Yuma

• Polsko

Yuma

Akční / Krimi / Drama

Polsko / Česko, 2012, 112 min

Totálny buranský film! Zajtra tých Poliakov v tej robote pozabíjam...(29.5.2013)

V době, kdy já tahal po pokoji kačera, banda Poláků (a tuším, že nejenom Poláků) brázdila východní blok Německa s polským Maluchem a drancovala v tamních městečkách obchody s tím, že o tom žádný Němec neměl ani tucha do té doby, dokud si na konci roku neudělal inventuru a nezjistil, že mu chybí tucty mýdel, pracích prášků nebo houbiček na mytí nádobí. Nic takového jsem netušil a tak jsem byl filmem Yuma poměrně v šoku. Poláci tu opět naprosto realisticky předvedli příběh, ve kterým bez příkras ukazují to, co se tu začátkem devadesátých let dělo a vůbec si neberou servítky. Film hodně zajímavý a nejzajímavější na tom všem je, že tu nešetří sebekritikou. A to se mi hodně líbilo.(7.1.2016)

Nejtvrdší filmovej knockout roku. Během sledování filmu jsem si ani nevím proč, vybovaval Zjizvenou tvář, Tenkrát v Americe, atd, ale tyhle kousky působí proti Yumě jako večerníček pro přecitlivě dětičky. Tohle byl hrozně blízkej, sýrovej, reálně nekompromisní dokonalej direkt. Jasně filmu by se mohly vytknout chybky, pro mě ta největší spočívala v tom, že nebylo ukázano co potkalo Poláky v německým kriminálu, podle ksichtů to nevypadalo na mlátičku čili......no prostě zbytečně otevřený na fantazii. Největší filmařský průser byla bitka mezi Rusáky a Poláky, jako ona byla boží, kdo kdy zažil v hospodě, na díze nebo jinde bandu na bandu dá mně za pravdu, ale proč si kurva drát kameraman nestoupnul do rohu aby měl celou místnost v záběru jaj do boha taková škoda, ale i tak hodně dobrý. Herecky to bylo na modrý z nebe a ta atmosféra z filmu musí každýho, kdo zažil osmdesátky a pak devadesátky velkolepě olíznout. Tohle není film, ale hodně drsná jízda životem.Polskej majstrštyk z vynikající závěrečnou hudbou a polskou písni uprostřed filmů aspirující na nejsilnější filmovej zážitek roku.(15.12.2012)

• bassator

47th KVIFF 2012 - EAST OF THE WEST - FILMS IN COMPETITION - Na Východ od Západu - soutěžní sekce (Yuma / YUMA / Yuma)(12.7.2012)

Postkomunistická devadesátá léta v Polsku (no, dá se to snadno změnit za Česko) - vše je trochu nadsazené, ale mentalitu, pocity a celkový dojem z té doby zachycuje velmi dobře. Velmi dobré.(2.10.2013)