Francouzská spojka

• slovenský

Francúzska spojka

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 1971, 99 min

A nejlepším hercem za rok 1971 je ... Gene Hackman. Za nejlepší byl vyhlášen i film, režisér, scénárista, střihač - nominován Scheider a kameraman. Na Hackmanovi tu vůbec není vidět, že v soukromí nesnáší násilí a mlátit někoho pro něj bylo hrozně těžké. Je to opravdový drsňák (vyrovná se v drsnosti i Harrymu Calahanovi), co když sedne za volant, můžeme čekat jednu z nejlepších filmových honiček.(3.10.2003)

"Stará dobrá" škola? Musím se přiznat, že ve mně ten film naprosto nedokázal vzbudit jakýkoliv zájem. Pár slušných honiček a osamocených momentů, ale celek mě strašně nudil.(22.4.2012)

43. MFF KV .. Scénář: Ernest Tidyman(10.7.2008)

No popravde receno drobny zklamani, cekal jsem precejen neco vic nez jen dobre natocenou kriminalku. Co se tyce pribehu, nic originalniho, na druhou stranu je pekne udelany, ze pripad zacne od nahodnyho podezrelyho v baru a pres vsemozny sledovani, odposlouchavani, vyslechy a podobne se doberem az k zaverecnymu velkymu zatceni. Fakt si nepamatuju film, kterej by takhle krasne rozebral pripad od zacatku do konce. A to cely pusobi dost realisticky a ma to slusnou atmosferu. No a pak tu jsou paradni herci, Scheider sice moh dostat vic prostoru, ale celej film stejne tahne Hackman, kterej je sice naprosto perfektni, ale stejne bych rek, ze uz jsem ho parkrat videl zahrat lip. Celkove dobre natocena kriminalka ze stary skoly, ktera se bohuzel misty drobet tahne.(21.8.2008)

Stará drsná škola. Důvod, proč tenhle detektivní snímek za ty čtyři desítky let prakticky nezestárl, je jen jeden, je to totiž poctivý film...(2.9.2011)

• - Ve scéně, kdy právě vyložené auto odjíždí z přístavu, je možné si v pozadí všimnout rozestavěné první z věží Světového obchodního centra. (Adrai)

• - Skutočný majiteľ auta, v ktorom bol pašovaný heroín, Jacques Angelvin (uvádzal najúspešnejšiu televíznu show 50-tych rokov Paris Club), dostal 6 rokov basy. (marlon)

• - „Jediný spoločenský význam, ktorý vo filme vidím, je, že sme dali drsným polišom, ako je ten, ktorého hrám ja, možnosť vyrásť“, okomentoval prínos filmu Hackman. (marlon)