Sex, drogy a daně

Sex, drogy a dane

Sex, Drugs & Taxation

Drama / Životopisný

Dánsko, 2013, 110 min

Bez znalosti dánských reálií se mi to zdálo trochu nepřehledné.(14.12.2013)

• blondboss

Očakával som dánskeho Vlka z Wall Street a dostal som nezáživnú, nudnú a dejovo nemohúcnu spleť bizarných a životom písaných scén, ktoré síce mali občas zaujímavé chvíľky, avšak bolo ich žalostne málo. Hlavní predstavitelia herecky fajn. Tento snímok ma ale nenadchol a raz bohate stačilo. 40 %(14.5.2016)

[SCANDI 2014] Zatiaľ čo distribučný preklad Sex, drogy a dane prvoplánovo povrchne láka na titulné divácke atrakcie, ktoré bulvárne asociuje so životmi protagonistov, originálny Spies & Glistrup lepšie reflektuje vzťahy medzi dánskymi radikálmi a jasne pomenováva celú aféru. Film Christoffera Boe však v sebe cieľavedome pojí obe roviny. Na jednu stranu je plný nahoty, omamných látok, finančných machinácií a provokatívnych prejavov, vyťahuje pikantné momentky a niektoré scény štylizuje do novinových titulkov alebo dobového kamerového záznamu. Na stranu druhú necháva do popredia pozvoľne vystúpiť psychológiu charakterov, rozdielnosť v ich povahách, životnom štýle a prioritách, ktoré vedú k postupnému vyhroteniu a zmenu ich priateľstva v chladnúcu kolegialitu a napokon odlúčenie. Ako štandardný životopisný film s neštandardnou témou funguje takmer bez výhrad i vďaka dobrému a typovo svojim predobrazom výnimočne odpovedajúcemu obsadeniu. Čo môže skomplikovať sledovanie deja je neznalosť politického a spoločenského kontextu, no našťastie sa príbeh sústredí viac na osobnú rovinu. Čo by mohlo niekomu prekážať väčšmi, je badateľný vplyv americkej kinematografie, od ktorej Boe odpozeral množstvo dejových figúr (budovanie pôdy pre rozbroj, prevedenie najväčšieho protihráča v prvej tretine filmu). Presne cielený (ne)adekvátny humor však vždy trafí do čierneho a striedanie znechutenia a súcitu s postavami na mňa fungovalo. 75%(19.1.2015)

• dozana

FebioFest 2014 - Nuda, nuda, nuda... a postavy nechutné, i když odpovídaly skutečnosti.(9.5.2014)

Vzhledem k znacne extravagantni realne predloze zajimave a misty take velmi zabavne. Film ma nejaka ta slaba mista, parkrat naboj mirne vyhasnul, ale jedna se o tak bizarni, vtipnou a stezi kompatibilni lidskou dvojici, ze mi stalo za to vytrvat. Tohle proste nevymyslite. Urcite doporucuji si tuhle dvojici a souvisloti trochu pogooglit...(18.11.2014)