Vikingové (TV seriál)

• Irsko

• Kanada

Vikingovia

Akční / Drama / Historický / Dobrodružný

Irsko / Kanada, 2013 - 2017, 51 h 4 min (Minutáž: 59x45 min)

Michael Hirst

Trevor Morris

Travis Fimmel, Clive Standen, Gustaf Skarsgård, Katheryn Winnick, Jessalyn Gilsig, Jefferson Hall, Alyssa Sutherland, George Blagden, Maude Hirst, Alexander Ludwig, Linus Roache, Donal Logue, John Kavanagh, Cathal O'Hallin, Cormac Melia, Nathan O'Toole, Gaia Weiss, Thorbjørn Harr, Edvin Endre, Ruby O'Leary, Gabriel Byrne, Amy Bailey, Elinor Crawley, Vladimír Kulich, Jouko Ahola, David Wilmot, Matt Ryan, Morgan C. Jones, Michelle Beamish, James Flynn, Morten Suurballe, Billy Gibson, Kevin Durand, David Murray, Ben Robson, Amber Jean Rowan, Ivan Kaye, Niamh Algar, Moe Dunford, David Pearse, Lalor Roddy, Dianne Doan, Deirdre Mullins, Ian Beattie, Brian Fortune, Andy Kellegher, Brian Matthews Murphy, Melissa Maria Carton, Rebecca Quin, Peter Franzén, Jasper Pääkkönen, Duncan Lacroix, David Michael Scott, Chris Gallagher, Rick Burn, Jonathan Ryan, Dez McMahon, Steve Wilson, Tyrone Kearns, Michelle Costello, Ciaran O'Grady, Michael Liebmann, Michael Hough, Mark Quigley, Jonathan Gunning, Eddie Elks, Jack Hickey, Tristan McConnell, Christopher Dane, Riku Rokkanen, Philip O'Sullivan, Sarah Greene, Jennie Jacques, Aaron Monaghan, Conor Ryan, Nigel O'Neill, Jill Harding, Lothaire Bluteau, Owen Roe, Mark Huberman, Karen Hassan, Eddie Drew, Gerard McCarthy, Conor Madden, Donna Dent, Daniel Aherne, Eric Higgins, Robert MacDomhnail, Diarmaid Murtagh, Tadhg Murphy, Craig Whittaker, Paul Kealyn, Carolyn Murray, Will Irvine, Des Braiden, Eddie Jackson, Nathan Gordon, Martin Phillips, Dean O'Neill, Aaron Lee Reed, Carrie Crowley, Sam Doyle, Sam Lucas Smith, Amy De Bhrún, David Ryan, Jonathon Kemp, Peter Gaynor, Simon Coury, Laura Sibbick, Martin White, Kevin Flood, Trevor Cooper, Gavin O'Connor-Duffy, Angus MacInnes, Roanna Cochrane, Christina Forbes, Cathy White, Gary Murphy, Michael James Ford, Alexander Downes, Damien Devaney, Paul Ward, Niall Ó Sioradáin, Rebecca Grimes, Hilary Rose, Steve Wall, Shashi Rami, Barry McGovern, Malcolm Douglas, Niall Cusack, Marty Maguire, Noni Stapleton, Georgia Hirst, Stephen Rockett, Dylan McDonough, Marco Ilsø, Morgane Polanski, Alex Høgh Andersen, Amy Potter, David Lindström, Josefin Asplund, Jack Olohan, Michael Power, André Eriksen, Jonathan Rhys Meyers, Adam Copeland, Kris Holden-Ried, Ferdia Walsh-Peelo, Olga Wehrly, Sophie Vavasseur, Jordan Patrick Smith, Ida Nielsen, Donal Gallery

Fantastický casting, to především. Tvůrci správně vsadili na neokoukané tváře (Gabriela Byrne nepočítám, stejně nehraje prim) a všem těm urostlým špinavým, zarostlým, seversky vyhlížejícím typům tu mohutnou sekeru v ruce prostě věříte. Tenhle seriál si vás nezíská hned zkraje, ale s přibývajícími díly vás čapne a zhruba od půlky už s radostí jedete na vlně pohanství a krve. Líbí se mi, že si k hrdinům utváříte ambivalentní vztah – vidíte, že nejsou žádní svatoušci a křesťanům podřezávají krky jako podsvinčatům, ale stejně jim fandíte a přejete jim jejich oddanou víru v pohanské bůžky a uloupené zlato. Výprava je na televizní poměry štědrá, nikde z toho nečouhá televizní sláma, severská atmosféra podmanivá a já už se těším na 2.sérii.__DOPLNĚNÍ po 2.sérii: Zřejmě nejlepší seriál dneška. Osud Ragnara Lothbroka, skutečné historické osobnosti, který toho za život dokázal více, než srovnatelné osobnosti jeho doby, je tak výživný a hutný, že tvůrci mají skutečně z čeho brát a tak se jednotlivé provazané episody sledují jedním dechem. Vše samozřejmě podpořené velkofilmovým "lookem", který ční nad většinou televizní tvorby jiných stanic. Vyvrcholení 2.série je dechberoucí a já mám definitivně nového favorita na poli TV zábavy. Už ať je tu pokračování!!(27.7.2014)

Vždycky jsem si říkal, že Vikingové by si zasloužili konečně nějaký výborně zpracovaný film a že bych za to dal dokonce všechno možné, no a History přišla s celým seriálem a dokonce lepším, než bych si dokázal představit ve svých nejdivočejších vikingských snech. Travis Fimmel je dokonalý, jeden z těch herců, kteří téměř okamžitě přesvědčí o svých hereckých kvalitách a člověk okamžitě ví, že bez něho by seriál ztratil velmi velkou část sympatického obsazení. A pak je tu Katheryn Winnick - ta štítonoška z těch divokých vikingských snů. 1. série - 9/10 - Mystika, duchovno, kultura, střet kultur, nájezdy, plenění, boj o moc, neočekávané přátelství, manželská krize - vše tak dokonalé, jak jen může být, snad jen ty bitvy trpí nedostatkem rozpočtu. 2. série - 8,5/10 - Mnohé z minula se zintenzivňuje, přidává se výborný anglický král, méně zajímavý vikingský král, zrady, rozkol a orel. Jen finále je nějaké slabší než minule a děje se tu až moc nedovařené politiky. 3. série - 8/10 - Rozpačitá první polovina série s nudnějším dějem a několika hloupými místy je naštěstí plně vynahrazena válkou proti Francii. Epizody s Paříží jsou to nejlepší, co lze najít v televizi.(22.10.2015)

Michael Hirst je na poli historických seriálov už starý harcovník, a jeho skúsenosti vidno aj na zbrusu nových Vikingoch. Malé odchýlky od reality sa dodnes nebyhli nijakému historickému filmu či seriálu, a ani tento nie je výnimkou. Úprimne, mne to vôbec nevadí, pretože sledovať osudy mojich obľúbencov Ragnara Lothbroka, drsného Erika a mierne trafeného Flokiho, krutú vikingskú režbu a intrigy v pozadí, ako aj stret odlišných národov je zaujímavé a poučné, ale hlavne veľmi zábavné. A čo sa pohanskej mytológie týka, je vykreslená tak neskutočne pútavo, až nepochybujem, že by som na ich vieru, ak by som mal tú možnosť, prešiel sám. Nemôžem sa dočkať ďalšej sezóny. 1. séria: 90% ////////// 2. séria: 90%(21.9.2013)

Budú vám tvrdiť, že tam sú nejaké odchýlky od histórie a drobné nedostatky v kostýmoch. Na to sa môžete zvysoka vyprdnúť, pretože inak je to výborná vec s viac ako solídne vystavaným príbehom, veľmi fajn hercami a správne špinavou dobovou atmosférou. Z prvej sezóny u mňa vedie hypnotická epizóda s výletom do chrámu v Uppsale. Čistá pohanská mágia.(7.5.2013)

Season 1 [6/10](19.5.2013)

• - V prvním díle první série je popraven Eric Trygvasson (Conor Madden) za vraždu, Vikingové však ve skutečnosti místo trestu smrti posílali kriminálníky do vyhnanstvím. (Hem.m)

• - Spoiler: Siggy neměla původně vůbec zemřít. Herečka Jessalyn Gilsig poprosila scenáristy o změnu kvůli osobním problémům. (zuzu1056)

• - Nájezd Vikingů na klášter na ostrově Lindisfarne z 2. epizody 1. série vychází ze skutečných událostí. Odehrál se v roce 793 n. l. a jakožto první historicky doložený započal slavnou éru vikinského drancování Evropy. (Barghest)