Francouzská spojka

• slovenský

Francúzska spojka

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 1971, 99 min

Role drsného a neústupného detektiva ''Pepka'' Doyla Genu Hackmanovi špičkově sedla a zaslouženě za ni obdržel Oscara. Honička ''Pepka'' s nadzemkou byla naprosto úchvatná a patří k naprostým vrcholům všech akčních kriminálních snímků staré školy (stavím ji na stejnou úroveň jako legendární honičku Steva McQueena v Bullitově případu). Jeden z těch syrových a drsných snímků, který tvaroval ony neústupné detektivy, které známe v dnešní době......(28.9.2007)

Připrav si kapesníky, protože z tak dokonalý filmařiny ti potečou sliny jako stoletá voda. Film je v rámci autencity točenej ruční kamerou, ale není v něm jediná obrazově nepřehledná scéna a třeba Jimmyho honička s metrem je jedna z nejlepších honiček co jsem kdy viděl, ne-li vůbec nejlepší. Filmovej orgáč ještě sílí díky dokonalýmu hereckýmu výkonu Gene Hackmana. Z počátku jsem se trošku neorientoval ve všech postavách, ale to brzy ustane a pak už to jede takovým způsobem, že jsem se během sledování filmu neodvážil dolejt ani víno.(13.7.2014)

Vcelku solidní kriminálka, zručně zrežírovaná, dost dobře zahraná a odvyprávěná. To, že Friedkin používal dost často ruční kameru je samozřejmě věc dobrá a především akční scény jsou tak díky tomu o dost autentičtější a rychlejší. Snad stopáž mohla být trochu delší, protože konec mi přišel velice useknutý a "nedodělaný", naopak některé scény jsou ve scénáři jakoby trochu navíc a s odstupem více než třiceti let, film také trochu ztratil na atraktivitě a režijní zdatnosti, ovšem kvalita se mu upřít nedá a Friedkin už tady potvrdil, že skutečně umí, což v letech následujících dokázal ještě několikrát.(10.8.2005)

"Stará dobrá" škola? Musím se přiznat, že ve mně ten film naprosto nedokázal vzbudit jakýkoliv zájem. Pár slušných honiček a osamocených momentů, ale celek mě strašně nudil.(22.4.2012)

Další z těch filmů, které lze vidět stokrát, a pokaždé jsou něčím jiné. Pod oknem v parku právě souloží nějaké děti, zlité krabicáky, tak mě napadá , co je asi jiné pro ně? Asi ani netuší, že by něco mohlo...(18.7.2011)

• - Egan sa Friedkinovi predstavil veľmi svojsky – „Chľastám pivo, chrápem s kurvami a rozbíjam hajzlom palice“. Vo filme sú jeho jazyk, postoje, typické rutiny i všetky zážitky, s výnimkou automobilovej naháňačky. (marlon)

• - Vůz metra číslo 4572 použitý při honičce byl po natáčení filmu zrekonstruován a nadále používán. V důsledku stárnutí byl v roce 2009 vyřazen z provozu a umístěn v muzeu dopravy města New York. (Adrai)

• - Počiatočný záujem o film povzbudilo aj skvelé načasovanie opakujúcej sa histórie, keď asi mesiac pred premiérou v newyorskom prístave odhalili v automobile dovezenom z Francúzska 105 kg heroínu. (marlon)