Osení

(festivalový název)
  • Francie Le Blé en herbe (více)

Šestnáctiletý Phil a patnáctiletá Vinca prožijí prázdniny na pláži v Bretani se svými rodinami. Vyrůstají spolu jako bratr se sestrou. Jednou Phil potká dámu v pokročilejším věku, která se ho rozhodne svést, vždyť to možná bude její poslední vítězství nad mužem. Phil s ní stráví nějaký čas, během něhož se Vinca užírá žárlivostí. (Snorlax)

Pitryx odpad!

Tak pan Funés kvůli kterému jsem tuhle romantickou hloupost sledoval tu byl hned na začátku, a to necelých dvacet sekund. Hrál promítače v kině a hezky zuřil. Pak se ještě objevil, ale více prostoru zde neměl. Bohužel, zbytek snímku je skutečně jen pro milovníky romantiky a zamilovaných příběhů. Pro mne to bylo šíleně dlouhé a pořád dokola. Starší baba, mladá holka a nemělo to konec. Ale zvládl jsem to. ()

rivah

Půvabný film o zasvěcování mladíka starší dámou a pak dívkou. (Dívka, Nicole Berger je přitom zralejší než onen mladík, Pierre-Michel Beck). Film je i po letech svěží. (70%) ()

radektejkal

Román Osení (Le blé en herbe, tedy Obilí, které je dosud zelené) napsala Colette v roce 1923. Filmová adaptace je zdařilá, postavy jsou "fajné a pěkné", jak by řekl Nohavica, ne však natolik, "aby to s námi seklo". Musím přiznat, že mi při sledování myšlenky opouštěly příběh dvojitého romantického zasvěcování mladého Phila a spíš se přimykaly k "la dame en blanc". Odkud přijela, co tam chtěla a hlavně, co dělala po celé dny, když čekala na vzpurného mladíka? Přestože se zdálo, že hraje aktivní roli, byla odsouzena k pasivnímu čekání. ()

• Film je adaptací románu z roku 1953 od francouzské spisovatelky Colette. (Zetwenka)
  • Chicagská cenzura v roce 1956 zamítla žádost o promítání filmu pro nemorálnost. Distributor Times Film Corporation si to líbit nenechal a dotáhl soudní při až k Nejvyššímu soudu USA, kde vyhrál. Film zaujímá v boji proti cenzuře významné postavení, protože poprvé bylo rozhodnuto v tom smyslu, že dané dílo si zaslouží ochranu před útlakem cenzorů. (Zetwenka)