Nepřítel

Scénografie:

Patrice Vermette

Kostýmy:

Renée April

Tohle si s chutí pustím ještě jednou, protože je to potřeba. Každopádně docela Melancholia rulez. Film, který vyžaduje obrovskou pozornost. Ti, kteří s ní potřebují šetřit na filmy, které dávají smysl, nechť toto ani nezkouší. Já tohle mám rád. Detaily dodám po druhé projekci.(21.4.2014)

,,Vše se v dějinách opakuje, podruhé je to ale spíše fraška..." Téměř artový film lehounce šmrcnutý Cronenbergem (Kanaďani jsou fakt divní, ale David by z toho udělal větší bizarnost). Film jen pozvolna vtahuje diváka a opakovanými rituály připomíná bílou pentalogii Vladimíra Párala. Honba za dvojníkem, neklidné sny, postava z jiných světů a obří monstrum mezi mrakodrapy. Ač se příběh odehrává ve velkoměstě, po většinu času se hlavní hrdina pohybuje ve světě betonu sám. Odlidštění, samota a cosi znepokojivého ve vzduchu. Na filmu je dobré, že působí jako báseň - lze ho vykládat různě. Stačí jen jedno - pustit ho k sobě.... konec vyloženě potěšil!(5.5.2014)

Denis Villeneuve opäť nesklamal, aj keď Enemy je tak trochu boj! Veľmi dobre sa na to pozerá, jemne paranoidná atmosféra, spolu s "močovým" filtrom sú skvelé. Celé je to WTF, ale záver to zaklincuje. Pochopil som to celé síce, až keď ma Nunka odkázala na jeden koment v diskusii. Teraz úplne chápem režiséra, keď vraví, že na druhý krát to dáva celé úplný zmysel - je to tak!:)(18.12.2014)

Adam vyučuje históriu na vysokej škole. Keď nerátame občasné, nezáväzné stretnutia so sympatickou blondínkou, väčšinu času trávi o samote. Jedného dňa dostane od kolegu v práci tip na film, "Kde je vôľa, Tam je cesta". Snímok zoženie z miestnej požičovne, pričom jeho očakávania sú "nulové". O to väčšie prekvapenie v ňom vzbudí obsadenie jednej z vedľajších postáv. Sú si totiž na vlas podobný. Nakoľko vlastným pátraním natrafí na ďalšie hercove snímky, rozhodne sa ho vyhľadať. Tento krok spustí sled udalostí, ktoré navždy zmenia jeho život. Hm, trošku (trošku viac) som zmätený. Ten úplný záver ma úplne od rovnal. Nechápem. A to som myslel že chápem. Neviem čo si myslieť. Mal som dojem, že mám v tomto popletenom deji jasno, no zrejme mi niečo uniklo. Každopádne, zaujímavý snímok. "Boh vie" čo tým chcel rejžo povedať. akt. 2.5.2014 (myšlienku snímku dokonale vysvetlil užívateľ - Traffic)(25.4.2014)

Záběr po záběru chirurgicky promyšlený psychothriller vnímaný realitou a podvědomím, který musí divák vidět "třetím okem". Nadsmyslový film, při kterém v závěru pocítíte nůž v hlavě.(3.12.2014)

• - Píseň, která hrála uvnitř videopůjčovny, je "The Cheater". Text vypráví o muži, který nedokáže ovládnout své pokušení podvádět. (Sancoo)

• - Celé obsazení filmu podepsalo dohodu o mlčenlivosti, která jim neumožňuje komentovat tisku vyznám pavouků ve filmu. (Nathanielmon)

• - Snímek se natáčel v Torontu, kde se odehrává i děj filmu. (Yardak)