Smrtelná aliance

Enemies Closer

Enemies Closer

Thriller

Kanada / USA, 2013, 85 min

No to byla tedy taškařice!! :-D Asi takhle ... velmi špatný akční film s dvouma velmi nesympatickými herci v hlavní roli. Navrch se film úplně celý odehrává v noci ve tmě a to nepokrytě proto, aby nebylo poznat, že ti dva šašci neumí vůbec žádný fighty ani nemaj pořádnou sportovní průpravu ... a že dědeček Van Dammů už taky nezvládá to co ještě nedávno a snad by mohl spíš umlátit nepřátele těma pytlama pod očima co se mu dělaj po šňupání koksu, když čeká na nějaký "dobrý" nový scénář ... :)) No ale každopádně se u mne tento film vytáhl stejně na ty 3*, protože co zde Van Damme předvádí herecky jako záporák, to by snad mohlo vejít do dějin!! Tak sympatickej, vtipnej, energickej a "wtf" hereckej výkon totálního psychouše jsem neviděl ani nepamatuju. A paradoxně vlastně akční herec hereckým výkonem naprosto válcuje všechny herce ostatní! Fakt mne bavil ten chlap a ještě ten šílenej účes, co mu posadili na kedluben, to bylo naprosto úžasný!! No a ještě jsou zde nějaký ty gore scény, který jsou vcelku dobře udělaný ... Taková jednohubka na rozesmání ...(3.12.2013)

Van Damme je boh! :-)(5.6.2014)

Znovuzrozené spojení Hyamse s Van Dammem. Výsledek? Béčko všech béček. JVCD je jako záporák úplně v pohodě, on ostatně už ten xicht má tak nevyžehlitelnej, že ani nic jiného než záporný tlamy hrát nemůže. Nic to ale nemění na tom, že hereckému osazenstvu vévodí, což teda zní hrozně, ale právě on dodává roli ten šmrnc a filmu je pozitivem. Scénář je jednoduchý, ale snesitelný, z prostředí kouká utracených pár šupů, krvavé efekty jsou v pohodě, takže když proti tomu položím demenci postav a pár nelogičností, tak je to průměr jak vyšitej. Dá se to. 60%(19.2.2014)

|50%| Tak super, těšil jsem se na další béčko s mým oblíbencem JCVD. Bohužel jsem trochu zklamaný, nedopadlo to podle mých představ. Máme tu JCVD v záporné roli, což je velký klad filmu, jinač by to dopadlo snad ještě hůře. Tím chci říci, že JCVD podal skvělý herecký výkon a záporáka si užíval co to jen šlo. I si troufám tvrdit, že byl o dost lepší než v Expendables 2 - samozřejmě tam byl záporák na úrovni a musel se trochu krotit, aby to nebyla moc velká komedie, idkyž Expendabels 2 trochu komedie byla, což teda nevadí. Zde dostal roli totálního šílence, takže jsem se skoro po celou dobu filmu smál co předváděl JCVD. Zahrál to na výbornou. Zbytek filmu je výrazně slabší. Příběh je tak prostý, že zde ani není, takže nehraje vůbec žádnou roli. Úvod je už takový obyčejný, ani moc nezaujme, ale alespon je rychlý. Hlavní hrdina mě teda vůbec nezaujal, ale aspon se celkem dobře pere. Nezačíná to ale beznadějně, Van Dammova likvidace na začátku je skvělá, má slušné bitky atd. Pak už zde dojdou veškeré nápady a jsou zde alespon souboje, které sice světoborné nejsou, ale jsou celkem slušně natočeny, takové rychlé, ale stojí za to. Sice jsou ve většině filmu ve tmě, ale to nemůže být ani zápor páč se děj dere většinou za tmy no. Zápletka, která je už viděna v traileru mě moc nechytla, hlavní hrdina se honí jako kočka a myš s podezřelým, hned na oko zrádným černochem, takže dokážu předvídat co se bude dále dít. Dokonce i menší zvrat na konci jsem poznal, ikdyž každý ho poznat nemusí, to jako ne, ale tak aspon nějaká další snaha zde byla, menší zvrat no. Takže je to takové jednoduché, místy nezáživné, takže nebýt Van Damma, ocenil bych jen souboje, ale ten to teda dokázal pořádne vytáhnout, kdyby byl lepší scénář, lepší zápletka, příběh, i nějaké výbuchy, tak by to mohla být pecka ... škoda. Má to docela dost nelogických chyb. Někteří si řeknou: Fajn, proč v tom hledat nelogičnosti, když je to zábavné béčko ? Tu otáuku jsem si několikrát položil a řekl jsem si, že tentokrát se tímto řídit prostě nemohu, nejde to. Finále je docela akční a má vyšší tempo, ale úplný konec sice pobaví, kdy Van Damme se šíleně zachechtá, ale má to chybu jako hrom - nemůžu si pomoct - nechci vykecat přesně co. Hudba ? Té jsem si vůbec nevšiml, ale nebyla moc potřebná zde. Ostatní herci ušly, záporáci splily svůj standart. Ani Van Dammův syn mi zde nevadil, když šlápl do pasti a pištěl, alespon mě to potěšilo - nejsem nějak proti němu zaujat, ale nikdy mě moc nebavil - hrát teda neumí, ale v tomto případě mi to bylo fuk. Některé Van Dammovi vyvraždovačky byly docela krvavé, neříkám drsné nějak, ale správně krvavé, takže další klad. Rád bych přidal tomuto snímku více procent a i 4 hvězdu, ale nemůžu. Působilo to tak jednotvárně a i tak obyčejně, místy hloupě, že jsem rád, že to řadím do průměru a tu 3* dávám s velmi odřenýma ušima. Má to chyby, ale nějak výrazně mě film neurazil. Béčka mám hrozně moc rád. Poslední Van Dammovi filmy většinou hodnotim na 4* takže asi takhle. Rozhodně je to lepší než Force of Execution, který jsem ten stejný den jako toto shlédl. Nemám už co dodávat. Doufám, že příště JCVD mě překvapí klasicky jako vždy.(3.12.2013)

V českém znění Jiří Pomeje. Úprava českých dialogů Marcel Vašinka. Tolik zajímavosti k dabingu a můžu se přesunout k zhodnocení filmu. Ano, Van Damme a Pomeje, to jde k sobě. O něco méně je obvyklé, když známý bijec hraje maniakálního zabijáka, jako v tomto případě. A tentokrát se překvapivě nejedná o žádné filmové pomeje, které, kdysi obletovaný akční hrdina, každý rok posílá před své věrné diváky. Údajné velké tvůrčí rozepře mezi ním a režisérem Peterem Hyamsem jsou zřejmě zažehnány a výčitky, že mu dva s ním natočené akční počiny (Timecop+Náhlá smrt) definitivně zničily kariéru, už také asi vzaly za své, protože by asi nedali zelenou dalšímu společnému akčnímu filmu. V něm si bijec zahrál bývalého francouzského žoldáka, z něhož je drogový dealer, který se svojí bandou vycvičených zabijáků pátrá v kanadském parku po drogách z havarovaného letadla, které skončilo na dně jezera. Do cesty se jim nachomítne správce parku Henry (Tom Everett Scott) a kriminálník Clay (Orlando Jones), který si s rangerem přišel vyřídit nevyřízené účty. Počáteční nenávist mezi oběma muži se záhy mění ve spolupráci, když vůdce bandy zabijáků Xander potřebuje Henryho, aby mu vylovil zásilku ze dna jezera, neboť jeho potápěč přišel o život. Ti, kdo Van Damma předem odepisují, nedělají tak úplně dobře, protože ten tentokrát konečně přišel s povedeným a zároveň poměrně originálním akčním thrillerem, ve kterém Van Damme bez mrknutí oka láme vazy na potkání a dokonce oprášil svoji rodnou francouzštinu. Ve filmu sice nemá přehršel scén, ve kterých by se rubal, ale fyzickou formu má, i když občas za něj zaskočí kaskadér, což se samozřejmě nedá přehlédnout. Ale hlavní je, že charismatický borec je zpět v solidně drsné nonstop akci, i když už jen z béčkové kategorie. Produkčně film zaštítil věhlasný producent béčkových opusů Moshe Diamant, akční harcovník Courtney Solomon a také překvapivě Orlando Jones, který ve filmu ztvárnil Claye mstícího se za smrt svého bratra, který přišel o život v armádě, za což dává vinu Henrymu, který s ním byl v jednotce. To není ani tak podstatné. Film se tomu věnuje jen chvíli. Hlavní prostor dostává zběsilá naháněčka v nočních lesích, která přeroste v adrenalinový a napínavý boj, kdo se dožije nebo nedožije rána. Bratři Brombergové, kteří dodali scénář, jsou na poli akce nadějní a celkem dobře věděli, jaké jsou potřeby akčního diváka. Ten se nesmí nudit, a tak film podle toho vypadá. Akce stíhá akci, přitom napětí nepolevuje, film velmi rychle a dynamicky odsýpá. Van Damme občas ironicky hláškuje, jeho Xander je mimořádně inteligentní zabiják a vegan se znalostí botaniky i se sklony k ochraně životního prostředí, avšak zakroutit krk člověku, to mu opravdu problémy ani vrásky nedělá. A že těch vrásek nemá zrovna málo. Tím se dostávám k poměrně neobvyklému vzhledu, který Van Dammovi byl předepsán. Plavá a vlnitá kštice trochu ubírá respekt jeho zlověstné image. Nicméně, dalo se na to zvyknout. Akční veterán Hyams řemeslně solidně režíruje. Z pozice svého profesního založení si i tentokrát vzal na starost kameru. Film je velice dobře nasnímán za využití maximální dynamiky. Většinou si Hyams dělá i střih, ale i když se na něm nepodílel, zůstalo to v rodině, neboť střihovou skladbu filmu měl na starost jeho syn John. Tam mám pár připomínek ohledně horšího střihu ve fight scénách, v nichž párkrát nepanovala dokonalá přehlednost a trochu méně zkušené sladění pohybové koordinace herců. Neuhlídané byly kaskadérské záskoky. Scéna na člunu byla zcela nezvládnutá a bylo zřetelně poznat, že na člunu není Van Damme. Žehrat ve větším měřítku určitě nebudu. Byl jsem s výsledkem spokojený. Film měl hodně akce, vyrovnané herecké výkony, udál se i jeden zvrat, nechyběla originalita v příběhu, v akčních scénách i neokoukané prostředí. Vivat Van Damme & Hyams! Ti dva zase po letech zplodili koukatelný filmík. 80%(17.2.2015)