Francouzská opereta mimooffenbachovská

(TV film)
všechny plakáty

Další díl cyklu nám představí francouzské operetní skladatele, kteří navazovali na Offenbacha, až na výjimky však jejich tvorba srovnatelný úspěch neměla. Alexandre Charles Lecocq napsal přes sto operet, velký úspěch však zaznamenaly vlastně jen dvě: "Dcera madame Angot" (1872) a "Giroflé-Girofla" (1874). Robert Planquette se proslavil díky operetě "Cornevillské zvonky" (1877), která má blízko k francouzské komické opeře (opéra-comique). Edmond Audran je tvůrcem třiceti operet, ale pouze "Loutka" (1896), v níž autor kritizuje církev, se v divadlech uváděla ještě kolem roku 1914. Největší popularitu si ovšem získala "Mamzelle Nitouche" (1883) skladatele Florimonda Hervého, která se jako jediná z výše uvedených operet hraje dodnes. (Česká televize)

otík

Jde o třetí díl cyklu Země úsměvů a snů (podle titulků pořadu se to jmenuje V zemi úsměvů a snů). Miloš Kopecký v obleku prochází několika operetami, promluví s jejich zpěváky a herci a poslechneme si úryvky z francouzských operet autorů A. Ch. Lecocqa, R. Plancquetta, E. Audrana a F. Hervého. Na závěr Kopecký dodá, že jediná Mamzelle Nitouche přežila z francouzských operet 2. poloviny 19. století až dodnes. Ačkoli operetu mám rád, tento pořad mě zpěvem ani výpravou nezaujal. Přesto dávám průměrné hodnocení už jen za to, že ČT aspoň občas takovými pořady provětrá svůj archiv. Černobílý pořad. ()