Šéf Šanghaje (festivalový název)

• Čína

Dobrodružný / Drama / Romantický

Čína, 2012, 119 min

Jing Wong

Jing Wong, Koon-nam Lui

Je to veľmi dobrá akčná historická dráma. Má dosť dobrý príbeh odohrávajúci sa v dvoch časových líniách, prvá o mladíkovi, ktorý je na začiatku dvadsiateho storočia nútený opustiť svoju lásku a vydá sa do Šanghaja, kde sa dostane do sveta zločinu a nové kontakty ho dostávajú vyššie a druhá z čias vojnového obdobia, keď sa už z mladíka po rokoch stal vplyvný mafián, ale aj tak ho trápia mnohé problémy, či už s japonskou expanziou, ale aj bývalými spojencami a navyše znovu stretáva svoju prvú lásku. So spracovaním som nadmieru spokojný, ale k dokonalosti tomu ešte trochu chýba. Už od začiatku cítiť, že tentoraz sa bude jednať o skutočne vydarený zážitok a to sa aj stane. Síce v prvej polovici má väčší priestor práve tá prvá línia, ktorá mi sama o sebe nepríde až tak zaujímavá, ale aj tak je to slušná úroveň, viacero situácií je zaujímavých, no hlavne samozrejme prinesie množstvo dôležitých informácií o postavách a celkovom dianí, ktoré sa potom zúžitkujú práve v tej druhej línii. A tak časom ide úroveň filmu ešte vyššie, druhá línia je podaná perfektne, jedna skvelá situácia strieda druhú, má to tú správnu atmosféru okupácie a na moje prekvapenie tu vyniká romantika, rôznych vzťahov je tu dosť a prakticky všetky si ma získali a tak ma mrzí, že nedostali ešte viac priestoru, potom by ten náboj bol ešte silnejší. Akcie je tu pomerne dosť a som veľmi spokojný. Po vizuálnej stránke je až na niekoľko horších digitálnych efektov skutočne prvotriedna, perfektné uhly kamery, kvalitné spomaľovačky, miestami som si to mimoriadne vychutnával. Nájde sa tu pár slušných súbojov, ešte viac mi sadli prestrelky, no vrcholom filmu je pre mňa rozhodne bombardovanie Šanghaja, ktoré síce práve zaostáva v tých efektoch, ale inak je táto scéna podaná perfektne. A okrem nej sa najviac vydarila celá záverečná fáza, alebo prestrelka v kostole. Takže čo sa týka jednotlivých žánrov, jedine ten gangsterský za mojimi očakávaniami trochu zaostáva, ale to ma vôbec netrápi, keďže tie zvyšné, či už akčný, romantický, alebo aj vojnová dráma mi to bohato vynahradili. Herecké obsadenie je perfektné, vynikajúci Chow Yun-Fat vo svojej najlepšej úlohe za dlhé roky, miestami mi dokonca svojou charizmou pripomínal svoj výkon z filmu KIller a navyše tu už konečne strieľa, k tomu Francis Ng, Sammo Hung Kam-Bo a plno skvelých vedľajších postáv, či už najvernejší priateľ hlavného hrdinu, alebo aj všetky ženské postavy. Réžia a technická stránka sú až na pár detailov prakticky dokonalé, perfektný vizuál, výborná dobová atmosféra a miestami fungujú aj emócie. Keby tá prvá línia mala menej priestoru a romantika by bola ešte trochu výraznejšia, tak neváham s plným hodnotením, ale aj tak som veľmi spokojný, Last Tycoon je rozhodne jeden z najlepších filmov svojej kategórie za posledné roky. 80%(3.6.2013)

• Chrustyn

Čínský pokus o velkolepý snímek o vzestupu a následném pádu šéfa mafie. Potěší herecké legendy Yun-Fat Chow a Sammo Hung-Bo, ale jinak film nenabízí nic čím by dokázal vtáhnout do děje a dvouhodinová délka se zdá být daleko delší.(16.3.2014)

Je mi jedno, kde se Jing Wong inspiroval či opičil, nejsem takový "odbnorník" jako jiní. Hodnotím to podle toho, jestli se mi film prostě líbil nebo ne a tento film je opravdu skvělý! Yun-Fat Chow je borec, hudba je skvělá, válečné scény taktéž, u mě za jasný plný počet.(12.5.2013)

Estetice kýče a plagiátu, kterými Wong Jing nabubřele potápí "Shanghai Nan" někam do podprůměru, se nemůžu vysmívat, protože jsem líná argumentovat, přestože bych to určitě svedla. Ale fakt je, že film, který bych tak ráda viděla v kině, si velké plátno objektivně nezaslouží.(11.7.2013)

Kdo by to byl čekal, od tvůrce spíše komedií, vynikající film, který vážně, ale i se správnou dávkou patosu, nostalgie, bude zobrazovat předválečnou a válečnou Šanghaj (1913-1940). Wong Jing si občas pomáhá vzory ze západních i východních předloh slavných velikánů, vytvořil však svébytné dílo, které je technickým i obsahovým zpracováním patřičně na výši. Nadsazené, stylizované, ale perfektně vycizelované, plné detailů, dramatických momentů, vynikajících hereckých výkonů (Francis Ng, Chow Yun Fat), dokonale pasuje rovněž hudba. Příběh chudého chlapce, který se vypracuje na hlavu podsvětí a tanečnice pekingské opery, Vás bude bavit, dojímat, a nikoliv jen tlačit do židle efektní podívanou, výpravou...(3.4.2013)