• Thajsko

(festivalový název)

Drama / Dokumentární / Fantasy / Experimentální

Thajsko / Velká Británie, 2012, 57 min

[AFF 2014] Zvláštne meditatívny, na vlnách ľahkého brnkania na gitaru poeticky nesúci sa film striedajúci záznam reality s fikciou, prenášajúcou prostredníctvom nehereckého náhodného osadenstva hotela na brehu Mekongu na plátno fragment thajsko-laoskej mytológie. Čo pre diváka znamená hlavne jedno - príklon k transcendentálnemu uchopeniu a vnímaniu sveta (upíri, démoni, putujúce duše meniace telá - mimovoľne som si spomenul na astrálnu projekciu, s ktorou ma po prvý raz zoznámil James Wan). Zároveň sa prostredníctvom rozprávania postáv okrajovo venuje aj problémom minulým (vojna) i súčasným (povodne) a potrpí si na dlhé scény pre silné (a rôznorodé) interpretačné vyznenie. Snový odpočinkový videoart, ktorý každému nezachutí, ale ani neublíži. Len je škoda, že je to len fragment, nič viac. 75%(1.7.2014)

• blackJag

Nějak jsem si zapomněl prolustrovat filmografii tvůrce, protože kdybych to udělal, zjistil bych, že na filmu STRÝČEK BÚNMÍ jsem svého času v kině usnul a tedy bych si návštěvu kina určitě rozmyslel. Co k tomu říct? Tohle snad ani nebyl záměr, to musela být čirá bezradnost. 20%(22.11.2013)

Reminisencia.. Spomienkovosť... Vyprázdnený naratív... prázdnosť emočného bytia.. Weerasethakul je meditačný, ale zároveň dokumentaristický. Má tu niekoľko podivností ( jedenie vnútorností?) ale aj niekoľko citlivých momentov. Rozprávanie o duchov a sledovanie rieky Mekong. V zásade ale nič prevratné. Pripomína to jeho prvotinu. Ale zároveň ak máte radi podobný druh filmov, tak je radosť sa nechať obrázkami vtiahnuť do nezmyselných konverzácií a statických obrazov. Pre mňa určite zaujímavé, hoci som sa vlastne nič nedozvedel.(20.5.2016)

Myslím si, že film zcela záměrně počítá s tím, že během jeho projekce na nějakou chvíli usnete či odběhnete myšlenkami někam zcela mimo Mekong hotel. Je pak na vás, zda to přijemete jako prohloubení diváckého zážitku či jako nedostatek.(6.6.2013)

• sochoking

Gate z kimona zrejme učóroval ten vybrnkávajúci bluesman nejakému miestnemu traňďákovi...(13.1.2015)

• - Film měl nesoutěžní premiéru na filmovém festivalu v Cannes 2012. (Terva)