Berserk: Ógon džidai hen II – Doldrey kórjaku

• Japonsko ベルセルク 黄金時代篇Ⅱ ドルドレイ攻略 (více)
všechny plakáty

Trilógia Berserk: Golden Age pokračuje druhým dielom s názvom The Battle for Doldrey. Hlavný protagonista Guts, ktorý je stále v službách Klanu Jastraba, pociťuje dôsledky rozhovoru svojho veliteľa Griffitha s princeznou Charlotte: cíti sa nedocenený a podvedený. Po triumfe nad nepriateľskou armádou je Griffith požiadaný, aby dobyl poslednú nepriateľskú pevnosť, zvanú Doldrey, v ktorej sídlia legendárni nosoroží jazdci na čele s nepremožiteľným bojovníkom, generálom Bosconem. (HDeer)

HDeer

Boj o Doldrey už v porovnaní s menej výrazným úvodom dosahuje svoje kvality. Citlivý dôraz na chémiu medzi postavami, ktorá sa postupne začína prejavovať, Gutsov neuveriteľný vývoj, či napokon geniálne uzatvorenie navádzajú jednu z naj-unikátnejších atmosfér, akej som bol pri anime kedy svedkom. Správne naturalistická podoba vrhá tieň na všetky predošlé počiny a film presúva do úplne iných výšok. V takomto pomere ste schopní odpustiť drobné chybičky vo vizuáli, či rozdiely v predlohe, ako napríklad pôvod vrhnutého meča, doprostred Gutsovho súboja s Bosconem, či kráľovnej malý protest, ktoré v rozsiahlejšom merítku beztak strácajú pôvodný význam. Rovnako znamenitým je i sprevádzajúci soundtrack, tak ako aj pri predošlom filme, pod dohľadom Šhira Sagitsua. ()

Hees

Väčšia časová porcia ako pri prvom diely je cestou k úspechu a Berserk: Golden Age Arc II je lepším a ucelenejším pokračovaním. Príbeh samozrejme pokračuje tam kde skončil prvý diel. Čo môžeme očakávať? Hlavným dôvodom bojov je cesta Griffitha za mocou a na toto využíva svojich lojálnych žoldnierov. Guts a Casca sú ochotný položiť život, ale Guts niečo začína chápať a to sa práve dozvieme v dvojke. Približuje sa to ku kvalite anime veľmi blízko a pre niekoho kto videl anime je to príjemný film. Veľa súbojov a meniace sa vzťahy medzi hlavnými hrdinami sú hlavnými ťahúňmi. Čaká nás dobíjanie hradov a aj psychologická vojna, ktorá je veľmi zaujímavá. Niečo samozrejme chýbalo a kto nečítal mangu či nepozeral anime no nemusí nejaké súvislosti pochopiť (preto mne to nevadilo). Stále odporúčam pozrieť si radšej pôvodné anime z roku 1997 (a potom tieto filmy) : http://www.csfd.cz/film/139653-kenpu-denki-berserk/. Ďalší film a pokračovanie je tu : http://www.csfd.cz/film/324116-berserk-ogon-jidai-hen-iii-korin/ ()

Arkanoid

Spoilery. K Adonovi nemáte vzťah, lebo ho vidíte prvýkrát v scéne, kde hádže Gutsa s Cascou z útesu. Jeho neskršie umiestňovanie v deji je narýchlo a pôsobí umelo. Casca s Gutsom nevytvorí taký uveriteľne silný vzťah, lebo spomienky na jej prvé stretnutie s Griffithom ostanú len v jej hlave. Guts má superschopnosti = lieta ako hrdinovia v kung-fu filmoch. Griffith melodramaticky vedie záchrannú akciu pre Gutsa a Cascu. Jeho vzťah s guvernérom Doldrey ostáva v náznakoch. Adonov brat Samson úplne vyškrtnutý a výsledok Gutsovho boja so stovkou omnoho viac predvídateľný. Oproti seriálu tu nie je ani 2. atentát na Griffitha a následná udalosť, ktorá odhaľuje jeho povahu. Umelo vyznieva aj čakanie na Gutsov odchod, keďže nemá predošlú dejovú výstavbu. Aj keby toto mala byť presná adaptácia mangy, nechápem, prečo táto nelogika rozprávania deja a fyzikálnych zákonov uzrela svetlo sveta. Ostáva sa len tešiť z vizuálneho prevedenia niektorých scén a z bonusu scén v epilógu, kde sme dostali to, čo v seriáli nebolo. ()

Naslund

V porovnání s tím, jak dopadl Hobbit, je tohle kus perfektně odvedené práce. Animace se ještě zlepšila oproti předchozímu dílu a hudba si udržela vysokou kvalitu. Co mě ale štve, je, že se udávala délka 110 minut a teď to má 95 minut. Já chci svých 15 minut se scénou, jak Guts na pahorku povídá o snech lidí v jejich ležení. To byla vždy moje nejoblíbenější scéna a tady schází. Něco jako kdyby z Hobbita vystřihli hádanky ve tmě. Už jsem taky zjistil, proč se film jmenuje zrovna Bitva u Doldrey. Je to asi nejlepší scéna z celého filmu a už se těším, až ji uvidím znova. Jenom hlas Genona mě velmi rozptyloval. Vím, že asi nebyl špatnej, ale vždy když ho slyším, tak si musím vybavit Frankyho (One piece) a Yokiho (Fullmetal Alchemist). Na co si všichni dávejte bacha, je cenzurovaná verze. Nerozumím tomu, že ve filmu, kde se sekají hlavy snad všemu, čemu narostly, se musí zamaskovat ženská nahota. ()