Joachim Barrande

Dokumentární / Krátkometrážní
Československo, 1990, 20 min

Režie:

Jaroslav Bouma

Významný paleontolog, Francouz, který u nás prožil téměř celý svůj život. Červencová revoluce v Paříži neměla pouze velké společenské dopady, ale zásadním způsobem ovlivnila i další rozvoj přírodních věd – zejména geologie a paleontologie. Nikoli však na území Francie, nýbrž v Praze, která v té době byla spíše provinčním městem stále sevřeným v krunýři hradeb. Ji si jako cíl svého exilu zvolil královský rod Bourbonů, prchající z bouřící se Paříže. Následoval jej i vychovatel vnuka francouzského panovníka Joachim Barrande, vystudovaný stavební inženýr. Velmi rychle se sžil s českými kulturními kruhy a díky svému původnímu povolání byl osloven, aby posoudil možnost vytvoření koněspřežné dráhy, jež by vedla údolím Berounky do Plzně. Stavba se sice nerealizovala, Barrande však během průzkumu terénu učinil světově významný objev nesmírně bohatého naleziště zkamenělin. Studium prvohorních fosilií se stalo doživotním objektem jeho zájmu a výsledky svého bádání postupně publikoval v celkem 29 svazcích své encyklopedie Silurský systém středních Čech. Jeho teorie o koloniích trilobitů, v nichž žili pospolitě živočichové z různých geologických období, se stala předmětem vášnivých diskuzí, které pokračovaly ještě ve dvacátém století.

Jedním z velkánů, který převážnou část svého života žil v Praze, byl i významný francouzský paleontolog Joachim Barrande, který přijel do Prahy roku 1831 jako vychovatel s královskou rodinou Bourbonů. V pořadu uvidíme domy, kde v Praze bydlel, Barrandeum, jeho dílo a pražskou čtvrť Barrandov. Dokumentární portrét se kromě Barrandova přínosu v oboru paleontologie zabývá i jeho vřelými vztahy k českému prostředí, jež byly zaznamenány jemu blízkými Janem Nerudou či Jakubem Arbesem. (Česká televize)