Prohnilí proti prohnilým

• slovenský

Prehnití proti prehnitým

Akční / Komedie / Krimi

Francie, 1990, 107 min

Claude Zidi natočil podruhý skoro ten samej film, přičemž se mu úspěšně daří ignorovat závěr toho prvního. Proč se oba dva hlavní hrdinové vrátili do práce když si mohli užívat svoje těžce a poctivě vydělaný peníze z prvního dílu? Dokonce i zápletka se tak hodně podobá prvnímu dílu (Francois chce být poctivej, pak se objeví konkurenční policajti,...), že si vlastně Zidi natočil takovej remake svýho vlastního prvního dílu. Prohnilým ale daleko víc sedělo prostředí začátku osmdesátých let než už hektičtější doba o 10 let pozděj. 55%(5.2.2010)

I "pouhá" skutečná zábava má svou klasiku a svá kritéria. Potkat špičkový humorný či zábavný kus je dnes snad ještě vzácnější, než je tomu v případě tzv. vážného filmu (románu, básně, dramatu apod.). Zidiho jméno je v takovém případě první, Noiretovo, jak se ukazuje, druhou zárukou. Antiiluzívní průhled do světa pařížské soudní policie je ve své místy i nadsazené úsměvnosti ve své podstatě krutý a nesmlouvavý. Tak jako opilec umírá na cirrhózu jater, tak společnost, v níž už nefunguje ani policie, formuje sama sobě velmi obtížnou budoucnost. Gagy, nečekané, ale zjevně důkladně promyšlené dějové zvraty, doplňované přímo "seriálem" skvělých hereckých výkonů, nic nezakrývají, nepředstírají a ani jinak nezkreslují. A nadsázka, z níž rostou, neznásilňuje skutečnost; spíš ji lehce jakoby poetizuje. Vnímavý divák má po zhlédnutí PROHNILÝCH o čem přemýšlet. I dnes, i v dohledném budoucnu.(26.12.2010)

Správně bych měl dát 3*, protože to bylo o stupínek slabší než první díl, ovšem stále jde o lépe než průměrnou komedii, tudíž dám s přivřenýma očima ještě ty 4*. I tentokrát nabízí Claude Zidi zábavu, která je tu obohacena o další prohnilý pár policistů.(27.2.2011)

Pro mě trochu zklamání. Jsem rád, že nešlo o přímé pokračování jedničky, ale humoru a zábavných dialogů bylo výrazně méně, navíc mi to všechno nepřišlo jako přirozené. Což v jedničce jsem Noiretovi a Lhermittovi veřil každé slovo. I tak šlo o velmi zdařilou a odpočinkovou komedii.(22.5.2010)

Druhý díl mi příjde jako strašná slabota. Děj je příliš melancholický, čemuž dopomáhá depresivní hudba. První díl byl prostě originál a taky skvělá zábava. Tady ubylo humoru, přibylo na vážnosti a příběh se na můj vkus moc vleče.(5.2.2010)

• - Natáčanie filmu prebiehalo v nasledovných parížskych lokalitách: Dupleix Metro Station, Boulevard de Grenelle, Rue du Chevalier de la Barre 28, Rue du Calvaire 4 a Place de la Chapelle 22. (dyfur)