Pád Bílého domu

Pád Bieleho domu

Olympus Has Fallen

Akční / Thriller

USA, 2013, 119 min

Die Hard in White House. Samozrejme len ako slovné premostenie. Fuqua s Butlerom majú od Willisa s McTiernan ďaleko, rovnako ako má dnešná prvoplánová akcia ďaleko od tých 80-tkových. Ale už sa s tým asi, až na pár výnimiek, budeme musieť zmieriť. Ja som na ich hru pristúpil a celkom som si to užíval, ono v podstate ak niečo podobné čakáte, a ja som čakal horšie, tak sa sťažovať nemôžem. Celkom fajn to odsýpalo, dialógy a dej neboli úplne deravé, akcia miestami slušná, aj keď som čakal viac, než len detskú porciu. Celkovo však pre mňa prekvapenie a nebyť toho všadeprítomného patriotizmu a pátosu, z čoho mi bolo miestami nevoľno, tak dám aj štvrtú*. 70%.(11.10.2013)

Smrtonosná past 1 se pro změnu odehrává v Bílém domě. Teroristi jsou Severo-Korejci a ve hře je i jaderná Apokalypsa. Gerard Butler sice není tolik charismatický jako Bruce Willis, ale až tolik mi to nevadilo. Antoine Fuqua si u mne zapsal další povedený čtyřhvězdičkový akční kousek (po Training Day, Slzách slunce a Odstřelovači). Trailer: http://www.csfd.cz/film/318722-pad-bileho-domu/videa/(23.3.2014)

Sympatické, vtipné, nahláškované a umřelo hodně náhodných kolemjdoucích či jinak neviných lidí. Kim se za americkou PR kampaň vůbec nemusí stydět. Stačí střihnout konec. ;) Butlerova show je chladivou náplastí za McClaneovo nedávné selhání. Kurvuje se o sto šet a nadřízení se stírají jedna báseň. Úvodní atak má nehorázný drive a odnese to i Washingtonský pyj, nemluvě o zdemolování poloviny domu (včetně Lincolnovy ložnice) a mnoha hektarech pěstěného trávníku. Triky jsou možná okatě digitální, ale za relativně málo peněz tu slyšíme dost muziky (ze samopalů a RPGček), herci si taky svoje odehrají a i když je scénář béčkový až na půdu, pohladí na duši. Hudba je rovněž příjemně patriotická. Prostě Seagalovka křížená 24kou featuring Leonidas. Kdo chce víc má smůlu.(17.4.2013)

Jestli tohle uvidí mistr Seagal a zjistí tak, že Butler mu vyfouknul v podstatě třetí díl Přepadení, myslím, že se hodně nasere. A nevím, jestli to už Pentagon zaznamenal, ale nejnovější zbraň hromadného ničení se jmenuje Rozzuřený Steven. Stačí dva sumo dřepy šiko a začnou se trhat litosférické desky... ok, to by stačilo, chtěl jsem tím jenom vyjádřit, že v roli Mikea Banninga bych stokrát radši viděl byť dnes jaksi neforemnou hmotu, dříve slyšící na jméno Steven Seagal, než Gerarda Butlera, který doteď s nožem maximálně tak krájel cibuli. Jinak je to samozřejmě akční výplach, který v mnoha ohledech a momentech vypadá sympaticky a je přesně takový, jaký jsem doufal, že bude. Na druhou stranu když vím, že mám k dispozici nějaký rozpočet, tak se přeci nebudu pouštět do scén, které vyžadují rozpočet dvakrát takový, jen abych je tam za každou cenu měl. Pak totiž bortící se Washingtonův monument vypadá jen o trochu lépe než gigantosračky vidláků z Asylumu. Nicméně eRko splněno dokonale, takovou hromadu mrtvejch nasekal naposledy snad jen Iko Uwais. Takže pohoda. Uvidíme, jak se s tímto tématem vypořádal Devastátor Emmerich :) 70 miliónů dolarů(rozpočet)/160 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(2.7.2013)

• golfista

Podle mého hodnocení se pozná (jak tvrdí kolega Verbal) "umělecky založený hnidopich" :) .... V komentářích těch "dvouhvězdičkových hnidopichů" tu bylo řečeno téměř vše, takže jen pár poznámek. Na rozdíl od Emmericha (http://www.csfd.cz/film/317521) tu chybí nadhled a humor. Pokud se akční film bere takhle vážně a pronášejí se tak hloupé repliky (mnohdy herci které mám rád), pak si lepší hodnocení nezaslouží.(18.11.2013)