Je to veľmi dobrý akčný thriller s Gerardom Butlerom v hlavnej úlohe. Má výborný príbeh o šéfovi prezidentovej ochranky, ktorý pri jednej nehode síce zachránil prezidenta, ale už nedokázal pomôcť prvej dáme a tak skončí v inej práci neďaleko Bieleho domu a ani po dlhšej dobe sa s tým nedokázal plne vyrovnať. No keď je Biely Dom nečakane napadnutý špičkovo vyzbrojenou a organizovanou skupinou severokórejských teroristov, muž neváha a postaví sa im, lenže je nútený pred presilou ustúpiť dnu a teroristom sa Biely Dom podarí obsadiť a zajať niekoľko dôležitých ľudí vrátane prezidenta. A keďže zostane jedinou nádejou, muž sa rozhodne využiť všetky svoje schopnosti a znalosti, aby sa nepriateľom postavil a celú situáciu zachránil. So spracovaním som veľmi spokojný, celá úvodná časť, či už nehoda alebo aj následné kľudnejšie dianie sú zvládnuté bez problémov, ale naplno to samozrejme rozbehne až samotný útok a obsadzovanie. A potom sa už dej očakávane presunie do prostredia Bieleho domu, kde sa prakticky stále striedajú situácie s hlavným hrdinom, veliteľstvom a zajatcami s hlavným záporákom, nič tu výraznejšie neprekvapí, ale ani ma moc nenapadá, čo by som tu mohol vytknúť, stále sa niečo deje, všetko má svoj priestor, jedna zaujímavá scéna strieda druhú, v rámci žánru úplne ideálne. Film síce moc negraduje, prakticky celé tieto dve tretiny sú na úplne rovnakej úrovni s minimálnymi odchýlkami zábavnosti, ale ani s týmto nemám problém, keďže ma to bavilo od prvej do poslednej minúty. Čo sa týka toho amerického patriotizmu, to bolo prakticky to jediné, čoho som sa obával, ale nie som sklamaný. K nemu mám veľmi rozporuplný vzťah, v niektorých filmoch som z neho nadšený a v iných zase zhnusený, ale tu to našťastie dopadlo lepšie, iba v jednej situácii mi prišiel až trápny, už spomínaná scéna s ťahaním za vlasy, ale inak je nielen bez problémov, ale väčšinou sa mi aj páčil. Akcie je tu dosť a síce stále mohla byť aj lepšia, ale aj tak som spokojný. Dala by sa rozdeliť na dva typy, veľkolepejšia a komornejšia, ktorú mám omnoho radšej. Tá veľkolepejšia je takmer bezchybná, obzvlášť samotný útok, čo je vlastne štvrťhodina neustálej akcie sa skutočne vydaril, je tu množstvo civilných obetí a pôsobí to správne intenzívne, ale nesklame ani ten zvyšok. Ale som rád, že viac je tej komornejšej. Jej zápormi sú, že sa až moc často odohráva v čiastočnej tme, mohla byť trochu lepšie natočená, aj takto som spokojný, stále je prehľadná, lenže občas som cítil, že by som nejaký akčný prvok chcel vidieť z iného uhla alebo s menej strihmi, ďalej nie je moc nápaditá a takmer stále sa odohráva vo veľmi podobnom prostredí. Nejaká akcia napríklad v kuchyni, práčovni alebo nejakej podobnej miestnosti by akciu určite oživilo. No ani jeden z týchto záporov nie je až tak výrazný, aby to bol skutočný problém. Oceňujem, že táto akcia pôsobí pomerne reálne, hlavnému hrdinovi som túto úlohu veril, pôsobí profesionálne, nikdy sa nepúšťa do väčších akcií, vždy využíva moment prekvapenia, strieľa väčšinou na istotu, v akcii je úplne nekompromisný, takže hlavne priestrelov hlavy je tu plno, občas poteší aj nejaká tá zlomenina alebo použitie noža, súboje sú správne dynamické, má tu slušný počet zabitých, takže si ani moc nemám na čo sťažovať. Jasným plusom je aj rating, stále to mohlo byť aj drsnejšie, ale aj tak som rád, tu sa postavy s nikým nemaznajú, keď si treba získať rešpekt surovou likvidáciou, ako poprava ženy alebo zabitie priviazaného žoldniera, tak kamera neuhýba. Herecké obsadenie je výborné, Gerard Butler v hlavnej úlohe je skvelou voľbou, z týchto súčasných áčkových akčných hercov je jediným, komu akčné úlohy verím a navyše tu stvárňuje presne môjho obľúbený typ akčného hrdinu, profesionál, ktorý je drsný a nekompromisný a väčšinou má aj dobré repliky. Ale aj celkovo sa tu obsadenie skutočne vydarilo, výborný Morgan Freeman v úlohe hovorcu, Aaron Eckhart ako prezident, Rick Yune zvládol hlavného záporáka bezchybne, vie si získať rešpekt a plno dobre obsadených vedľajších postáv. Réžia a technická stránka zaostávajú len v pár detailoch, spomínaný strih v akcii, efekty tiež nie sú prvotriedne, ale to sú všetko len také maličkosti, aj toto je vysoká kvalita. A kladom je rozhodne aj hudba, využíva už osvedčené motívy a počúva sa viac než dobre. Som veľmi spokojný, pár menších úprav, ktoré sa týkajú hlavne akcie a kľudne by som dal plné hodnotenie. Už si pomaly ani nespomínam, kedy som naposledy videl nejaký poriadny áčkový americký akčný film, ale tu som skutočne cítil, ako keby sa vrátili časy, keď ešte akčný film mal nejakú hodnotu a točil sa pre dospelých, hlavne mi to neustále pripomínalo moje obľúbené Prepadnutie v pacifiku a to sa cení. Ešte si to určite pozriem viackrát. 79%(12.4.2013)

První polovina, lépe řečeno samotný atak na Bílý dům, je vážně něco. Strhující akční podívaná. Představte si, že by se něco takovýho skutečně událo... Potom už to je jen klasická americká hrdinovka s velmi pravděpodobým výsledkem, takže to už víceméně nestojí za moc, nicméně jako celek je to podle mě velmi zdařilý akční snímek, který těží především ze slušných efektů a právě z oné myšlenky, že by se něco takýho vlastně mohlo klidně stát (nevím, jestli si Amíci popř. "zbytek světa" podobnými filmy trochu nekoleduje). PS: Obrovská škoda, že tam nebyl McClane, tohle by mu naprosto sedělo a určitě bych ho ocenil víc jak Butlera. To by potom bylo krásná pětka Smrtonosné pasti, ne jako ten blábol z východní Evropy. 75%(1.7.2013)

Sympatické, vtipné, nahláškované a umřelo hodně náhodných kolemjdoucích či jinak neviných lidí. Kim se za americkou PR kampaň vůbec nemusí stydět. Stačí střihnout konec. ;) Butlerova show je chladivou náplastí za McClaneovo nedávné selhání. Kurvuje se o sto šet a nadřízení se stírají jedna báseň. Úvodní atak má nehorázný drive a odnese to i Washingtonský pyj, nemluvě o zdemolování poloviny domu (včetně Lincolnovy ložnice) a mnoha hektarech pěstěného trávníku. Triky jsou možná okatě digitální, ale za relativně málo peněz tu slyšíme dost muziky (ze samopalů a RPGček), herci si taky svoje odehrají a i když je scénář béčkový až na půdu, pohladí na duši. Hudba je rovněž příjemně patriotická. Prostě Seagalovka křížená 24kou featuring Leonidas. Kdo chce víc má smůlu.(17.4.2013)

Patriotistická zápletka je samozřejmě nesmírně hloupá. Všechno se točí okolo obsazení Bílého domu severokorejskou skupinou teroristů. Akční inferno se ještě předtím odehraje v ulicích Washingtonu, kde Severokorejci potřísní krví nejednu dlažební kostku. Všechno šlape jak švýcarské hodinky, američtí agenti zřejmě nenosí neprůstřelné vesty a na akademii je učili, jak správně skočit nepříteli do střely. Na trávník před jedním ze symbolů Spojených států tak padají další a další muži v černém a dopisuje se tak ten nejhorší možný scénář. Rozstřílenou americkou vlajkou to celé jen začíná. Rutinér Antoine Fuqua testuje americkou nedotknutelnost a docela mu to vychází. I když se nebojí servírovat nesmírně pitomé zvraty a předkládat směšně naivní propriety – když přijde na řadu odolnost ministryně obrany, surově zmlácená stejně zaúpí, jak „slibuje věrnost vlajce Spojených států..“ No, však to znáte. Prostě je škoda, že na to Fuqua nešel krapet sofistikovaněji. Máme tu až moc supertajných chodeb, supertajných zbraní a supertajných informací. A jak Severokorejci hladce naskákali do baráku, tak stejně hladce bývalý člen prezidentovy ochranky Gerard Butler (mimochodem na to málo, co mu scénář po herecké stránce nabízí, velmi slušný) provede záchranou misi. Přesto Fuqua jako jeden z mála předložil staromilský zážitek, který i v roce 2013 funguje. Kombinuje Smrtonosné pasti nebo první Přepadení v Pacifiku, a divák velmi rád zavzpomíná. Já určitě. Patetický blockbuster, kterému tu mizernou odvyprávěnost nakonec odpustíte!! 75%(18.7.2013)

• Zeck

Vždy si z podobných filmů vypíchnu jednu stupidní scénu, ze které si následně dělám prdel a mastím se nad její nesmírnou trapností, čímž splácím tvůrcům ten stud, který jsem u jejího sledování zažíval. Tento film je ovšem tak neuvěřitelně tupý, že bych musel vyspoilerovat celý film, a to se mi rozhodně nechce, protože sám o sobě stojí tak maximálně za pár vět. Mohu snad jen směle dodat, že Fuqua dovedl "Američanství", klišoidní patos a salutování nad americkou vlajkou k takové nechutné vážnosti, že jsem celou dobu hrdě fandil Korejcům a přál jim, ať vyvraždí všechny Američany v dohledu, synka nabodnou na sloup, prezidenta vykleští a nachčijou mu na ksicht a jeho sekretářku hromadně znásilní svými asijskými miniklacky, narvou jí hlaveň do prdele a vystřelí jí skrze páteř mozek z hlavy. Pokud k podobnému filmu dokážou sami američtí diváci napsat, že je to neuvěřitelně stupidní a kreténský film, pak myslím není co dodat. A ta "akce" ve stylu bojů 18. století, kdy osobní ochranka prezidenta stojí na zeleném pažitu v řadě proti samopalům a nehnou se z místa dokud nepadnou, na tom skutečně nic nemění. 10%.(3.7.2013)