Pošetilost mocných

Rozmary mocných

Delusions of Grandeur

Komedie / Historický

Francie / Španělsko / Itálie / Západní Německo, 1971, 103 min

Dosť precenená "Funesovka" povedal by som, ale otázne je nakoľko je hodnotenie ovplyvnené dobou, kedy užívatelia film videli. Nemal som to šťastie vidieť film v detských časoch za "komančov" , ale keby som mal, tak verím , že na neho mám krajšie spomienky. Z dnešného pohľadu mi až tak vtipný nepripadal. Funesa mám rád, pár dobrých momentov tu je, ale film ako celok ma o super kvalitách nepresvedčil. Ak ma niečo naozaj zaujalo, tak rozhodne výborná až westernová melódia k filmu. Inak priemer s výborným Funesom navrch. 60%.(21.12.2014)

• Tommassi3

"Von teda utek ?? Já jsem z toho cvok !! Tak ho dáme k tý bábě !!" ;)(24.7.2015)

Ale výsosti, přece byste se nenechala přemluvit nemluvnětem! Ano, tato komedie fakt má něco do sebe a je vtipná...(10.8.2007)

Není potřeba říkat, že Louis De Funès si tradičně „ukradl“ celý film pro sebe. A jeho výkon je opět brilantní (umocněno parádním Filipovského dabingem), herec srší energií a charisma z něj sálá jako horko z rozpálené trouby. I když scénář rozhodně nepatří do zlatého fondu kinematografie, není v něm hluchých míst a pořád je čemu se smát.(4.11.2005)

Hodne slusna komedie s opet skvelym Louisem De Funes. Role svinaka mu fakt sedla a je v ni skutecne skvelej. Yves Montand jako jeho trosku tupejsi sluha je taky skvelej. Pribeh je celkem v pohode, nic extra komplikovanyho, ale dava prostor pro spoustu skvelejch scenek. Tady je taky asi hlavni problem filmu. Pokud neni na platne Louis, tak film mirne nudi a z tech 100 minut tu neni takovejch 20 a proto nemuzu dat plny pocet. Ale i presto to je fakt skvela komedie s docela slusnou vypravou, skvelou hudbou a kolem pro otroky podobnym tomu z Conana.(3.11.2005)

• - Herečka Karin Schubert, která ztvárnila královnu, se po natočení této komedie nedokázala jako herečka prosadit a po několika herecky neúspěšných letech zakotvila v pornografickém průmyslu (Wishkah)

• - Když se Don Salluste (Louis de Funès) poprvé setká s Cesarem (Gabriele Tinti), vjede Salluste pod vodopád. V dalším záběru má ale oblečení suché. (Amras)

• - Do role dvorní dámy Doni Juani byla vybrána režisérova spolužačka z konzervatoře Alice Sapritch. Ta se krátce předtím s Funèsem objevila jako jeho manželka ve filmu Na stromě (1971). (argenson)