Královna Versailles z Las Vegas

Tom Hurwitz

Jeff Beal

Abigail Disney
  • nascendi

Tak tento tip gudaulinovi nevyšiel. Neznášam filmy o zbohatlíkoch a je mi jedno, či sú to na Slovensku Mojsejovci, v Nemecku Geisenovci alebo v Amerike Siegelovci. Podobajú sa ako vajce vajcu. Neohromuje ma, akým hlúpym spôsobom utrácajú peniaze a budujú svoje hypertrofované sídla v štýle podnikateľského baroka. Zaujala ma iba neuveriteľná sebareflexia Siegela: Musíme začať žiť zo svojich peňazí. Nie z neexistujúcich ani z budúcich. Považujem za chorý systém, v ktorom niekto môže rozhadzovať cudzie peniaze, ktoré pravdepodobne nikdy nevráti.(8.10.2014)

Co si budeme nalhávat, jsme povětšinou chudí Češi (a Slováci) a navíc naším národním sportem je závist. Takže Versailleská královna uspokojuje jak potřebu nakouknout do kuchyně boháčům a úspěšným, tak ale i naše zlotřilé ego dostane svou porci "dobře jim tak". Nikdo snad nepochybuje, že spousta scén musí být nahraná (scéna v autopůjčovně, kde se, dříve chudá, Jackie podivuje, že ten vůz je opravdu dodáván bez řidiče), ale dokumentární tvorba je také o kvalitní volbě tématu a zachycení ho ve správnou dobu, což se zde jednoznačně podařílo (ehm... tedy předpokládám, že Lauren Greenfield neplánovala finanční krizi a bankrot celého Siegelova impéria). Doporučují čtyři spurlockovy kníry z pěti. 75 %(11.3.2013)

OK, trpí tam lidé, ale najde se vůbec neškodolibý divák?... O krizi jinak, konec iluzí odrazem postižených strůjců těchto iluzí. Taková otevřená zpověď je dokumentaristy zlatý důl, ani není třeba dramatických prostřihů na padající indexy. David Siegel je legendární postava tzv. timesharingu. V rámci něho nabízel exkluzivní dovolené i pro zadlužující se střední třídu, plnil dočasně sny (iluze), aby se postupně život jeho rodiny stal permanentním timesharingem (nonstop iluzí). Šel vstříc megalomanským plánům, co čekaly na splasknutí (o čemsi svědčí úvaha pojmenovat největší soukromý dům v USA s poukazem na Ludvíka XIV.) Více než on ale vypráví početná rodinka (osm dětí!), přičemž mluvčí filmu je manželka. "Sitcomová" rodinka zabaví (silikonová máma, vychytralá depresivní dcera, blbá tlustá dcera...), místy zarazí nečekanou otevřeností, která působí všelijak. Mamina kupříkladu dává otevřeně najevo, že děti jsou "koťátka" na hraní, přičemž právě tyto děti vlastní mazlíčky běžně vyhladoví k smrti. Něco se otevřeností a vstupem do soukromí nepochybně sleduje, pravděpodobně dochází k novému způsobu natáčení po začátku krize, bohužel časové úseky nejsou z vyprávění dvakrát zjevné. Některé scénky jsou křečovitě hrané, krátký Siegelův monolog o možném ovlivňování prezidentských voleb zase zazní jako varování kamsi dál. Mám dojem, že Siegelovi (přes humor, který vyvolávají) tak trochu režírují sami sebe. Zajímal by mě vztah k tiché dokumentaristce, co si vystačí s klidnou hudbu a snaží se většinou nesoudit, natož osobně zasahovat. Kdybych chtěl vystupňovat paranoiu, tak se zeptám: "Je tenhle film Siegelovo PR, aby konečně prodal ten zatracenej barák, kterej nikdo nechce?" Těžko říct, faktem je, že závěr vyzněl poněkud do ztracena, potenciál sliboval o poznání víc. (MFFKV 2012)(1.7.2012)

Začátek je klasická americká pohádka o dívce z maloměsta, které je domek s 2500 metry čtverečními těsný, takže pro ně manžel staví největší dům v Americe. Protože si to může dovolit. Pak přijde září 2008 a rázem je vše jinak. Prodají se jachty i letadla, propustí 7000 zaměstnanců, děti si musejí zvykat na státní školy, ale hypotéky i tak stále není z čeho splácet. Silikonová blondýna navzdory vysokoškolskému vzdělání zřejmě nedokáže přijmout stav věcí, takže dál utrácí víc, než její manžel sežene peněz... Nečekaně otevřené nahlédnutí do problémů jedné miliardářské rodiny.(28.1.2015)

tazky zivot vdaka financnej krize nemaju len obycajni ludia ale i bohata vrstva! co zacalo ako dokument o bohatom davidovy siegolovy (ktory sa tak trocha i chvasce ze prispel k vyhre busha pocas prezidentskych volieb) a jeho manzelke (byvala miss, ale i vystudovana ITckarka) ktori sa rozhodli postavit najvacsi dom v USA sa vdaka krachu bank zmenilo na zaujimavu studiu ako sa s krizou vysporiadavaju i ti najbohatsi ktori zili z minania penazi strednej vrstvy a co sa s nimi stane ak su musia utiahnut opasky... mnozstvo situacii nad ktorymi obycajny clovek len kruti hlavou, ale i zaujimavy a vtipny pohlad do zivota bohatsej vrstvy...(15.12.2012)