Vikingové (TV seriál)

• Irsko

• Kanada

Vikingovia

Akční / Drama / Historický / Dobrodružný

Irsko / Kanada, 2013 - 2017, 51 h 4 min (Minutáž: 59x45 min)

Michael Hirst

Trevor Morris

Travis Fimmel, Clive Standen, Gustaf Skarsgård, Katheryn Winnick, Jessalyn Gilsig, Jefferson Hall, Alyssa Sutherland, George Blagden, Maude Hirst, Alexander Ludwig, Linus Roache, Donal Logue, John Kavanagh, Cathal O'Hallin, Cormac Melia, Nathan O'Toole, Gaia Weiss, Thorbjørn Harr, Edvin Endre, Ruby O'Leary, Gabriel Byrne, Amy Bailey, Elinor Crawley, Vladimír Kulich, Jouko Ahola, David Wilmot, Matt Ryan, Morgan C. Jones, Michelle Beamish, James Flynn, Morten Suurballe, Billy Gibson, Kevin Durand, David Murray, Ben Robson, Amber Jean Rowan, Ivan Kaye, Niamh Algar, Moe Dunford, David Pearse, Lalor Roddy, Dianne Doan, Deirdre Mullins, Ian Beattie, Brian Fortune, Andy Kellegher, Brian Matthews Murphy, Melissa Maria Carton, Rebecca Quin, Peter Franzén, Jasper Pääkkönen, Duncan Lacroix, David Michael Scott, Chris Gallagher, Rick Burn, Jonathan Ryan, Dez McMahon, Steve Wilson, Tyrone Kearns, Michelle Costello, Ciaran O'Grady, Michael Liebmann, Michael Hough, Mark Quigley, Jonathan Gunning, Eddie Elks, Jack Hickey, Tristan McConnell, Christopher Dane, Riku Rokkanen, Philip O'Sullivan, Sarah Greene, Jennie Jacques, Aaron Monaghan, Conor Ryan, Nigel O'Neill, Jill Harding, Lothaire Bluteau, Owen Roe, Mark Huberman, Karen Hassan, Eddie Drew, Gerard McCarthy, Conor Madden, Donna Dent, Daniel Aherne, Eric Higgins, Robert MacDomhnail, Diarmaid Murtagh, Tadhg Murphy, Craig Whittaker, Paul Kealyn, Carolyn Murray, Will Irvine, Des Braiden, Eddie Jackson, Nathan Gordon, Martin Phillips, Dean O'Neill, Aaron Lee Reed, Carrie Crowley, Sam Doyle, Sam Lucas Smith, Amy De Bhrún, David Ryan, Jonathon Kemp, Peter Gaynor, Simon Coury, Laura Sibbick, Martin White, Kevin Flood, Trevor Cooper, Gavin O'Connor-Duffy, Angus MacInnes, Roanna Cochrane, Christina Forbes, Cathy White, Gary Murphy, Michael James Ford, Alexander Downes, Damien Devaney, Paul Ward, Niall Ó Sioradáin, Rebecca Grimes, Hilary Rose, Steve Wall, Shashi Rami, Barry McGovern, Malcolm Douglas, Niall Cusack, Marty Maguire, Noni Stapleton, Georgia Hirst, Stephen Rockett, Dylan McDonough, Marco Ilsø, Morgane Polanski, Alex Høgh Andersen, Amy Potter, David Lindström, Josefin Asplund, Jack Olohan, Michael Power, André Eriksen, Jonathan Rhys Meyers, Adam Copeland, Kris Holden-Ried, Ferdia Walsh-Peelo, Olga Wehrly, Sophie Vavasseur, Jordan Patrick Smith, Ida Nielsen, Donal Gallery

Dlužno přiznat, že jsem to chtěl vzdát už po prvním dílu, nicméně asi i díky tomu, že mě zajímá severská historie, dal jsem tomu ještě příležitost a neskrývám spokojenost. Seriálová rozprávka o válečnících ze Skandinávie ve srovnání s jinými filmovými komerčními produkcemi je zatím asi nejpřijatelnější. Ba co víc, tak koukám, a připočtu-li k tomu jejich specifickou formu relaxace plenicích nájezdů na svých lodích ve středověkém světě, tak to má skutečně historický podklad. Avšak co naplat, vše ostatní mi neodbytně připomínalo spíše příběh z barbarských časů v pohádkové stylizaci.(5.5.2013)

Bezesporu kvalitní seriál s úžasnými postavami, které přirostou k srdci a divák jim fandí zuby nehty. Nejradši jsem měl Ragnara,jeho syna, Rolla( byť ten jeden paličák přechází ze strany na stranu), Lagerthu a Athelstana. Nesnáším Flokiho. Lehce zamrzí, že v záporných postavách nikdo vyloženě neexceluje, králové jak Paříže tak Wessexu příliš budící respekt nenavodí. Mínusem pro mne byla i absence nahoty a nízký výskyt krve,což je nevyhnutelné k seriálu takovým rozměrům, ale i bez krve jsou souboje dostatečně výživné, především samotná strategie je zajímavá ( Při Obléhání hradu Paříže jsem téměř nedýchal. Mám to za 90% byť to má mouchy a novější Last Kingdom je pro mne svěžejší a drsnější, bavil jsem se zde dokonale a tehdy se dá odpustit leccos.(17.1.2016)

|| Scenár: Michael Hirst | Hudba: Fever Ray | Produkcia: Eliza Mellor, Steve Wakefield | Distribúcia: MGM Television | Štúdio: History | Rozpočet: 40 miliónov $ (1. séria) | Tržby: ? $ || Po 1. sezóne: Seriál, ktorý si buduje vnútornú silu postupne, na prvý dojem neohúry, no graduje crescendo z piana až do forte. Forte Fortissimo sa však nedostaví, a tak som na vážkach, či budem pokračovať ďalej... Zatial to totiž nemá celkovo čo povedať, je to len prechádzka svetom vikingov. Čo je samo o sebe skvelá zábava, ale v dnešnej konkurencií nedostačujúca. Aj napriek sympatickým postavám. S01: 70% Po 2. sezóne: Nakoniec mi to nedalo, a zhliadol som aj ďalšie diely. Jednoznačne krok dopredu, scenár je prepletenejší a výprava plnokrvnejšia. V niektorých momentoch až dychberúce, v iných ale ešte stále statické. Keď bude tretia séria, nenechám si to újsť, nakoľko príbeh je už omnoho lepšie rozohratý, než po prvej sérií. S02: 80% Po 3. sezóne: Zďaleka najvypracovanejšia a najvýpravnejšia sezóna, kde je už vidieť narastajúci rozpočet. Je ale pravda, že o čo viac sú vikingovia mimo svôjho územia, o to viac to stráca na svojej mysticite. Takto je však každá sezóna iná, a navzájom sa doplňujú. S03: 80% Po 4. sezóne: Ubehla nejaká doba, a ja som si Vikingov pustil znovu od začiatku, rozšírenú verziu v blu-ray kvalite. Môj dojem sa úplne zmenil, a nachádzam v seriálu o nespočetne viac výpovednej hodnoty a zmyslu pre detail. Príbehová i výpravná lahôdka, ktorá sa derie na popredné priečky mojej seriálovej top10. S01-S04: 95%(13.4.2013)

Přál jsem si sérii, co by dýchala pravou nekřesťanskou atmosférou severu, obešla se bez telenovel, kde by "vikingové" nebyla žádná parta modelů, kde by se pravidelně opakovalo krveprolití bez nějakých větších emocí. Takže to dopadlo výborně. A co se druhé sezóny týče, spokojenost. A dokud to byla řežba na díl tak úplně perfekt, od půlky slabší, tedy přání do příště: jen ať se tahle show drží akce a násilí. Třetí sezona už mě nudou odradila po několika dílech, tak možná někdy...(11.11.2014)

Kdo rád drsný, krvavý a špinavý středověk (navíc z pohledu vikingské kultury, která je neokoukaná a poutavá), ten si tady jistě přijde na své. Jen mi na dramaturgii první série přišlo trochu zvláštní, že hlavní dějová linie vyvrcholí poněkud předčasně a během zbývajících dílů se vlastně už jen připravuje půda pro druhou řadu. Ta je sice o mnoho ambicióznější, ale abych řekl pravdu - ty neustálé intriky, politikaření, zrady a zvraty, které se snaží tvářit strašně překvapivě, nečekaně a nekompromisně, mě s každým dalším dílem bavily méně a méně (předpokládám, že nejsem jediný, komu ten dějový vývoj přišel velice předvídatelný). První dvě série mají tudíž podle mě stejný problém - skvěle se rozjíždějí, ale ke konci už jsou trochu fádní. Ve třetí řadě jakoby se scénáristé z většiny dosavadních "chyb" poučili. Zvraty jsou v ní skutečně překvapivé (a hlavně smysluplné a velmi zásadní) a výborný rozjezd je tentokrát následován výtečným závěrem (dobývání Paříže v posledních dílech je excelentní). Navíc to kvůli onomu zobrazovanému střetu dvou odlišných kultur (vikingské a křesťanské) náramně funguje i jako (nadčasová) metafora (nejen) současného světa. S01: 80 %; S02: 70 %; S03: 90 %; S04: 80 %(18.2.2014)

• - Loď Ragnara Lothbroka (Travis Fimmel) byla vyrobena v České republice. (Ahurmen)

• - Ragnar Lodbrok (Travis Fimmel) je jeden z nejznámějších norských hrdinů, vypráví se o něm v několika skandinávských ságách a básních. Zatímco jeho potomci jsou skutečnými historickými postavami, není zcela jisté, že Ragnar opravdu existoval. V této postavě se pravděpodobně snoubí několik osobností s fikcí. (Barghest)

• - Kráľ Wessexu Egbert mal v realite skutočne pozoruhodných potomkov. Jeho vnukom bol Alfred Veľký, ktorý v bitke pri Edingtone porazil, a tým definitívne zastavil, inváziu Veľkej pohanskej armády Vikingov, ktorá plienila a rozvrátila Anglicko. Podobne ako jeho starý otec v seriáli, aj Alfred sa zaujímal o kultúru i organizáciu Rimanov a ich bojové vedomosti využil na porážku Vikingov. Vnukom Alfreda Veľkého bol zase kráľ Athelstan, ktorý definitívne vyhnal Vikingov z Anglicka. Je tiež známy ako prvý zjednotiteľ Angličanov (Anglosasov) pod vlajkou Wessexu. (Martinius)