Francouzská spojka

• slovenský

Francúzska spojka

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 1971, 99 min

Gene Hackman v roli detektiva je skvělý. Výborná je rovněž kamera. Film ovšem v některých pasážích nudí, jsou tu ovšem i skvělé scény jako ta ve vlaku, poté dojíždění vlaku, nebo hledání drog v autu. Takže celkově převažují spíš lepší dojmy. 70%(10.12.2010)

A nejlepším hercem za rok 1971 je ... Gene Hackman. Za nejlepší byl vyhlášen i film, režisér, scénárista, střihač - nominován Scheider a kameraman. Na Hackmanovi tu vůbec není vidět, že v soukromí nesnáší násilí a mlátit někoho pro něj bylo hrozně těžké. Je to opravdový drsňák (vyrovná se v drsnosti i Harrymu Calahanovi), co když sedne za volant, můžeme čekat jednu z nejlepších filmových honiček.(3.10.2003)

Tady se přepisovaly pravidla žánru. Friedkin snímá akci mnohem dynamičtěji než bylo na 70-tá léta zvykem. Legendární "Pepek" Gena Hackmana je přesně ten typ umanutého poldy, který prací žije a žene se k cíli jako buldok. Geniální honička s nadzemkou patří k tomu nejlepšímu, ale syrové finále s vysvětlujícími titulky je doslova zabijácké.(16.2.2013)

Vynikajúca 70s drsná drogová kriminálka.(27.6.2012)

„MY JSME TEN PŘÍPAD TADY S PARŤÁKEM PŮVODNĚ DALI DOHROMADY. NECHCEM, ABY NÁM TO FEDERÁLOVÉ POSRALI.“ /// Nezáživná práce, která po 40ti minutách přináší ovoce. A za chvíli chápu, proč je tahle velká sledovačka ceněnou krimi poctivkou, která asi nezestárne. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu „The French Connection: A True Account of Cops, Narcotics, and International Conspiracy“, kterou v roce 1969 napsal Robin Moore, jsem nečetl. 2.) Fotřík si furt hraje na honěnou s metrem. Prej to viděl v nějakým filmu… (že ty používáš šupleru? Tak to jinej žánr…) 3.) Thx za titule „Marka“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ *(13.8.2015)

• - Záber zrážky vlakov bol natočený veľmi jednoducho, najprv nafilmovali vlak odchádzajúci od kamery a následne ho pustili obrátene aj so zvukovými efektmi. (marlon)

• - Gene Hackman (alias Jimmy „Popeye“ Doyle) a Roy Scheider (alias Buddy Russo) stvárnili skutočné postavy policajtov protinarkotického oddelenia newyorskej polície Eddieho Egana a Sonnyho Grossa. Po dohode s newyorskou políciou ich Friedkin oboch prijal vo svojom štábe ako technických poradcov a súčasne im zveril drobné úlohy – Eddie je Doylov šéf Simonson, Sonny zase federálny policajt Klein. (marlon)

• - Po 16 letech služby a 8000 zatčení byl Egan propuštěn od policie. Nelíbilo se jim, že filmem poskvrnil policii. (M.B)