Podivuhodná cesta

Dokumentární

Francie, 2011, 60 min

Bruno Alexiu

Janice Jones

38. LFŠ Tento dokument dokonale vyjadřuje lásku k filmu. Nejobdivuhodnějšímu druhu umění.(1.8.2012)

Myslel jsem, že je to jen přílepek ke čtvrthodinovému filmu, aby to v kinech nevypadalo blbě, ale tenhle dokument dalece předčil má očekávání. V podstatě se skládá ze dvou polovin. Ta první přibližuje dnešním divákům tvorbu filmového kouzelníka Georgese Mélièse, který byl filmovým průkopníkem, jenž první pochopil a využil možnosti nového média, aby se po nějakých deseti patnácti letech nechal převálcovat konkurenty, zatímco sám zůstával u stále stejně koncipovaných filmů. Druhá polovina přibližuje komplikovaný proces restaurace jeho nejslavnějšího díla v ručně kolorované verzi. A to byla teprve „podivuhodná cesta“.(25.11.2012)

Pocta mistrovi, která znalé neurazí, neznalé poučí, všechny pobaví a když dojde na restaurování snad i ohromí.(18.9.2013)

Hodnotný doplněk restaurované a kolorované verze Cesty na Měsíc (kterou hudba od AIR místy mění v jakýsi remake původního filmu, přizpůsobený nerdům, kteří se vyžívají v campových podivnostech). Mohu-li posoudit z toho mála, co o Mélièsovi vím, prezentované informace nejsou scestné, nanejvýš zjednodušené (například není zvykem uvádět původní délku němých filmů v minutách). V komentářích několika filmových snivců (Jeunet, Gondry, Hazanavicius) cinefilní hodnota jasně převažuje nad informační a ten lehce proti-americký náboj si tvůrci rovněž mohli odpustit (třebaže plně souhlasím s nepřímým sdělením, že Mélièsův film byl hodnotnějším počinem než vyslání člověka na Měsíc). Stále jde ale jen o nepatrnou cenu za navýšení divácké atraktivity. Jistě by se celých šedesát minut dalo zaplnit detailním zmapováním procesu restaurace, tvůrci se ale moudře rozhodli jít vstříc divákům méně zapáleným pro technickou stránku věci a divákům, kteří z Mélièsova díla znají vesměs jenom ten obrázek Měsíce s raketou v oku. Výsledek je vzácně vyvážený a věřím, že vědce a nadšence neurazí a ty ostatní neznudí. 80%(27.9.2012)

Chyběl mi tu Martin Scorsese, který Meliesovi věnoval celý film (Hugo), ale jinak jde o perfektní dokument o výjimečném tvůrci a restauraci jeho nejslavnějšího díla.(10.10.2012)