Vikingové (TV seriál)

• Irsko

• Kanada

Vikingovia

Akční / Drama / Historický / Dobrodružný

Irsko / Kanada, 2013 - 2016, 32 h 44 min (Minutáž: 39x45 min)

Michael Hirst

Trevor Morris

Travis Fimmel, Clive Standen, Gustaf Skarsgård, Katheryn Winnick, Jessalyn Gilsig, Jefferson Hall, Alyssa Sutherland, George Blagden, Maude Hirst, Alexander Ludwig, Linus Roache, Donal Logue, John Kavanagh, Cathal O'Hallin, Cormac Melia, Nathan O'Toole, Gaia Weiss, Thorbjørn Harr, Edvin Endre, Ruby O'Leary, Gabriel Byrne, Amy Bailey, Elinor Crawley, Vladimír Kulich, Jouko Ahola, David Wilmot, Matt Ryan, Morgan C. Jones, Michelle Beamish, James Flynn, Morten Suurballe, Billy Gibson, Kevin Durand, David Murray, Ben Robson, Amber Jean Rowan, Ivan Kaye, Niamh Algar, Moe Dunford, David Pearse, Lalor Roddy, Dianne Doan, Deirdre Mullins, Ian Beattie, Brian Fortune, Andy Kellegher, Brian Matthews Murphy, Melissa Maria Carton, Rebecca Quin, Peter Franzén, Jasper Pääkkönen, Duncan Lacroix, David Michael Scott, Chris Gallagher, Rick Burn, Jonathan Ryan, Dez McMahon, Steve Wilson, Tyrone Kearns, Michelle Costello, Ciaran O'Grady, Michael Liebmann, Michael Hough, Mark Quigley, Jonathan Gunning, Eddie Elks, Jack Hickey, Tristan McConnell, Christopher Dane, Riku Rokkanen, Philip O'Sullivan, Sarah Greene, Jennie Jacques, Aaron Monaghan, Conor Ryan, Nigel O'Neill, Jill Harding, Lothaire Bluteau, Owen Roe, Mark Huberman, Karen Hassan, Eddie Drew, Gerard McCarthy, Conor Madden, Donna Dent, Daniel Aherne, Eric Higgins, Robert MacDomhnail, Diarmaid Murtagh, Tadhg Murphy, Craig Whittaker, Paul Kealyn, Carolyn Murray, Will Irvine, Des Braiden, Eddie Jackson, Nathan Gordon, Martin Phillips, Dean O'Neill, Aaron Lee Reed, Carrie Crowley, Sam Doyle, Sam Lucas Smith, Amy De Bhrún, David Ryan, Jonathon Kemp, Peter Gaynor, Simon Coury, Laura Sibbick, Martin White, Kevin Flood, Trevor Cooper, Gavin O'Connor-Duffy, Angus MacInnes, Roanna Cochrane, Christina Forbes, Cathy White, Gary Murphy, Michael James Ford, Alexander Downes, Damien Devaney, Paul Ward, Niall Ó Sioradáin, Rebecca Grimes, Hilary Rose, Steve Wall, Shashi Rami, Barry McGovern, Malcolm Douglas, Niall Cusack, Marty Maguire, Noni Stapleton, Georgia Hirst, Stephen Rockett, Dylan McDonough, Marco Ilsø, Morgane Polanski, Alex Høgh Andersen, Amy Potter, David Lindström, Josefin Asplund

Bezesporu kvalitní seriál s úžasnými postavami, které přirostou k srdci a divák jim fandí zuby nehty. Nejradši jsem měl Ragnara,jeho syna, Rolla( byť ten jeden paličák přechází ze strany na stranu), Lagerthu a Athelstana. Nesnáším Flokiho. Lehce zamrzí, že v záporných postavách nikdo vyloženě neexceluje, králové jak Paříže tak Wessexu příliš budící respekt nenavodí. Mínusem pro mne byla i absence nahoty a nízký výskyt krve,což je nevyhnutelné k seriálu takovým rozměrům, ale i bez krve jsou souboje dostatečně výživné, především samotná strategie je zajímavá ( Při Obléhání hradu Paříže jsem téměř nedýchal. Mám to za 90% byť to má mouchy a novější Last Kingdom je pro mne svěžejší a drsnější, bavil jsem se zde dokonale a tehdy se dá odpustit leccos.(17.1.2016)

Michael Hirst je na poli historických seriálov už starý harcovník, a jeho skúsenosti vidno aj na zbrusu nových Vikingoch. Malé odchýlky od reality sa dodnes nebyhli nijakému historickému filmu či seriálu, a ani tento nie je výnimkou. Úprimne, mne to vôbec nevadí, pretože sledovať osudy mojich obľúbencov Ragnara Lothbroka, drsného Erika a mierne trafeného Flokiho, krutú vikingskú režbu a intrigy v pozadí, ako aj stret odlišných národov je zaujímavé a poučné, ale hlavne veľmi zábavné. A čo sa pohanskej mytológie týka, je vykreslená tak neskutočne pútavo, až nepochybujem, že by som na ich vieru, ak by som mal tú možnosť, prešiel sám. Nemôžem sa dočkať ďalšej sezóny. 1. séria: 90% ////////// 2. séria: 90%(21.9.2013)

S01E01-E09. Tak a máme tu koniec prvej série výborného seriálu Vikingovia. Spočiatku mierny rozjazd od tretej časti už aj nejaké boje. Vikingovia sa časť od časti zlepšujú a odkrývajú svoju kultúru, jednotlivé charaktery a veľkoleposť. Parádna atmosféra, výborné herecké obsadenie a skvelá znelka Fever Ray – If I Had A Heart. Môže zamrzieť akurát tak len mierna krvavosť.(2.5.2013)

Po první serii velká spokojenost. Celkem nezkresleně představuje to, co Vikingy charakterizuje asi nejvíc. Bojovnost, dobyvačnost, otrlost, sílu, víru ve svoji kulturu. Slušný casting (Travis Fimmel sice nijak extra nordický typ, spíš takový tahák na diváky, ale tady se alespoň vymanil z toho looku oblíbeného koně ze stáje Calvina Kleina) , krásné ztvárnění, kdy se i bez přehnaných exploitačních prvků podařilo představit násilí provázející nájezdy, války a některé zvyky zcela dostatečně. Za plus považuji i vynechání historicky zavádějících kravin jako jsou například helmy s rohy (ty ve skutečnosti vikingové nikdy nenosili). Kulturní rozdíly, pohanské zvyky, otevřený a úplně jiný přístup k sexu, smrti, obětem, než jak jej známe a jak jsme jím poznamenáni i sami z historie křesťanství, všechny tyhle osvěžující momenty, plus osobní dramata postav kolem hlavního hrdiny (zajímavé postavy např. Mnich nebo charakterově komplikovanější Rollo, Ragnarův bratr) mě bavily a opravdu se těším, jak bude vypadat další serie. Zejména, jak se tvůrci vypořádají s odpaněním Ameriky Vikingy, které je mylně připisováno Kolumbovi. Sice to byl jen výčnělek někde kolem labradora a novofundlanďáka, ale, kurva, byli tam dřív!:)(19.5.2013)

1. řada - 80%. 2. řada - 100%. 3. řada - 50%. Ještěže Ragnarův život se blíží ke konci, protože vidět, jak Hirst s každým dílem 3. řady ničil tuhle postavu, bylo vážně smutné.(8.12.2015)