Šéf Šanghaje

(festivalový název)
  • Čína The Last Tycoon (více)

Príbeh filmu The Last Tycoon (Posledný magnát) sa odohráva v čase nadvlády Šanghajských gangstrov na začiatku 20. storočia. Hlavným hrdinom je mladý muž menom Cheng (Yun-Fat Chow), ktorého policajný riaditeľ (Sammo Hung) prinúti opustiť život, ktorý pozná, aj ženu Qiu (Monica Mok), ktorú miluje, aby mohol začať odznova. Po úteku z väzenia sa Cheng rýchlo a s pomocou násilných činov dostáva čoraz vyššie na rebríčku šanghajského kriminálneho podsvetia, až sa nakoniec stáva jedným z najmocnejších zločineckých šéfov v histórii Šanghaja. Sláva a uznanie si však vyberú svoju daň, keď sa Cheng dostane do nelichotivej pozície, kde naňho poľujú blížiaca sa japonská armáda a intrigujúce miestne tajné služby. Problémy sa znásobia, keď Cheng opäť narazí na lásku svojho života Qiu, ktorá sa medzitým vydala za spisovateľa. Má láska šancu opätovne sa prejaviť na sklonku jednej éry? (Incantator)

Adrian

Wong Jing znova ako usilovny plagiator, kombinujuci zname grify od Leoneho a Morriconeho, obcas prida Wong Kar-waia a zabehne aj ku Casablance. A ked navyse vytasi zbran aj samotny Cow Yun-fat, nemozete nemat radi tuto vypravnu epicku fresku dotykajucej sa 2. cinsko-japonskej vojny. Velmi stylizovane, ale velmi pozeratelne. (EFM 2013) ()

sniper18

Je to veľmi dobrá akčná historická dráma. Má dosť dobrý príbeh odohrávajúci sa v dvoch časových líniách, prvá o mladíkovi, ktorý je na začiatku dvadsiateho storočia nútený opustiť svoju lásku a vydá sa do Šanghaja, kde sa dostane do sveta zločinu a nové kontakty ho dostávajú vyššie a druhá z čias vojnového obdobia, keď sa už z mladíka po rokoch stal vplyvný mafián, ale aj tak ho trápia mnohé problémy, či už s japonskou expanziou, ale aj bývalými spojencami a navyše znovu stretáva svoju prvú lásku. So spracovaním som nadmieru spokojný, ale k dokonalosti tomu ešte trochu chýba. Už od začiatku cítiť, že tentoraz sa bude jednať o skutočne vydarený zážitok a to sa aj stane. Síce v prvej polovici má väčší priestor práve tá prvá línia, ktorá mi sama o sebe nepríde až tak zaujímavá, ale aj tak je to slušná úroveň, viacero situácií je zaujímavých, no hlavne samozrejme prinesie množstvo dôležitých informácií o postavách a celkovom dianí, ktoré sa potom zúžitkujú práve v tej druhej línii. A tak časom ide úroveň filmu ešte vyššie, druhá línia je podaná perfektne, jedna skvelá situácia strieda druhú, má to tú správnu atmosféru okupácie a na moje prekvapenie tu vyniká romantika, rôznych vzťahov je tu dosť a prakticky všetky si ma získali a tak ma mrzí, že nedostali ešte viac priestoru, potom by ten náboj bol ešte silnejší. Akcie je tu pomerne dosť a som veľmi spokojný. Po vizuálnej stránke je až na niekoľko horších digitálnych efektov skutočne prvotriedna, perfektné uhly kamery, kvalitné spomaľovačky, miestami som si to mimoriadne vychutnával. Nájde sa tu pár slušných súbojov, ešte viac mi sadli prestrelky, no vrcholom filmu je pre mňa rozhodne bombardovanie Šanghaja, ktoré síce práve zaostáva v tých efektoch, ale inak je táto scéna podaná perfektne. A okrem nej sa najviac vydarila celá záverečná fáza, alebo prestrelka v kostole. Takže čo sa týka jednotlivých žánrov, jedine ten gangsterský za mojimi očakávaniami trochu zaostáva, ale to ma vôbec netrápi, keďže tie zvyšné, či už akčný, romantický, alebo aj vojnová dráma mi to bohato vynahradili. Herecké obsadenie je perfektné, vynikajúci Chow Yun-Fat vo svojej najlepšej úlohe za dlhé roky, miestami mi dokonca svojou charizmou pripomínal svoj výkon z filmu KIller a navyše tu už konečne strieľa, k tomu Francis Ng, Sammo Hung Kam-Bo a plno skvelých vedľajších postáv, či už najvernejší priateľ hlavného hrdinu, alebo aj všetky ženské postavy. Réžia a technická stránka sú až na pár detailov prakticky dokonalé, perfektný vizuál, výborná dobová atmosféra a miestami fungujú aj emócie. Keby tá prvá línia mala menej priestoru a romantika by bola ešte trochu výraznejšia, tak neváham s plným hodnotením, ale aj tak som veľmi spokojný, Last Tycoon je rozhodne jeden z najlepších filmov svojej kategórie za posledné roky. 80% ()

Vavča

Kdo by to byl čekal, od tvůrce spíše komedií, vynikající film, který vážně, ale i se správnou dávkou patosu, nostalgie, bude zobrazovat předválečnou a válečnou Šanghaj (1913-1940). Wong Jing si občas pomáhá vzory ze západních i východních předloh slavných velikánů, vytvořil však svébytné dílo, které je technickým i obsahovým zpracováním patřičně na výši. Nadsazené, stylizované, ale perfektně vycizelované, plné detailů, dramatických momentů, vynikajících hereckých výkonů (Francis Ng, Chow Yun Fat), dokonale pasuje rovněž hudba. Příběh chudého chlapce, který se vypracuje na hlavu podsvětí a tanečnice pekingské opery, Vás bude bavit, dojímat, a nikoliv jen tlačit do židle efektní podívanou, výpravou... ()

pm

Estetice kýče a plagiátu, kterými Wong Jing nabubřele potápí "Shanghai Nan" někam do podprůměru, se nemůžu vysmívat, protože jsem líná argumentovat, přestože bych to určitě svedla. Ale fakt je, že film, který bych tak ráda viděla v kině, si velké plátno objektivně nezaslouží. ()

Chrustyn

Čínský pokus o velkolepý snímek o vzestupu a následném pádu šéfa mafie. Potěší herecké legendy Yun-Fat Chow a Sammo Hung-Bo, ale jinak film nenabízí nic čím by dokázal vtáhnout do děje a dvouhodinová délka se zdá být daleko delší. ()

GigaPudding

Tohle měl točit John Woo, hlavně každá akční scéna si o to přímo říká :). On by z toho vyškrtal blbosti a vatu, dal by místo toho holubice a dopadlo by to líp než jen jako obyčejná gangsterka :). Právě v těch akčních scénách je to vidět nejvíc, že to jakože měla být wooovina, ale přitom to prostě nemá žádnou eleganci a dokonce je to i místy nepřehledně natočené. Té dramatické poloze zase chybí wooův teatrální kýč a silná je tu doopravdy jen jedna scéna, když má Chow Yun-Fat odletět do hongkongu. Jinak to není jako špatný, příběh je zábavný, pořád se něco děje, ale je to natočené strašně sterilně a nedotaženě, takže ve výsledku se to prostě nemá čím vyšplhat z průměru. A ten Woo tomu prostě doopravdy chybí, když člověk vidí tu scénu v kostele a není tam ani jedna holubice. :) ()

Lacike

Na tento film som sa neskutocne tesil vdaka tomu, ze sa v nom zidu moji dvaja velky oblubenci Sammo Hung a Chow Yun-Fat. Trailery naviac slubovali dobovu gangsterku. Vau. O to viac som bol sklamany a to hned z niekolkych dôvodov. Chow Yun-Fat tu hra len v polovici filmu. V prvej polovici sledujeme vzostup jeho postavy v podani ineho herca, ktory ma vôbec nezaujal. Sammo tu ma este mensi priestor ako Chow a ani jeden z nich nepodal famozny herecky koncert na ktory som sa tesil najviac. Prave naopak. Obidvaja pôsobili nevyrazne a Sammo tu je dokonca za takeho chudaka az mi to nebolo prijemne sledovat. Postupny vzostup Chowovej postavy nie je nicim strhujuci. Je to milionkrat videny pibeh, ktory neprisiel s nicim novym. Nakoniec ale v centre pribehu stoji romanticka linia, ktora na mna vôbec nefungovala. Akcnych scen je tu len par, ale ani finale v ktorom Chow zoberie do ruky pistol to uz v mojich ociach nezachranilo a chcel som to mat co najskôr z krku. Celkovo mi ten mix vojnovej romanci pripomina Chowov starsi film Shanghai, ktory bol predsalen o nieco zazivnejsi. 4/10. ()

Folpa

Je mi jedno, kde se Jing Wong inspiroval či opičil, nejsem takový "odbnorník" jako jiní. Hodnotím to podle toho, jestli se mi film prostě líbil nebo ne a tento film je opravdu skvělý! Yun-Fat Chow je borec, hudba je skvělá, válečné scény taktéž, u mě za jasný plný počet. ()

Dexter1

Áno, áno...keď Yun-Fat dostane do ruky zbraň, viem, že mám o zábavu postarané. Historická freska o významných kriminálnych bosoch z vojnového obdobia je skvelou jazdou nielen o tom, ako sa z chudáčika stane uznávaný občan Šanghaja, ale aj boss, ktorý vie čo je správne a za čo treba bojovať. Romantická linka síce veľmi silná no mierne odfláknutá, no za to akčné sekvencie výborné. A Sammo Hung sa na staré kolená učí, kde je jeho miesto v súčasnom veku a nehrá sa na žiadneho ultimate majstra. Shanghai Nan si určite zaslúži pozornosť nie ako gangsterka (ktorou až tak nie je), ale preto, že ide o veľmi obstojný akčný film s výborným záverom, ktorý si aj napriek obrovskému pátosu žral. ()

kinderman

Po komunistických partyzánech, velkých filozofech a dalších postavách ve vesměs zapomenutelných filmech Chow Yun- Fat konečně v roli, v jaké ho fanoušci mají nejraději. Příběh je melodramatický slepenec všeho možného, bombardování sterilně digitální, přestřelky odtažitě natočené (zapomeňte na vášeň a špičkovou choreografii Johna Woo), takže obloukem nazpět k představiteli hlavní role, který zdá se vůbec nestárne. A za to je ta čtvrtá hvězdička. ()

bourec

Tak vydržel sem zhruba do poloviny.Asi by bylo správný film nehodnotit,ale vzhledem k tomu,jak mám rád Chowa,a jak miluju jeho ranný filmy,prostě tohle vohodnotim.Ale do odpadu to nepošlu,to by nebylo fér,ale jinak ta první polovina se mi krutě nelíbila,a 20% tomu musí stačit. ()

ecceHOMMO

Yun-Fat Chow má neskutočnú charizmu, ktorá dodáva filmu ešte väčší a silnejší rozmer a hĺbku. Na film sa veľmi dobre dívalo a zážitok z videného bol viac než dobrý (i keď k dokonalosti chýbalo dosť). ***/**** ()

Hollohlaway

Příběh plný lásky, zrady, a loajality. To vše v kulisách předválečné Šanghaje se syrovou realističností mafiánských praktik a boje o moc jako z Chicaga. Staří a zkušení čínští herci spolu s novými tvářemi rozvíjejí příběh který je rozhodně zajímavý a dramatický, i přes typicky asijsky drhnoucí scénář. ()

charlie_ando

Na můj vkus je tahle gangsterka až moc prodchnutá romantikou, ale na druhou stranu jí to dalo melodramatický nádech. První půle je utahaná, ale ta druhá už má dramatické tempo a dynamiku. Na plátně se odvíjí životní příběh muže, který to v šanghajském podsvětí dotáhl až na pravou ruku a důvěrníka mistra zločinu. Dramatickou cestu vzestupu bezejmenného nevzdělaného muže po mocenském žebříčku, sledujeme jeho zestárlými očima v podobě jeho vzpomínek. Na svoje dobrodružné mládí vzpomíná v okamžiku, kdy se musí rozhodnout jak naložit se svým životem. Má vše po čem toužil, ale v jedním rozhodnutím může vše ztratit. První půlka minulého století byla pro Čínu velmi neklidným obdobím a dramatické historické události se výrazně promítají do osudu Cheng Daiqi (Yun-Fat Chow). Vše se pro něj změní japonskou invazí do Šanghaje v roce 1937. V okamžiku zmaru a ničení potkává svou dětskou lásku a získává nový smysl života. Poutavý příběh zarputilé mysli, kterou ovlivňovala láska, přátelství, loajalita, ale i zrada. Pokud má film výraznou slabinu tak je to dlouhé období, které popisuje a trochu nepřehledné skoky mezi obdobími. [FilmAsia; 1. prosince 2013; 16:00 kino Světozor] ()

hefoo

Po dlhšej dobe som si pustil niečo z HK/Čínskej tvorby a musím povedať, že ma opäť tento film svojím príbehom zničil hlavne psychicky. Film o hrdosti Číňanov, o ich lojálnosti, vernosti, bratstve, patriotizme, obrovskej odvahe vzoprieť sa tyranii Japoncov, o láske k vlasti a hlavne láske k žene. Nezáleží či stojíte alebo nestojíte proti presile. Kde je vôľa tam je sila. Záverečná bojová sekvencia odzbrojujúca a jej koniec veľmi smutný a depresívny. Obdivoval som a budem vždy obdivovať Hong Kongskú a Čínsku tvorbu pretože väčšina filmov končí takmer vždy anti-hollywoodsky. Táto skutočnosť radikálne umocňuje záverečné pocity z filmu. A vidieť v jednom filme Samma Hunga a Yun-fat Chowa no čo viac si priať. Bravó. ()

agassi68

Za dokonalý vizuál sa skrývajúci dokonalý plagiát. Keby som predtým nevidel skvelé originály tak som navýsosť spokojný. Bohužiaľ toto je len pozlátko bez obsahu pripomínajúce prázdnu plechovku od lahodného nápoja vsadené do Číny namiesto USA. Ale komu stačí obal, môžem smelo doporučiť.. ()

Rimland

Dokonce i na čínský film je to přestylizované až až, ale i tak je to celkem zábavný slepenec všeho možného. Celé to samozřejmě zvedá nestárnoucí zosobnění charismatu, Chow Yun-Fat (s pistolí), ale mě nejvíc dostala postava Lin Huaie (obzvlášť jeho outro - no uznejte, hustší partyzány než v Šanghaji nenajdete :-D). A ano, ty holubice v kostele opravdu chyběly :-) ()

lucky.loo

Vynikající zpracování filmu, velmi dobré herecké výkony, akce a i dojemný závěr, z mé stránky spokojenost. Hodnocení 80% ()

9. Filmasia plná hongkongských a korejských bomb

9. Filmasia plná hongkongských a korejských bomb