Něžné kuře

Nežné kura

Dear Inspector

Akční / Komedie / Thriller

Francie, 1978, 100 min

První díly obvykle bývají lepší než pokračování. A tohle je ta výjimka, co potvrzuje pravidlo. Humorem se nevyrovná následnému pokračování (Ukradli torzo Jupitera, 1980). Navíc mi Něžné kuře ani moc nezapadá do stylu de Brocových výtvorů. Přesto je docela pěkné pozorovat, jak se vlastně profesor řečtiny seznámil s policejní komisařkou... „Jak jste vypadal ve dvaapadesátém?“ :-)(13.10.2003)

Chvíľami romantická komédia pre pamätníkov, chvíľami akčná kriminálka, chvíľami giallo ako od Argenta, vzápätí zase komédia. Ono to nakoniec ale predsa len funguje, je to taký veľký príjemný nervózny guláš. Noiret má sakra nervy, Girardot sakra kuráž a vrah je....uvidíte. Nežné kura má dve línie, jednu romantickú a druhú pátranie po vrahovi a podľa môjho názoru sa tak trochu bijú navzájom o svoju pozornosť. Najmä preto, že žiadna z nich nie je poriadne rozpracovaná. Ale ako hovorím, nakoniec to funguje. Treba prirátať ešte otázky emancipácie a mužského šovinizmu a bordel vo francúzskej politike. Čiže znova ako hovorím, je to guláš.(10.2.2015)

Ženská emancipace v té podobě - zdaleka ještě ne dokonalé - jak ji známe dnes, začíná zhruba před 30-40 lety spontánním vzplanutím osmašedesátého roku. V jiné podobě ji odráží anglický seriál DEMPSEY A MAKESPEACOVÁ jak to dokládá i připojený bonusový pozdější vzpomínkový komentář Glynis Barberové. Pestrý mix spolužákovské nostalgie, jiskření vlastně protikladných profesí, skutečného těžkého případu i sarkastického nadhledu s jasnou převahou ženského prvku, ztělesněného dnes již zesnulou skvělou Annie Girardotovou, ale také neméně dobrým Philippem Noiretem, není sice zcela prost určitých vad na kráse; to však postřehneme teprve tehdy, blížíme-li se k jádru příběhu i autorského záměru. Odpověď na otázku, zda běží více o zábavu nebo naopak o převahu "velkého umění" odlehčeného chápavým úsměvem, ponechává autor, věrný jazyku své doby, na každém divákovi. Jedno je jisté: s touto komedií se nebudeme nudit ani vteřinu.(23.5.2011)

Líbilo se mi, jak příjemně dokázal Philippe de Broca propojit romanci muže a ženy středních let s krimi zápletkou. Sledovat Annie Girardot a Philippe Noireta je vskutku opravdová radost! Jak se však dostal do záhlaví žánr akční, to je mi záhadou..))(7.6.2006)

Rozhodně je Něžné kuře lepší než navazující díl Ukradli torzo Jupitera a to zásluhou kriminální detektivky, neboť závěrečných 20 minut jsem se bál víc než u řady moderních hororů. Mezi Girardotovou a Noiretem to nádherně jiskří a k tomu si ještě připočítejte řady vtipných situací.(28.10.2008)