Šéf Šanghaje (festivalový název)

• Čína

Dobrodružný / Drama / Romantický

Čína, 2012, 119 min

Jing Wong

Jing Wong, Koon-nam Lui

Kdo by to byl čekal, od tvůrce spíše komedií, vynikající film, který vážně, ale i se správnou dávkou patosu, nostalgie, bude zobrazovat předválečnou a válečnou Šanghaj (1913-1940). Wong Jing si občas pomáhá vzory ze západních i východních předloh slavných velikánů, vytvořil však svébytné dílo, které je technickým i obsahovým zpracováním patřičně na výši. Nadsazené, stylizované, ale perfektně vycizelované, plné detailů, dramatických momentů, vynikajících hereckých výkonů (Francis Ng, Chow Yun Fat), dokonale pasuje rovněž hudba. Příběh chudého chlapce, který se vypracuje na hlavu podsvětí a tanečnice pekingské opery, Vás bude bavit, dojímat, a nikoliv jen tlačit do židle efektní podívanou, výpravou...(3.4.2013)

Wong Jing znova ako usilovny plagiator, kombinujuci zname grify od Leoneho a Morriconeho, obcas prida Wong Kar-waia a zabehne aj ku Casablance. A ked navyse vytasi zbran aj samotny Cow Yun-fat, nemozete nemat radi tuto vypravnu epicku fresku dotykajucej sa 2. cinsko-japonskej vojny. Velmi stylizovane, ale velmi pozeratelne. (EFM 2013)(10.2.2013)

• Chrustyn

Čínský pokus o velkolepý snímek o vzestupu a následném pádu šéfa mafie. Potěší herecké legendy Yun-Fat Chow a Sammo Hung-Bo, ale jinak film nenabízí nic čím by dokázal vtáhnout do děje a dvouhodinová délka se zdá být daleko delší.(16.3.2014)

• bourec

Tak vydržel sem zhruba do poloviny.Asi by bylo správný film nehodnotit,ale vzhledem k tomu,jak mám rád Chowa,a jak miluju jeho ranný filmy,prostě tohle vohodnotim.Ale do odpadu to nepošlu,to by nebylo fér,ale jinak ta první polovina se mi krutě nelíbila,a 20% tomu musí stačit.(26.1.2014)

Tohle měl točit John Woo, hlavně každá akční scéna si o to přímo říká :). On by z toho vyškrtal blbosti a vatu, dal by místo toho holubice a dopadlo by to líp než jen jako obyčejná gangsterka :). Právě v těch akčních scénách je to vidět nejvíc, že to jakože měla být wooovina, ale přitom to prostě nemá žádnou eleganci a dokonce je to i místy nepřehledně natočené. Té dramatické poloze zase chybí wooův teatrální kýč a silná je tu doopravdy jen jedna scéna, když má Chow Yun-Fat odletět do hongkongu. Jinak to není jako špatný, příběh je zábavný, pořád se něco děje, ale je to natočené strašně sterilně a nedotaženě, takže ve výsledku se to prostě nemá čím vyšplhat z průměru. A ten Woo tomu prostě doopravdy chybí, když člověk vidí tu scénu v kostele a není tam ani jedna holubice. :)(28.6.2013)