Francouzská spojka

• slovenský

Francúzska spojka

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 1971, 99 min

Není to náhoda, William Friedkin je nudný režisér. Bylo to u Vymítače ďábla a platí to bohužel i zde.(17.10.2009)

Detektivní krimithriller z kterého jde na hony cítit poctivě odvedená režijní práce. Francouzská spojka vás nechá velmi autenticky přičuchnout k drsné práci detektiva. Těžký prošívaný kabát, horké kafe ze stánku, hodinové stepování v mrazu před vchodem restaurace a nenápadné obhlížení situace, které následně střídá pronásledovačka a případně i přestřelka. Gene Hackman hraje detektiva ze staré školy, který na sobě nadává znát příliš mnoho emocí a který se vrhá do případu po hlavě. Obzvlášť, když se má v Brooklynu uskutečnit velká předávka narkotik. (...) Gene Hackman hraje na výbornou a z honičky v nadzemce jsem se posadil na zadek. Na druhou stranu mi vadil utahaný začátek a zmatené tempo děje.(13.5.2014)

"Stará dobrá" škola? Musím se přiznat, že ve mně ten film naprosto nedokázal vzbudit jakýkoliv zájem. Pár slušných honiček a osamocených momentů, ale celek mě strašně nudil.(22.4.2012)

Stará dobrá klasika. Asi už se budu opakovat, když napíšu, že ta naháněčka je na svoji dobu prostě nadčasová, ale není to jenom tohle. Film boduje hlavně oldschol zpracováním a pojetím. Jak málo stačilo na přesný a profesionálně natočený kriminální thriller. To na co je dneska potřeba kupa speciálních efektů a přehrávajících herců, se tu obejde z pár stylově drsnými chlapáky, mechanickými triky a především jednoduchou, ale přitom naprosto dokonalou technickou prací se střihem a kamerou. Perfektní kousek. Takový už se dneska netočí.90%(10.11.2014)

Jeden ze základních kamenů klasické kriminálky je dokonalou ukázkou režijního mistrovství, které dokáže i po pár desítkách let zprostředkovat jedinečný divácký zážitek z filmu, který má jednoduchý a schematický děj a jenž stojí na všech základních klišé, které kriminální žánr poskytuje. William Friedkin režíruje v rychlém tempu a nejsilnější momenty vytváří z naprostých banalit jako je třeba obyčejné pobíhání po chodníku při sledování podezřelé osoby. Pro náročnější následně připravil fantastickou automobilovou honičku s nadzemkou. Dvojice detektivů v podání Gena Hackmana a Roye Scheidera se skvěle doplňuje nejenom povahově, ale i herecky. Francouzská spojka dokonale naplňuje představy o rčení, že v jednoduchosti se často skrývá ta největší krása.(28.9.2005)