Karel Reisz, ten filmový život

všechny plakáty

Příběh mezi Ostravou a Londýnem. Dokumentární film o českém rodákovi, zakladateli Free Cinema a spolutvůrci Anglické nové vlny. Dokumentární film o Karlu Reiszovi, vedle Miloše Formana nejslavnějším filmaři českého původu, zachycuje zajímavý osobní i pracovní příběh muže, který si odnesl ze svého dětství v Ostravě a Československu vklad pro zakládání Anglické nové vlny a Free Cinema.
Snímek zachycuje zajímavý osobní i pracovní příběh muže, který si odnesl ze svého dětství v Ostravě a Československu vklad pro zakládání Anglické nové vlny a Free Cinema. V dokumentu o něm vyprávějí členové jeho rodiny, kolegové z britské kinematografie a spolupracovníci jeho slavných filmů. Dále pak i někteří herci, kterým Reisz pomohl nastartovat jejich kariéru. Ukázky z Reiszových děl ilustrují jeho umělecké postoje a východiska a dovolí nahlédnout do nitra jeho postav a příběhů. Ve filmu je použito velké množství archivních materiálů z rodinných archivů, z archivu British Film Institute, Národního filmového archivu a Archivu soukromé filmové historie.
Dokument natočili v koprodukci Česká televize, Televizní studio Ostrava, Čestmír Kopecký – První veřejnoprávní s. r. o. a CinemArt a. s.
Dokumentární film o Karlu Reiszovi, vedle Miloše Formana nejslavnějším filmaři českého původu, bude uveden v českých kinech a jeho slavnostní premiéra se uskuteční v rámci festivalu Ostrava Kamera OKO v pondělí 24. září 2012 v 19.30 hod v ostravském Minikině. Tvůrci uvedou film za účasti rodiny a přátel Karla Reisze. Osobní účast na slavnostní premiéře potvrdili Pavel Reisz – bratr Karla Reisze a Walter Lassally – držitel ceny Oscar za nejlepší kameru filmu Řek Zorba. (Česká televize)

Slarque

Informačně zajímavé, ale po filmové stránce poněkud roztříštěné. Karel Reisz si určitě dokument o své osobě zasloužil, ale tohle je asi spíš pro lidi, co o něm v životě neslyšeli. Standard vhodný spíš do televize než do kinosálu. ()

Marze

Z dokumentu jsem se dozvěděl výsek historie kinematografie a životní příběh Reisze. Největší sílu má dokument, když o něm mluví bývalí kolegové. . ()

ixie

standardní, příjemný, zajímavý dokument o režisérovi, na kterého bychom měli být hrdí a který si takový představující film určitě zaslouží ()

kaylin

Film o dalším velikánovi českého filmu, který vlastně vůbec netočil české filmy, protože se usídlil ve Velké Británii. Karel Reisz nepatří k těm notoricky známým režisérům, ale přesto je skvělé, že si Česká televize našla prostor pro to, aby o něm natočila snímek, který mapuje jeho život i tvorbu z pohledu jemu blízkých lidí. ()

andrii

Král z Hané. Na Ostrovech. "Rajzoval." Roklinami společenství člověka. Rázně oblékal, důrazně korunoval reál. ()

bohemia_regent

Po informativní stránce zajímavé a přínosné. O Karlu Reiszovi, jeho českém původu a hlavně jeho významu pro dějiny britské kinematografie se u nás všeobecně moc neví (obzvlášť ve srovnání např. s Milošem Formanem). Na mnoha místech ale stěží rozluštitelné titulky vyvolávají otázku, jestli je tento dokument vůbec určený taky nějakým divákům. -------- V titulcích filmu uvedeno: rok výroby 2013. ()