Epizody(20)

Lagertha a Ragnarovi synové si ve světě, jímž otřásají nové hrozby, nenadálé zrady a krvavé boje o moc, odhodlaně razí vlastní cestu. (Netflix)

vyfuk

Hodnotit celou sérii je velký špatný už jenom z principu toho, že musíte celistvě hodnotit něco, co je vydáváno po půl roce, ale jako celek. Tohle rozhodnutí History asi nikdy nepochopím. Nejde o nic špatného. Cítím z toho seriálu stále sentiment, jelikož jde stále o dílo, které ale lehce ztratí na svém skvělém lesku. Proto je asi skvělé, že další série bude poslední. Seriál samozřejmě není to, co býval. Ale nejde o nic, to bych zakopal hluboko pod zem. I když tendence k tomu jsou někdy až příliš silné. ()

Cheeter

Od páté série jsem nevěděl, co úplně čekat. Ragnar je po smrti a pomstěn. Rozpory mezi bratry byly zajímavé. Nicméně Floki a jeho cesta na Island už takové nebyly. Navíc dění na dvoře Alfréda bylo dost podobné. Návrat Rolla se zdál být dobrým nápadem, ale byla to jenom marná snaha s děj nějak zachránit. Některé epizody, kdyby se vypustili, tak se nic nestalo. Což mě docela mrzí. Seriál se celkově po smrti Ragnara potká se ztrátou, kterou těžko nahrazuje. Možná je proto dobře, že se tvůrci rozhodli, že nás čeká už poslední série. Jenže to je dalších 20 dílů, snad se je podaří udržet tvůrcům v rozumných mezích. ()

VanTom

Ragnarovi ambiciózní synové nenechali od začátku nikoho na pochybách, že seriál utáhnou levou zadní, bratrovražedná válka okořeněná pomstou plus vladařskými / dobyvatelskými choutkami na sebe nenechala dlouho čekat a bitva o Kattegat započala. WTF africké intermezzo skončilo dříve, než začalo, za nejkratší konec provazu tak tahal Floki se svými mesiášskými ambicemi. Jinak musím opětovně vyzdvihnout skutečně majestátní a působivou výpravu. Druhá polovina série mě nicméně chytla mnohem méně, kvůli rozmáchlému záběru v hrdinech, místech i čase působila dramaturgicky hodně roztěkaně, nesouvisle, důležité události, smrti či 180° zvraty odbyla jednou krátkou scénou a zase rychle dál, k někomu dalšímu někam jinam klidně za pár týdnů. 80% + 60% ()

Kaka

Zcela jednoznačně doposud nejslabší ze všech sérií. Pětka dává znát, že celá tahle vikingská sága už je přece jenom trochu moc dlouhá a košatá. Namísto 20ti epizod by bylo optimální sesekat je zpět na 10. Scénáristického balastu je tam víc než dost a polovina zvratů je v podstatě zbytečná. Napětí aby člověk pohledal a tak zbývá sice obstojně odvedené válečné řemeslo, které ovšem není na takové úrovni, aby se divák opájel pouze vycizelovaným vizuálem a byl ochoten odpustit jednodušší dějovou koncepci, jako tomu bylo například v Kingdom of Heaven, či Gladiátorovi. ()

Arkanoid

Piata séria Vikingov je zatiaľ najslabšia. Chýbajú dvaja výrazní herci, ktorí v tejto sérii už neúčinkujú. No nie je to slabšie len po hereckej stránke. Zo seriálu sa vytratila dravosť nepremysleného nájazdu či odstránenia vikinského konkurenta. Nad svojimi budúcimi krokmi teraz postavy hlbšie premýšľajú, čo je dobré zo stránky taktiky pred bitkami, no máme tu vďaka tomu menej adrenalínu. Čo sa hlavného deja týka, Ragnarovi synovia sa roztrieštia ešte viac, ako tomu bolo v poslednej epizóde 4. série. Pri Ivarových fyzických bojových zručnostiach som čakal ozaj nejaký fyzický súboj, bol som však sklamaný. Jeho šialenstvo pri bitkách a väčšina taktík však tešili, no ani tu tvorcovia nevyhli nelogickostiam, napríklad vyliezaniu vojska z kanálov pokojne pred anglickou armádou, ktorá ich vyliezť nechala. Vývoj tejto postavy nie je uspokojivý, ale možno preto, aby ho divák ozaj nemal rád, je z neho spravený paroháč a rozmýšľa penisom (potlačenými citmi). Dokonca vytvorí diktatúru, ktorá sa príliš dlho naťahuje, až je jeho dejová línia jedna z tých najslabších. Bjorn odchádza objavovať islamský svet, no táto dejová línia je len čísté béčkové dobrodružstvo. Jeho návrat a zapojenie sa do vikinskej a neskôr anglickej vojny je preto vítanou zmenou. Poteší aj jeho vyjadrenie citov jednej žene, keďže jeho romatická línia prekonáva isté turbulencie. Stále ostáva najdrsnejšeím Vikingom. Ubbe robí kardinálnu chybu, ktorá ho stojí exil, no ukáže sa ako tvárny človek, dobrý učiteľ a taktik. Lagertha ako kráľovná nebaví, stále pochybuje o svojich rozhodnutiach a je príliš rozrušená. Hvitserk robí chybu s Ubbem, no napravuje ju, aby sa viezol an víťaznej vlne, neskôr to však ľutuje a pripravuje sa na zradu. Alfred dostáva najvýznamnejší post vo sovjom živote, pri ktorom sa musí vyrovnať so zradou, vikinskými nájazdami, nevôľou cirkvi a lordov pre svoje nekonvenčné rozhodnutia a so svojvoľne konajúcou matkou. Floki odchádza od Vikingov po tragédii, zakotví na Islande, kde má vidiny bohov a vracia sa spať do Kattegatu pre skupinu, s ktorou chce založiť nový život. Na Islande to však nefunguje podľa jeho predstáv a všetko sa mení na tragédiu. Pozitívne z toho však vyznieva jeho zmena k lepšiemu a ľahšie vyrovnávanie sa so svojimi negatívnymi stavmi, ako tomu bolo doteraz. Jeho dejová línia ale pri nevyhrotených situáciách býva často najslabšia, no pri tých vyhrotených sa vyrovnáva tým najlepším. V sedemnásta a osemnásta epizóda sú vrcholom jeho dejovej línie. Bitky sú plné kvalitných osobných súbojov a väčšinou dobrých celkových taktík, chýba ale zásadný spôsob boja Vikingov – shield wall. Namiesto toho tu máme odseknuté končatiny, hlavy alebo naseknuté ruky vhodné na amputáciu. Jedna vikinská bitka prekvapí ale zaujímavou štruktúrou rozprávania s flashbackmi na aktuálne bojujúce postavy, pre mňa jedna z najlepších epizód série. Posledná epizóda tiež poteší výbornou bitkou, aj čo sa týka taktiky, ale chýba jej intenzita štruktúry rozprávania. Obe epizódy sú našťastie umocnené sústredením sa len na ich dejové línie bez prerušenia inými dejovými líniami. Séria nezačína a nekončí zle, no niekde v strede to viazne, navyše Flokiho dejová línia je skoro bez zmyslu a ďalšieho vývoja. Ťažko povedať, čo ešte pre diváka schováva 6. séria, lebo skoro všetko vyzerá byť uzavreté. () (méně) (více)

• Kostel v Sherborne je postaven v gotickém stylu, tedy ve stylu, který se užíval až o několik století později, než se odehrává samotný děj. (Cheeter)
  • Poté, co Euphemius (Albano Jerónimo) pozve vikingy na hostinu, ochutnají vikingové ananas. To ale není možné, protože ananasy pochází z Ameriky. První ananas přivezl do Evropy Kryštof Kolumbus v roce 1493 – tedy o několik století později, než se odehrává děj seriálu. (Rollo_Tomasi)
  • Když Ivar (Alex Høgh Andersen) sedí u vozu, tak odhodí jednu ze dvou sekerek směrem k Angličanům, ale po několika záběrech ji má zase v ruce. (Doomcourier)