadil a ti, co by jej někdy v noci na nějaké pochybné stanici shlédli, by tomu napráskali odpad a byl by klid. Jenže Van Damme ve své záporné roli minimálně své fanoušky přitáhne, což ovšem nic nemění na oné předchozí myšlence, že film je totálně nezajímavý. Je to naprosté akční céčko, kde sice pár slušných fightů je, ale celé je to natočené tak špatně, že neosloví snad ani jediná scéna. Vztah v úvodu úhlavních nepřátel a později přátel na život a smrt je naprosto vycucaný z prstu a strašně umělý. Motivace záporného a totálně ujetého Van Damma jsou od začátku jasné a jedině on je postavou, která má od začátku hlavu (bohužel ne patu). Navíc Jean-Claude je v dobré formě a svého maniakálního zabijáka obdivujícího krásy lesa a pojídající lesní jahody zahrál parádně (skoro jakoby se vrátil do svého kokainového období a před natáčením mnoha scén si šňupl na dobrou náladu). Nakonec jsem vlastně dostal víc, než jsem od filmu čekal - měla to být naprostá kravina, ale byla to naprostá kravina se zábavným Van Dammem. Takže místo odpadu dávám úsměvných 20%.(22.5.2016)

• Marsik

PRIMA HD - I když jsem JCVD skalní fanda a vždy pěji na něj samou chválu, tak tentokrát udělám výjimku a budu hanit. Protože takhle by to Jeane nešlo! Proč bereš nabídky v takových céčkových sračkách? Jsem z toho celkem i smutný, že můj oblíbenec hraje v takových shitech. Netřeba dalších slov a see ya never Enemies Closere. 45%(14.9.2014)

Až do roku 2000 točil Peter hyams v pohodě skousnutelný,a někdy i mírně nadprůměrný filmečky(akce,thrillery),občas dokonce obsadil i známý,ne-li slavný herce.Ale byla jiná doba.V současnosti už spousty režisérů ze skupiny kterou právě Hyams reprezentuje,vodpadla úplně,nebo točej srágorky.Enemies closer je celkem solidní kus,kterej by před dvaceti lety dopadnul a vypadal určitě jinak,ale v možnostech,který režisér měl,je to v pohodě.A Van Damme.Toho záporáka si střihnul fakt s chutí,a i když zub času i na belgičanovi nechal stopy,tak za tuhle roli bych dal asi čtyři hvězdy.Ovšem zbytek týmu dost děs,asi to chtělo někoho,kdo v bitkách nebude vypadat jak motovidlo.Nakonec zakotvim na třech lepších hvězdách.60%.(4.2.2014)

• kobejn

Chacha, Van Damme s příšerným hérkatem se na starý kolena snaží přehrát do rolí démonických padouchů po vzoru svýho předchozího ucházejícího výkonu v EX.2, ale to co předvádí zde je vzorovým příkladem špatnýho způsobu, jak hrát démonický padouchy, hraje tak špatně, až je to vlastně zábavné...jeho jakože výraz psychopata s průpovídkou "ten blbej benzín" (nebo tak něco - byl v tom ale benzín) budí tak útrpný smích, že si jen myslím, budiž mu filmový brak lehký. Rejža Pítr Hyjams to s Van Dammem opravdu brzy dopracují do zaslouženého filmového odpadu, odkud již není návratu - jen tak dál kluci - je to švanda!(14.9.2014)