Princezna a bojovník

Der Krieger und die Kaiserin

Princess and the Warrior, The

Drama / Mysteriózní / Romantický

Německo, 2000, 129 min

O poznání slabší Tykwerův film než předchozí Lola běží o život a než následující Nebe. Spíše vidíme než věříme v osudové setkání sestřičky Sissi s bývalým vojákem a nyní lupičem. Ale filmové detaily jsou perfektní - hudba, kamera - např pád dvojice do jezírka plného květů, zvířat a bublinek. A vlídná Sissi v podání Franky Potente svým kouzlem očarovala nejen mužské pacienty psychiatrie... Trailer: http://www.csfd.cz/film/32197-princezna-a-bojovnik/videa/(25.4.2010)

Já objevil Tykwera v "Nebi" a asi proto se mi zdá tohle trošku utahaný. Tady ještě převládá touha nechat ve filmu "všechno co natočím", což zapříčinilo chvilky nudy, na který jsem nebyl připraven (režijně ovšem v sobě skrývá potenciál na jehož další výsledky se už dneska těším). Jak už se mockrát stalo - čekal jsem moc a dostal jsem míň - taky možná jenom tolik, kolik jsem zasloužil :).(7.11.2003)

Tak tohle jsem Tykwerovi nesežral. Ze začátku to vypadalo, že se z toho klube romantický film. Bohužel se tak nestane, protože hlavní postavy spolu po většinu filmu nenaváží žádný vztah. Nakonec se z celého více než dvouhodinového filmu stane něco jako úvaha o tom, že cesty boží jsou nevyzpytatelné a svému osudu neunikneš. A to mě tedy nijak nedostalo. Natočeno to je samozřejmě opět působivě, stejně jako u Loly výborná kamera (scéna pod náklaďákem mě uzemnila ), ke snovým scénám podmanivá hudba a výborná Frnka Potente. Právě proto jsem celý film čekal, že se stane něco velkého, co změní celý příběh v něco hlubokomyslného. Ale ono se nic nestane. Já bych radši příběh, který by si na nic nehrál, jako byla Lola...(4.11.2004)

Lehce neuvěřitelná, ve své podstatě jednoduchá zápletka o loupeži v bance, ozvláštněná formálně (podobně jako u Loly) a ostatními dějovými "náhodami." Střihač by měl více zapracovat. V jednotlivostech ale velice podmanivý, sugestivní a odzbrojující film. A Franka je k sežrání.(27.4.2006)

• Trellíno

Po Lole jsem se velice těšil, ale Tykwerův nový film je pro mne poměrně velké zklamání. Skoro můžů říct, že jsem se celým filmem s malými vyjímkami pronudil. Jediné co stojí za řeč je Franka Potente a Beno Furman znamý třeba z velmí slušné Anatomie, kde si zahrál taktéž s Frankou.(1.1.2003)