97% vlastněno

všechny plakáty
Velká Británie, 2012, 90 min

Režie:

Michael Oswald

Dokumentární film odhalující proč jsou peníze kořenem současné sociální a ekonomické krize. Obsahuje rozhovory a komentáře ekonomů, účastníků kampaně a bývalých bankéřů a ukazuje, že privatizovaný peněžní systém založený na dluhu dává bankám moc vytvářet peníze, utvářet ekonomiku, vyvolávat krize a nadměrně zvyšovat ceny nemovitostí. Během 60 minut pomocí faktů vysvětluje, že moc vytvářet peníze představuje díl skládanky, který ekonomové při předpovídání krize opomíjeli. (oficiální text distributora)

Marek1991

Vedel by som si predstaviť dokument, ktorý by prvú hodinu analyzoval problém, pomenoval ho a v druhej hodine by sa ponúkali riešenia, no z viacerých pohľadov, pretože toto dielo dalo len jednoduché úpravné riešenia v rámci kapitalizmu. Navyše prišlo až po trilógii Peniaze ako dlh, ktorá je síce únavnejšia, vyžaduje si viac sústredenosti a pozornosti, nie je tak atraktívna, no je lepšie rozpracovaná a investigatívnejšia. Riešenia ponúkajú aj rôzni zástancovia participatívnych demokratických ekonomík, rôzni anarchisti, či zástancovia zdrojovej ekonomiky, kde dokonca počítajú s odstránením úlohy peňazí, ktoré sú okrem iného dosť veľkým pokušením ohľadom chamtivosti. No som rád aj za takéto dielo, kvôli informovanosti, pre niekoho to môže byť lepšia voľba. ()

kaposlav

V podstate o tom už viem pár rokov, ale mrzí ma, že to vie len máličko ľudí, čo ináč aj spomínajú v dokumente. Keď som o tom ako sa tvoria peniaze niekomu hovoril, alebo že keď si berie pôžičku od banky, tak banka vlastne tie peniaze vytvorí len do systému, tak si o mne všetci mysleli, že som praštený. Pravda je taká, že v tomto smere sú ľudia analfabeti. ()

Dragoni

O peněžním systému, jeho historii, tvorbě peněz a mnoha dalších s ním spojených záležitostí do kterých obyčejný smrtelník nevidí. Ve třech hlavních bodech a jejich podbodech jsou rozvedeny otázky a jejich následné odpovědi, ohledně fungování peněžního systému založeného na dluhu, ekonomiky i samotných bank. 80 % ()

*CARNIFEX*

V obehu sú 3% financií. Zvyšných 97% tvoria fiktívne elektronické peniaze (platba bankomatkou, prevody, hypotéky a pod.), ktoré boli a sú vytvorené súkromnými bankami. Som presvedčený, že keby tento dokument odvysielali v hlavnom večernom čase, naraz súbežne vo všetkých TV, veľmi veľa ľudí by nasledovný deň nakráčalo do Tatry, VÚBčky či Primy a povyberalo svoje úspory. Za 60 minút je toho zrozumiteľnou formou vysvetlené viac než dosť. Je len na divákovi ako s daným informáciami naloží. ()

GMVajgl

Je mi líto všech hodin věnovaných nekonečným seriálům a bezduchým filmům, zatímco se svět kolem mě rozpadal a hnil - přesně ve stylu mému "Everything is fine". Tenhle dokument mi zas doplnil trochu víc kontextu o finančním systému - a situaci, ve které zrovna jsme. Ke shlédnutí na youtube. ()