Podivuhodná cesta

Dokumentární

Francie, 2011, 60 min

Bruno Alexiu

Janice Jones

Výjimečně kvalitní dokument o Georges Méliesovi mě dokázal fascinovat celou hodinu a utvrdit mě v názoru, že je Scorseseho Hugo a jeho velký objev moc krásný film... 8/10 [LFŠ 2012](30.7.2012)

Pocta mistrovi, která znalé neurazí, neznalé poučí, všechny pobaví a když dojde na restaurování snad i ohromí.(18.9.2013)

Myslel jsem, že je to jen přílepek ke čtvrthodinovému filmu, aby to v kinech nevypadalo blbě, ale tenhle dokument dalece předčil má očekávání. V podstatě se skládá ze dvou polovin. Ta první přibližuje dnešním divákům tvorbu filmového kouzelníka Georgese Mélièse, který byl filmovým průkopníkem, jenž první pochopil a využil možnosti nového média, aby se po nějakých deseti patnácti letech nechal převálcovat konkurenty, zatímco sám zůstával u stále stejně koncipovaných filmů. Druhá polovina přibližuje komplikovaný proces restaurace jeho nejslavnějšího díla v ručně kolorované verzi. A to byla teprve „podivuhodná cesta“.(25.11.2012)

O Mélièsovi jsem se sice mnoho nového nedozvěděla, snad jen jsem byla vyvedena z omylu, že by kolorování mohl zvládnout s manželkou sám, když ho dělala celá dílna, ale má trpělivost byla odměněna krátkým dokumentem o restaurování nejznámějšího snímku filmového mága.(18.5.2014)

Dokumentu se na velmi malém prostoru daří obdivuhodně spojit téma Méliésova přínosu kinematografii s režisérovou biografií i s cestou za záchranou jeho nejlegendárnějšího filmu v kolorované podobě.(29.7.2012)