Francouzská spojka

• slovenský

Francúzska spojka

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 1971, 99 min

Jak napsal Gemini - genialni a hlavne nestarnouci krimi drama, ktere zarucilo G.Hackmanovi nesmrtelnost.(23.9.2003)

Podobně jako u Bullitova případu, tak i u Francouzské spojky jsem skrze věhlas těchto snímků očekával něco víc a tudíž po sledování mám spíše rozpačité dojmy. Možná, že závěrečné scény mají nějaký ten až filozofický přesah, o kterém se mluví a píše, ovšem film jako celek mě rozhodně neposlal do kolen a jsem si jistý, že mi v paměti neutkví na dlouhé roky žádná ze scén.(9.8.2015)

• WANDRWALL

Francouzská spojka u mě nikdy nezabrala. Co se dosud nestalo, tak se stát může.(18.11.2010)

Jeden ze základních kamenů klasické kriminálky je dokonalou ukázkou režijního mistrovství, které dokáže i po pár desítkách let zprostředkovat jedinečný divácký zážitek z filmu, který má jednoduchý a schematický děj a jenž stojí na všech základních klišé, které kriminální žánr poskytuje. William Friedkin režíruje v rychlém tempu a nejsilnější momenty vytváří z naprostých banalit jako je třeba obyčejné pobíhání po chodníku při sledování podezřelé osoby. Pro náročnější následně připravil fantastickou automobilovou honičku s nadzemkou. Dvojice detektivů v podání Gena Hackmana a Roye Scheidera se skvěle doplňuje nejenom povahově, ale i herecky. Francouzská spojka dokonale naplňuje představy o rčení, že v jednoduchosti se často skrývá ta největší krása.(28.9.2005)

Detektivní krimithriller z kterého jde na hony cítit poctivě odvedená režijní práce. Francouzská spojka vás nechá velmi autenticky přičuchnout k drsné práci detektiva. Těžký prošívaný kabát, horké kafe ze stánku, hodinové stepování v mrazu před vchodem restaurace a nenápadné obhlížení situace, které následně střídá pronásledovačka a případně i přestřelka. Gene Hackman hraje detektiva ze staré školy, který na sobě nadává znát příliš mnoho emocí a který se vrhá do případu po hlavě. Obzvlášť, když se má v Brooklynu uskutečnit velká předávka narkotik. (...) Gene Hackman hraje na výbornou a z honičky v nadzemce jsem se posadil na zadek. Na druhou stranu mi vadil utahaný začátek a zmatené tempo děje.(13.5.2014)

• - Vůz metra číslo 4572 použitý při honičce byl po natáčení filmu zrekonstruován a nadále používán. V důsledku stárnutí byl v roce 2009 vyřazen z provozu a umístěn v muzeu dopravy města New York. (Adrai)

• - Drsný newyorsky policajt Egan vzal niekoľkokrát filmových protagonistov na ostrý policajný zásah podobný tomu, aký „Popeye“ predvádza v bare a počas nich vznikla aj väčšina dialógov. (marlon)

• - Gene Hackman natočil některé automobilové scény sám, nicméně ty nebezpečné za něj převzal kaskadér Bill Hickman a kamery se v tu dobu na zadním sedadle vozu ujal režisér filmu William Friedkin - údajně z toho důvodu, že ostatní kameramani již byli ženatí a měli děti. (Adrai)