Mzda strachu

Mzda strachu

Wages of Fear

Thriller

USA, 1977, 121 min

Velmi zdařilá akční dobrodružná pecka... Skvělý Scheider... ostatní podávají průměrné výkony neubližující snímku s velmi dobrým ústředním tématem. Remake zdařilý, trochu jiný stran charakterů postav ap. Zde si zase milovníci akce najdou více.. Některé scény jsou až hororrové.!(20.12.2010)

Chapu to zklamani, kdyz clovek co predtim natocil cca nejlepsi horor vsech dob Exorcistu natoci neco s nazvem Sorcerer, hraje mu k tomu navic fantasticky elektronicky soundtrack Tangerine Dream, tak to skutecne navnadi a ono je to ve finale zdlouhave cosi, kde 3 ztroskotanci jezdi s nakladakem nekde v Jizni Americe... ma to navic dost pomaly rozjezd, kdy to zajimave se zacne dit az nekde ve druhe pulce, na druhou stranu je to velmi unikatni kousek, ktery urcite stoji za videni, jsem zvedavy na konfrontaci s originalem. 7/10(30.3.2016)

Film veľkého rozdielu... prvá hodina je rozvláčna, kdežto druhá polovica nadupaná ako sa patrí. Voľakedy v socialistickom kine som to žral, dnes vidím nedostatky, ktoré ma vyvádzajú z rytmu. Lepší priemer.(3.6.2016)

CITÁT - Nikdo nemůže být jen "nic víc"......... Trochu jsem se obával, že mě to nevezme, ale nakonec to byla nádherná dramatická jízda.(16.8.2014)

Dlouhá léta jsem znal nazpaměť tuto americkou verzi. Poté jsem se seznámil s francouzským originálem (a přečetl si předlohu). Od té doby jsem na Friedkinův remake ne přímo zanevřel, ale tak nějak jsem ho sesadil "z piedestalu". I tak bych ho však bez váhání zařadil k těm vůbec nejlepším předělávkám. Dokonce bych řekl, že to je jeden z mála remaků, který má smysl a obstojí i sám o sobě. V lecčem se totiž originálu vyrovná (Montaud versus Schneider), v něčem ho i o míle překonává (hudební složka, všechna čest Tangarine Dream) a rozhodně je i neméně napínavý. Problém vyvstává u intenzivnosti a vyhrocenosti. Ty tu nejsou ani v jedné scéně, zatímco u Francouzů jsou přítomny po celou druhou polovinu. Částečně viním i haluzní atmosféru (viz sestavování náklaďáků apod.), do které to Friedkin zabalil. Umí sice pohltit, ale naprostý a totální realimus originálu je u podobného typu filmu tak nějak akurátnější. Přesto je škoda, že jde o poslední z dobrých "velkých" filmů Williama Friedkina, ten chlap měl setsakra talent.(6.8.2010)

• - Kamiony navrhl John Box a dal jim jména "Sorcerer" a "Lazaro". (Terva)

• - Most přes řeku Papaloapan postavil umělecký návrhář John Box a most měl několik hydraulických nosníků. Několik dní před natáčením, ale řeka vyschla. Musel být použit umělý déšť, který stál 3 000 000 amerických dolarů a scéna trvá pouze 12 minut. (Terva)

• - Victor Menzon (Bruno Cremer) nosí hodinky značky Lucien Piccard. (dyfur)