Mzda strachu

Mzda strachu

Wages of Fear

Thriller

USA, 1977, 121 min

[49. MFF KV 2014](20.7.2014)

Docela slušná podívaná. kdysi tento film plnil socialistická kina. Průser je, že jsem jako první viděl francouzský originál. Kdyby ne, asi bych určitě hvězdičku předal. Budiž ke cti tomuto snímku, že přes poupravený scénař R.Scheider i B.Cremer odvedli dobrou práci.(16.12.2004)

Film veľkého rozdielu... prvá hodina je rozvláčna, kdežto druhá polovica nadupaná ako sa patrí. Voľakedy v socialistickom kine som to žral, dnes vidím nedostatky, ktoré ma vyvádzajú z rytmu. Lepší priemer.(3.6.2016)

Oscar 1 nominace: Zvuk(15.4.2004)

Remake, který je určitě o něco lepší, než původní snímek z 50. let, ale ani toto není bůhvíjaká podívaná. Děj je sice svižnější, příběh tolik nenudí a film nevypadá tak komicky a naivně jako jeho předchůdce, ale nebýt Roye Scheidera, tak opravdu nevím. Seznámení s postavami tentokrát proběhne rychleji a je nám naservírováno zábavnější a akčnější formou, prostředí nehostinné džungle přidává slušnou atmosféru a je zde také několik scén, které se vryjí do divákovi paměti (přejíždění náklaďáku přes most, výbuch první posádky), ale jinak je film prakticky totožný a trošku těžkopádný, jako francouzský originál.(21.7.2011)

• - Kamiony navrhl John Box a dal jim jména "Sorcerer" a "Lazaro". (Terva)

• - Natáčení probíhalo mimo jiné v Paříži, Jeruzalémě, New Jersey, Dominikánské republice, Mexiku a Ekvádoru. (Terva)

• - Most přes řeku Papaloapan postavil umělecký návrhář John Box a most měl několik hydraulických nosníků. Několik dní před natáčením, ale řeka vyschla. Musel být použit umělý déšť, který stál 3 000 000 amerických dolarů a scéna trvá pouze 12 minut. (Terva)