• rikitiki

Nepříliš vtipná komedie si ušila bič sama na sebe námětem. Muž převlečený za ženu, aby dostal práci, není novátorský nápad, ale to by tolik nevadilo, jako spíš pohrávání si s motivem povinných kvót, který ve Švédsku musí zákonitě zobrazit korektně. Já jsem jejich zastánkyně, ale v převlekovém příběhu se to nepovedlo. Zamaskovaný muž se začne chovat jako karikatura ženy a muži přehrávají macho typy. Navíc, proč se najednou zkušený pilot zachová v krizové situaci jako hysterka? Že by převzal karikování ženské role až do detailu? To pak poselství filmu o tom, že není důležité pohlaví, ale osoba, zcela popírá. ____ Nefunkční jsou i vedlejší motivy, kdy čerstvě rozvedený otec vypráví svému malému synkovi s nadšením, že se nově zamiloval do jakési cizí slečny. Jo, přesně to chce dítě, které cítí nejistotu z rozpadu rodiny, slyšet. Další karikaturou ženství je hrdinova neschopná a feministická sestra - to jako, bratři Švédi, myslíte vážně, že feminismus = neschopnost, potlačování ženství a všeho mužského? Takové maloměšťácké zpátečnictví bych od švédského filmu nečekala. ____ Konec snímku se úplně rozpadl, když dívka nejdřív muže odmítá a hned v následující scéně - nevysvětleno jak - už s ním tvoří pár. Ani ta slepota malého dítěte, snad původně zamýšlená jako metafora, že oči často pravdu nevidí, není vůbec využitá. ____ Nezasmála jsem se, ani nepobavila.(3.3.2016)

• zdenny

Severská parafráze na kultovní „Tootsie“ s důrazem na nesmyslnou genderovou rovnoprávnost. Jenže, jak znám Seveřany, slovo „nesmyslnou“ by určitě nepřijali. Tento film nebudu více rozebírat, protože mne nějak zvlášť nezaujal.(12.1.2015)

• Aljak

Námetovo vôbec nie zlé, no tvorcovia tohto filmu si mohli rozmyslieť, či chcú z toho robiť komédiu alebo dramatický film reflektujúci závažnú tému diskriminácie a k čomu by mohli byť v dnešnej dobe ľudia až tlačení kvôli nadmerným podmienkam zamestnávateľov. Bohužiaľ, ako kombinácia oboch žánrov to fakt pôsobilo roztržito a teda napokon nie príliš vydarene. A to je podľa mňa dosť škoda, lebo keby sa sústredili len na jeden žáner, mohlo to stáť naozaj za to. No zas tu máme ďalší dôkaz, že severský humor býva často plytký a ich komédie vo väčšine prípadov nestoja za nič.(9.12.2014)

Valle nepředstírá, že je letuška, ale pilotka. Hrdina se z něj stane pro to, že druhý pilot skončí v bezvědomí a zaměstnavateli se hodí ženská hrdinka. Díky tomu není vůbec snadné zbavit se ženského alter ega.(24.11.2012)

• slunicko2

Tootsie po švédsku. Mladistvě vyhlížející nenápadný 41letý Jonas Karlsson (pilot, pilotka) je hlavním "magnetem" snímku.(16.12.2014)

• - Natáčení probíhalo ve Švédsku ve městech Göteborg, Västerås a Stockholm. (Terva)

• - David Bonté Atterberg, který hraje malého Linuse, je sám nevidomý. (hanule2122)