Mzda strachu

Mzda strachu

Wages of Fear

Thriller

USA, 1977, 121 min

V porovnání s Clouzotovou verzí o něco slabší především v úvodu, který je zoufale nudný a pro hlavní dějovou náplň nic neříkající. Pokud by jí Friedkin úplně vypustil, byla by tato verze na stejně úrovni jako ta Clouzotova, neboť samotná cesta k ropnému vrtu je zde místy daleko dramatičtější, než v předchozí verzi. Zejména přejezd přes dřevěnou lávku za vichřice je správně vyhrocený. Herecky nadprůměrné a v několika pasážích nepředvídatelné, přesto kvůli chaotickému a nudnému úvodu nemohu jít s hodnocením výš. 70%(24.5.2014)

Zcela výjimečně musím přiznat, že americká verze je lepší, než původní francouzská. Udržela mě v napětí od začátku do konce a má vynikající hudbu. A jestli něco může kandidovat na titul nejlepší akční scéna všech dob, mám velmi horkého kandidáta v podobě přejezdu řeky po visutém mostu.(5.11.2011)

CITÁT - Nikdo nemůže být jen "nic víc"......... Trochu jsem se obával, že mě to nevezme, ale nakonec to byla nádherná dramatická jízda.(16.8.2014)

Expozice jak kráva a o ničem, kvůli které se samotné jádro originálu - jízda náklaďáky a vztah čtyř ztracenců -, rozpadá v nedostatečné náznaky. Dvě skvělé scény to vytáhnou k průměru, ale jinak není důvod nedat přednost vynikajícímu originálu.(10.7.2014)

Pro mě donedávna neznámý snímek, k jehož zhlédnutí mě přesvědčilo jméno na režisérské stoličce. Friedkin mě ještě nikdy nezklamal a nestalo se tak ani tentokrát. Netřeba ovšem rozebírat složení filmového štábu, tady jde hlavně o DĚJ! Po seznamovací první hodině se nasedá do kamionů a rozhodně to stojí za to. Nebývá zase tak častý jev, abych se přistihl, že na tohle bych mohl koukat klidně i několik hodin. Nejlepší scénou je pro mě lanový most. Tady to napětí je snad přímo hmatatelné. Konec správně nekompromisní. Tento filmový zážitek jen tak z hlavy nedostanu. PS: Prosím nikdy netočit remake, v dnešní záplavě digitálních triků by to celé působilo leda tak směšně.(15.5.2014)