poster

Nepřítel

 • Enemy

Mysteriózní / Thriller / Drama / Psychologický

Kanada / Španělsko / Francie, 2013, 91 min

Předloha:

José Saramago (kniha)

Scénář:

Javier Gullón

Kamera:

Nicolas Bolduc

Producenti:

Luc Déry

Střih:

Matthew Hannam

Kostýmy:

Renée April
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Bachy
  *****

  To je tak krásnej pocit, když mi film sedne naprosto každým elementem, který obsahuje. Od plakátu přes poslední záběr až do následného googlování jednotlivých interpretací. Gyllenhaal pod vedením Villeneuveho a film pod vedením zřejmě ohromně chytré předlohy. Mám ohromnou radost, že jsem snad zase narazil na režiséra, kterého je třeba soustavně sledovat a mám ohromnou radost, že jsem objevil tohle hutné žrádlo. Tam, kam koukal Barton Fink okem Lynche, tak tam někde se možná odehrává Enemy. Tam někde je ten největší pavouk. Zamiloval jsem se...zase.(5.5.2014)

 • Davies182
  ****

  Takhle nějak jsem si představoval, že se v kině budu bavit na Úžasném Pavoučím-Muži 2. Pojďte to se mnou prosím někdo probírat do rána do knajpy, páč jak mě to pohltilo, tak jsem to nepobral...(8.5.2014)

 • Flego
  ****

  Od úvodných sekvencií filmu, kde sa so železnou pravidelnosťou opakujú nudné scény z Adamovho života je zrejmé, že príde k zásadnému obratu v jeho živote. Vyložiť si ďalší dej vyžaduje divákovú pozornosť a poskytuje viacero možností. Nie je to film jednoduchý, v každom prípade je zaujímavé sledovať ako sa hlavná postava zaplieta do vlastných pavúčich sietí... Jake Gyllenhaal nezlezie z plátna a nielen kvoli dvojúlohe a vcelku uveriteľným sposobom vytvoril postavu muža s chaosom v duši.(26.4.2014)

 • niethustra
  ****

  Chezush na to v diskusi kápla (jakmile si tu sesakramentsky živou představu vyhoníte z makovice, podívejte se na pár kousků z Villeneuvovy předchozí tvorby; ENEMY se mi zdá významově korespondovat třeba s PRISONERS, pronikneme-li za první žánrový plán).(26.6.2015)

 • Aaron.
  *****

  „Chaos is merely order waiting to be deciphered.“ Nejvýstižnější věta k tomuto filmu. Je zajímavé, že když se film chýlil ke konci, říkal jsem si, že mé hodnocení asi nebude moc dobré, přišlo mi to jako by se ve filmu skoro nic neodehrálo. Ihned po skončení filmu, jsem se cítil snad ještě hůře, vůbec jsem nevěděl, co to všechno znamená. Ale Enemy byl natočen takovým způsobem, že mi to prostě nedalo a musel jsem o tom neustále přemýšlet. Po delším přemýšlení si konečně začínám pojit jedno k druhému. A i když si zatím nevysvětlím vše, tak už jsem toho dost pochopil. Výborná filmařina, jeden z nejzajímavějších filmů poslední doby. P.S. Další zhlédnutí je nutné. P.P.S. Dost se divím, že jsem nakonec překonal můj obrovský strach z pavouků, i když jsem koukal přes prsty. No příště už budu koukat normálně. P.P.P.S. Ne, nejedná se o sen, jak si zde mnozí myslí.(25.4.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace