Tohtoročnou blockbusterovou bombou sa stáva film točiaci sa okolo partičky marveláckych podivínov, o ktorých som doteraz nemal ani potuchy. Comicsoví hrdinovia s výnimkou Watchmenov sa tešia veľkým fanúšikovským základniam a tak majú cestu na strieborné plátno často luxusne vydlaždenú. Banda na čele so StarLordom však to šťastie nemala. Bál som sa tímovky, po zhliadnutí však musím povedať, že filmové prológy jednotlivých postáv by jednak v súčasnej distribučnej politike Marvelu nemali miesto a súčasne jednotlivé postavy Strážcov galaxie nemajú tak úderné charaktery, aby mohli utiahnuť každá svoju sólovku. Ale keď sú pokope, začnú sa diať veci. Gunnova réžia mi vyrazila dych. Počas dvoch hodín sa stihnete zoznámiť s celou plejádou nových hrdinov a hneď si ich zamilovať. Expozícia dokonalých akčných scén a arzenálu audio-vizuálnych chuťoviek pozdvihuje úroveň už tak sympatického príbehu s množstvom zvratov a inovačných dejových línií. Grafické spracovanie mimozemských svetov je naozaj skvostné, je jasné, že tvorcovia nemali núdzu o nápady a fantáziu. Atmosféra sa prikláňa k teen-zábavke, celý film je ladený humorným štýlom, no zároveň nezabúda byť vážny a dramatický. Gunn behom pár sekúnd dokáže zmeniť feeling scény od komickej na tragickú bez toho aby to vyznelo akokoľvek blbo, nevkusne a to je dnes naozaj rarita. Takže z mojej strany neostáva len poznamenať, že prípadné pokračovanie uvítam všetkými desiatimi. 95%.(6.8.2014)

|| Scenár: James Gunn, Nicole Perlman | Hudba: Tyler Bates | Distribúcia: Walt Disney Studios Motion Pictures | Štúdio: Marvel Studios | Rozpočet: 170 miliónov $ | Tržby: 219,259,442 $ || Po prvom kapitánovi pre mňa najslabšia marvelovka. Absencia pozemného deja mi nedala šancu privlastnenia ktorejkoľvek postavy, takže mi bolo úplne ukradnuté, či sa dožijú konca. Naviac, jak to je štandardom u konkurencie DC Comics, je dopredu jasné, že žiadna postava neumrie, alebo že zázračným spôsobom ožije. Vtipov/gagov je síce veľa, ale ako celok to na mňa pôsobilo ako megalomanistická, gýčovicá digitálna pluvanica bez štipky fungujúcej emócie. Upravujem: Jednoznačne najslabšia novodobá marvelovka od prvého Ironmana... Zas taký šok to zas nebol, trošku som to aj čakal. 60% | Cine-Max Košice, 7.8.2014 |(7.8.2014)

Svým způsobem, "hater" si tu najde spoustu munice pro podporu svého přesvědčení, jak je nejhollywoodštější styl comixu přepálený a nedá se brát ani trochu vážně. Nedává v reálném světě mnoho smyslu, jde o úšklebky a hlášky a ramena a tak. Nicméně za mě veliké ale -- ta nevídaně nesourodá partička mi byla natolik nechutně sympatická, že jsem se musel hodně bránit pustit si film třetí večer po sobě... P.S. i v tomto vesmíru ras žlutých, zelených, modrých, červených, hrajou prim běloši, to musí těm ostatním taky vadit...(31.3.2015)

• - James Gunn byl po konkurzu z Chrise Pratta tak nadšený, že byl připravený nabídnout mu roli i když by Chris do začátku natáčení neshodil požadovaných 20 kg a nedostal se do formy. Gunn dokonce vtipkoval o tom, že je ochotný mu dodělat tzv. "pekáč buchet" pomocí speciálních efektů. Nicméně Chris Pratt požádal o 6 měsíců na přípravu a nakonec pro tuto roli shodil 25 kg. (Miro_CZ)

• - Režisér James Gunn prvně nechtěl Chrise Pratta ani vidět na konkurzu. Nakonec se nechal přesvědčit svým asistentem, aby Chrise pozval. Poté, co během asi půl minuty Chris přečetl pár řádků scénáře, Gunn uvedl, že věděl, že je Chris pro roli Star-Lorda perfektní volbou. (Miro_CZ)

• - Peter Quill ve filmu několikrát odkazuje na film Footloose (1984) a jeho protagonistu Kevina Bacona. Přestože si studio Marvel mohlo vybrat jakoukoliv známý film, byl vybrán Kevin Bacon a film o tanci. Odůvodnění je hlubší. Existuje parlourová hra s názvem "Six Degrees of Separation Bacon", jejíž cílem bylo propojit někoho v Hollywoodu s Kevinem Baconem v šesti stupních. Vtip je, že vzhledem k Baconově plodné a dlouhé herecké kariéře pracoval s každým. Narážka proto může odkazovat na způsob, jak Bacona umístit mimo hranice naší planety a Hollywoodu. (Zdroj: bamsmackpow.com) (Charpy)