Vikingové (TV seriál)

• Irsko

• Kanada

Vikingovia

Akční / Drama / Historický / Dobrodružný

Irsko / Kanada, 2013 - 2016, 29 h 4 min (Minutáž: 29x45 min)

Michael Hirst

Trevor Morris

Travis Fimmel, Clive Standen, Gustaf Skarsgård, Katheryn Winnick, Jessalyn Gilsig, Jefferson Hall, Alyssa Sutherland, George Blagden, Maude Hirst, Alexander Ludwig, Linus Roache, Donal Logue, John Kavanagh, Cathal O'Hallin, Cormac Melia, Nathan O'Toole, Gaia Weiss, Thorbjørn Harr, Edvin Endre, Ruby O'Leary, Gabriel Byrne, Amy Bailey, Elinor Crawley, Vladimír Kulich, Jouko Ahola, David Wilmot, Matt Ryan, Morgan C. Jones, Michelle Beamish, James Flynn, Morten Suurballe, Billy Gibson, Kevin Durand, David Murray, Ben Robson, Amber Jean Rowan, Ivan Kaye, Niamh Algar, Moe Dunford, David Pearse, Lalor Roddy, Dianne Doan, Deirdre Mullins, Ian Beattie, Brian Fortune, Andy Kellegher, Brian Matthews Murphy, Melissa Maria Carton, Rebecca Quin, Peter Franzén, Jasper Pääkkönen, Duncan Lacroix, David Michael Scott, Chris Gallagher, Rick Burn, Jonathan Ryan, Dez McMahon, Steve Wilson, Tyrone Kearns, Michelle Costello, Ciaran O'Grady, Michael Liebmann, Michael Hough, Mark Quigley, Jonathan Gunning, Eddie Elks, Jack Hickey, Tristan McConnell, Christopher Dane, Riku Rokkanen, Philip O'Sullivan, Sarah Greene, Jennie Jacques, Aaron Monaghan, Conor Ryan, Nigel O'Neill, Jill Harding, Lothaire Bluteau, Owen Roe, Mark Huberman, Karen Hassan, Eddie Drew, Gerard McCarthy, Conor Madden, Donna Dent, Daniel Aherne, Eric Higgins, Robert MacDomhnail, Diarmaid Murtagh, Tadhg Murphy, Craig Whittaker, Paul Kealyn, Carolyn Murray, Will Irvine, Des Braiden, Eddie Jackson, Nathan Gordon, Martin Phillips, Dean O'Neill, Aaron Lee Reed, Carrie Crowley, Sam Doyle, Sam Lucas Smith, Amy De Bhrún, David Ryan, Jonathon Kemp, Peter Gaynor, Simon Coury, Laura Sibbick, Martin White, Kevin Flood, Trevor Cooper, Gavin O'Connor-Duffy, Angus MacInnes, Roanna Cochrane, Christina Forbes, Cathy White, Gary Murphy, Michael James Ford, Alexander Downes, Damien Devaney, Paul Ward, Niall Ó Sioradáin, Rebecca Grimes, Hilary Rose, Steve Wall, Shashi Rami, Barry McGovern, Malcolm Douglas, Niall Cusack, Marty Maguire, Noni Stapleton, Georgia Hirst, Stephen Rockett, Dylan McDonough, Marco Ilsø, Morgane Polanski, Alex Høgh Andersen, Amy Potter, David Lindström

Po první serii velká spokojenost. Celkem nezkresleně představuje to, co Vikingy charakterizuje asi nejvíc. Bojovnost, dobyvačnost, otrlost, sílu, víru ve svoji kulturu. Slušný casting (Travis Fimmel sice nijak extra nordický typ, spíš takový tahák na diváky, ale tady se alespoň vymanil z toho looku oblíbeného koně ze stáje Calvina Kleina) , krásné ztvárnění, kdy se i bez přehnaných exploitačních prvků podařilo představit násilí provázející nájezdy, války a některé zvyky zcela dostatečně. Za plus považuji i vynechání historicky zavádějících kravin jako jsou například helmy s rohy (ty ve skutečnosti vikingové nikdy nenosili). Kulturní rozdíly, pohanské zvyky, otevřený a úplně jiný přístup k sexu, smrti, obětem, než jak jej známe a jak jsme jím poznamenáni i sami z historie křesťanství, všechny tyhle osvěžující momenty, plus osobní dramata postav kolem hlavního hrdiny (zajímavé postavy např. Mnich nebo charakterově komplikovanější Rollo, Ragnarův bratr) mě bavily a opravdu se těším, jak bude vypadat další serie. Zejména, jak se tvůrci vypořádají s odpaněním Ameriky Vikingy, které je mylně připisováno Kolumbovi. Sice to byl jen výčnělek někde kolem labradora a novofundlanďáka, ale, kurva, byli tam dřív!:)(19.5.2013)

Nejlepší na celým seriálu je, že ti hlavní hrdinové jsou fakt barbarský primitivové, ulhaný, zákeřný, serou během jednání a naprosto se s nikým a ničím nepářou. Sice se jim těžko drží palce, ale rozhodně to působí věrohodně, nezvykle a naprosto nepředvídatelně. Po první sérii 4/5.(1.6.2013)

Dopozeranie prvej sezóny mi zabralo trocha viac času, kdežto druhú som zhltol behom dvoch dní, čo myslím jednoznačne hovorí o progresívnom náraste kvality. Pokiaľ si tretia séria udrží pútavosť a celkovú nadupanosť dvojky, budem nad pomery spokojný. Sláva Ragnarovi, Rollovi, Flokimu, Lagerthe, Athelstanovi a Bjornovi! 1. séria 70% 2. séria 90%(19.7.2014)

Ja som veľmi spokojný. Seriál sa síce striktne nedrží histórie, takže tu nemôže byť ani reči o historických súvislostiach, je tu i veľa časových nezrovnalostí, ale upútal ma svojou naturálnosťou a príjemným dejom. Na čom si dal seriál naozaj záležať je zobrazenie ťažkého, drsného života vikingov a pohanskej mytológie. Toto sa tvorcom naozaj podarilo, asi takto to mohlo vyzerať medzi vikingami. I preto dávam plný počet a už sa teším na druhú sezónu.(19.7.2013)

Dlužno přiznat, že jsem to chtěl vzdát už po prvním dílu, nicméně asi i díky tomu, že mě zajímá severská historie, dal jsem tomu ještě příležitost a neskrývám spokojenost. Seriálová rozprávka o válečnících ze Skandinávie ve srovnání s jinými filmovými komerčními produkcemi je zatím asi nejpřijatelnější. Ba co víc, tak koukám, a připočtu-li k tomu jejich specifickou formu relaxace plenicích nájezdů na svých lodích ve středověkém světě, tak to má skutečně historický podklad. Avšak co naplat, vše ostatní mi neodbytně připomínalo spíše příběh z barbarských časů v pohádkové stylizaci.(5.5.2013)