Hravý a zábavný nářez, který se nebere vůbec vážně. "Normální" komiksoví hrdinové v běžném světě a v konfrontaci s normálnímy lidmi vždycky působí malinko nepatřičně. To tahle parta vůbec nemusí řešit. Vesmír se hemží nejrůznějšímy potvorami všech velikostí a barev a třeba takový přílet do města, kde bydlel Collector mi svojí uvolněnou atmoškou připoměl film Heavy Metal. Navíc ta pětice hrdinů je prostě super (nejradši mám Groota) všichni hláškujou a není to vůbec trapné. Akce je velkolepá a prostě mi to udělalo radost. Docela mne dostalo, když jsem zjistil, že James Gunn začínal s režií u Tromáren. Ale ty jejich šílenosti se mu k této látce hodí :)(8.8.2014)

– There’s another way. – Great, what is it? – Well, we’re working on the power of love. – How’s that going? – Mmm, not good. Asi nejlepší možná ukázka toho, jak pomýlené byly stížnosti na údajnou roztahanost první poloviny Avengerů. Strážce galaxie nepovažuju za tak nestravitelné proto, že by se oproti mému vkusu nějak výrazně vymykali žánrovým zvyklostem, ale poněvadž zkrátka selhávají ve všem, o co se snaží. Námětem i charakterovým laděním a skladbou postav se očividně směřuje k podvratnosti, jenže se nikdy nepokročí dál než za občasný krotký vtípek a od konvencí se nikdy nevzdálíme příliš daleko. Zároveň je však tón filmu hozený do laciného komična dostatečně na to, aby prokládání zcela vážně míněným patosem a dramatičností působilo přinejmenším rozpačitě – z extrémní loajality, kterou si Strážci hned od začátku bez větších důvodů projevují, by bylo trapně i Avengerům. Ačkoli Star Lord (velmi slabý odvar Malcolma Reynoldse) by měl logicky fungovat jako prostředník mezi divákem a naprosto neznámým světem, tahle role je mu upřená, protože je do něj už od samého začátku plně integrován. Výsledkem tudíž je, že se v záplavě akčních scén a informací o nových světech, politických aliancích a měnících se spojenectvích marně snažíme vyburcovat v sobě aspoň trochu zájmu o to, co se s tímhle fikčním vesmírem, a co hůř s postavami, stane, protože nikdy nedostaneme příležitost pořádně se s nimi seznámit. V tomhle ohledu Strážci až děsivě připomínají ten tvůrčí potrat, o němž se slušní lidé nahlas nezmiňují. Přesto tenhle počin úplně neodepisuju, protože zatímco takový Thor se po svém druhém dobrodružství nemá kam vyvinout a může nadále fungovat leda tak jako pohledná blondýnka na zavolání podle potřeby, z tohohle by se po počátečních porodních bolestech mohlo přece jen vyklubat něco aktivně dobrého. PS: Zdaleka nejlepší a nejpřesnější recenze, jaká se dá na netech najít.(2.8.2014)

Zvláštní, že poměrně nezkušený režisér vlítl na takový trhák a získal úspěch. Guardians of Galaxy jsou velmi svěží a zábavnou jízdou se světem připomínající Star Wars, což mi zde vadilo možná nejvíce (tenhle druh Sci-Fi příliš nemusím) ale zde jsem se přes to dokázal přenést a nechal se unášet skvělými ústředními postavami( nejvíce mě kupodivu pobavil Drax) CGI je solidní, příjemný soundtrack, humor na mě až tak nezapůsobil, zasmál jsem se tuším 3x, ale bavil jsem se skvěle. Kapitána Ameriku to v mých očích však nepřekonává. 80%(14.11.2014)

Na marvelovské blockbustery dokonale sedí příměr filmu a horské dráhy. Normované produkty ze společné továrny divizí Marvel Studios a Disney lákají na velkolepou jízdu, která je ale zkonstruovaná naprosto mechanicky. Stejně jako se jaunerácké stroje na emoce jeden od druhého liší pouze děsivými malůvkami, pompézními názvy a počtem blikajících žárovek, tak i "Strážci Galaxie" jsou naprosto totožní např. s "Velkou šestkou". Narativní výstavba a dramaturgie, tedy kolejnice směřující diváky k jednotlivým emocionálním hupům a loopingům, jsou naprosto totožné; liší se pouze konkrétní pajduláci. Nejvíce to bije do očí v závěrech, kde okamžitě po spektakulárním vyvrcholení přichází emoční zvrat do dojáku. Osobití režiséři jsou na marvelárny najímáni čistě z marketingových důvodů, aby pomohli utvořit dojem vzájemné odlišnosti jednotlivých titulů, ale prakticky jejich vklad má stejnou váhu jako autorství borců, co malují nelicencované podobizny popkulturních ikon na poutače pouťových atrakcí.(12.7.2016)

// Distribútor: Buena Vista // Počet premietajúcich kín v USA: 4,080 // Otvárací Víkend v USA: $94,320,883 // Ďalší luxusný blockbuster s ohromným zmyslom pre humor a úžasnou audio-vizualizáciou, pri ktorej sa človek jednoducho nemôže nudiť. 10 rokov trvalo, kým James Gunn opäť ukázal, že mu réžia nieje tak cudzia.... 100%(31.7.2014)

• - Drax (Dave Bautista) se v jedné scéně podiví tomu, kde se Groot (Vin Diesel) naučil vytvářet světlušky. Jedná se o vtipnou narážku na fakt, že v komiksu tuto schopnost Groot nemá. (HellFire)

• - Potenciální film podle komiksu "Guardians Of The Galaxy" zmínil prezident Marvel Studios Kevin Feige poprvé na Comic-Conu v roce 2010. Na draftu scénáře pracovala Nicole Perlman, jejíž verzi od počátku roku 2012 přepisoval James Gunn. Právě ten se v září téhož roku stal i režisérem chystaného snímku. Do hlavní role Petera Quilla byl v únoru 2013 obsazen Chris Pratt, jenž podepsal s Marvelem smlouvu na více filmů. V dalších měsících získali svoje role i další herci, včetně Benicia del Tora, který se v červnu 2013 rovněž dohodl na smlouvě uvádějící více celovečerních filmů. (Danny F.)

• - Když Peter Quill alias Star Lord (Chris Pratt) nasadí helmu, tak si můžete všimnout, že červená záře očí z helmy je dodělaná přes počítač a nesedí k některým pohybům Star Lorda (izmee)