Vikingové (TV seriál)

• Irsko

• Kanada

Vikingovia

Akční / Drama / Historický / Dobrodružný

Irsko / Kanada, 2013 - 2017, 37 h 8 min (Minutáž: 39x45 min)

Michael Hirst

Trevor Morris

Travis Fimmel, Clive Standen, Gustaf Skarsgård, Katheryn Winnick, Jessalyn Gilsig, Jefferson Hall, Alyssa Sutherland, George Blagden, Maude Hirst, Alexander Ludwig, Linus Roache, Donal Logue, John Kavanagh, Cathal O'Hallin, Cormac Melia, Nathan O'Toole, Gaia Weiss, Thorbjørn Harr, Edvin Endre, Ruby O'Leary, Gabriel Byrne, Amy Bailey, Elinor Crawley, Vladimír Kulich, Jouko Ahola, David Wilmot, Matt Ryan, Morgan C. Jones, Michelle Beamish, James Flynn, Morten Suurballe, Billy Gibson, Kevin Durand, David Murray, Ben Robson, Amber Jean Rowan, Ivan Kaye, Niamh Algar, Moe Dunford, David Pearse, Lalor Roddy, Dianne Doan, Deirdre Mullins, Ian Beattie, Brian Fortune, Andy Kellegher, Brian Matthews Murphy, Melissa Maria Carton, Rebecca Quin, Peter Franzén, Jasper Pääkkönen, Duncan Lacroix, David Michael Scott, Chris Gallagher, Rick Burn, Jonathan Ryan, Dez McMahon, Steve Wilson, Tyrone Kearns, Michelle Costello, Ciaran O'Grady, Michael Liebmann, Michael Hough, Mark Quigley, Jonathan Gunning, Eddie Elks, Jack Hickey, Tristan McConnell, Christopher Dane, Riku Rokkanen, Philip O'Sullivan, Sarah Greene, Jennie Jacques, Aaron Monaghan, Conor Ryan, Nigel O'Neill, Jill Harding, Lothaire Bluteau, Owen Roe, Mark Huberman, Karen Hassan, Eddie Drew, Gerard McCarthy, Conor Madden, Donna Dent, Daniel Aherne, Eric Higgins, Robert MacDomhnail, Diarmaid Murtagh, Tadhg Murphy, Craig Whittaker, Paul Kealyn, Carolyn Murray, Will Irvine, Des Braiden, Eddie Jackson, Nathan Gordon, Martin Phillips, Dean O'Neill, Aaron Lee Reed, Carrie Crowley, Sam Doyle, Sam Lucas Smith, Amy De Bhrún, David Ryan, Jonathon Kemp, Peter Gaynor, Simon Coury, Laura Sibbick, Martin White, Kevin Flood, Trevor Cooper, Gavin O'Connor-Duffy, Angus MacInnes, Roanna Cochrane, Christina Forbes, Cathy White, Gary Murphy, Michael James Ford, Alexander Downes, Damien Devaney, Paul Ward, Niall Ó Sioradáin, Rebecca Grimes, Hilary Rose, Steve Wall, Shashi Rami, Barry McGovern, Malcolm Douglas, Niall Cusack, Marty Maguire, Noni Stapleton, Georgia Hirst, Stephen Rockett, Dylan McDonough, Marco Ilsø, Morgane Polanski, Alex Høgh Andersen, Amy Potter, David Lindström, Josefin Asplund, Jack Olohan, Michael Power, André Eriksen, Jonathan Rhys Meyers, Adam Copeland, Kris Holden-Ried, Ferdia Walsh-Peelo, Olga Wehrly, Sophie Vavasseur, Jordan Patrick Smith, Ida Nielsen, Donal Gallery

Jako dokument o tomto agresivním národu, tak příznačný pro pseudoHistory Channel, možná. Jako regulérní seriál kde mají fungovat nějaké zápletky, příběh a napětí, prozatím silně nedostačující. Pokud bude seriál pokračovat tímto stylem dialogové strohosti a složitosti na úrovni doby kamenné, tak nebude jednoduše fungovat, ne v dnešní době, kterou ovládly intriky GoT a Spartakuse. No a vzhledem k tomu, že seriál je viditelně nízkorozpočtový, netuším čím budou chtít vlastně tvůrci zaujmout, jelikož žádných propracovaných bitev se zjevně nedočkáme. Po prvním díle lehce kladný pocit s nadějnou vyhlídkou do budoucna a neuvěřitelně neodbytným pocitem, že ten blonďatý árijec prostě nakonec skončí v té Americe, i kdyby nechtěl. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- edit: Seriál dospěl k značným změnám směrem k lepšímu! Mimochodem, vynikající hudba! S01: 70%, S02: 50%, S03: 80%(5.3.2013)

S01E01-E09. Tak a máme tu koniec prvej série výborného seriálu Vikingovia. Spočiatku mierny rozjazd od tretej časti už aj nejaké boje. Vikingovia sa časť od časti zlepšujú a odkrývajú svoju kultúru, jednotlivé charaktery a veľkoleposť. Parádna atmosféra, výborné herecké obsadenie a skvelá znelka Fever Ray – If I Had A Heart. Môže zamrzieť akurát tak len mierna krvavosť.(2.5.2013)

Michael Hirst je na poli historických seriálov už starý harcovník, a jeho skúsenosti vidno aj na zbrusu nových Vikingoch. Malé odchýlky od reality sa dodnes nebyhli nijakému historickému filmu či seriálu, a ani tento nie je výnimkou. Úprimne, mne to vôbec nevadí, pretože sledovať osudy mojich obľúbencov Ragnara Lothbroka, drsného Erika a mierne trafeného Flokiho, krutú vikingskú režbu a intrigy v pozadí, ako aj stret odlišných národov je zaujímavé a poučné, ale hlavne veľmi zábavné. A čo sa pohanskej mytológie týka, je vykreslená tak neskutočne pútavo, až nepochybujem, že by som na ich vieru, ak by som mal tú možnosť, prešiel sám. Nemôžem sa dočkať ďalšej sezóny. 1. séria: 90% ////////// 2. séria: 90%(21.9.2013)

|| Scenár: Michael Hirst | Hudba: Fever Ray | Produkcia: Eliza Mellor, Steve Wakefield | Distribúcia: MGM Television | Štúdio: History | Rozpočet: 40 miliónov $ (1. séria) | Tržby: ? $ || Po 1. sezóne: Seriál, ktorý si buduje vnútornú silu postupne, na prvý dojem neohúry, no graduje crescendo z piana až do forte. Forte Fortissimo sa však nedostaví, a tak som na vážkach, či budem pokračovať ďalej... Zatial to totiž nemá celkovo čo povedať, je to len prechádzka svetom vikingov. Čo je samo o sebe skvelá zábava, ale v dnešnej konkurencií nedostačujúca. Aj napriek sympatickým postavám. S01: 70% Po 2. sezóne: Nakoniec mi to nedalo, a zhliadol som aj ďalšie diely. Jednoznačne krok dopredu, scenár je prepletenejší a výprava plnokrvnejšia. V niektorých momentoch až dychberúce, v iných ale ešte stále statické. Keď bude tretia séria, nenechám si to újsť, nakoľko príbeh je už omnoho lepšie rozohratý, než po prvej sérií. S02: 80% Po 3. sezóne: Zďaleka najvypracovanejšia a najvýpravnejšia sezóna, kde je už vidieť narastajúci rozpočet. Je ale pravda, že o čo viac sú vikingovia mimo svôjho územia, o to viac to stráca na svojej mysticite. Takto je však každá sezóna iná, a navzájom sa doplňujú. S03: 80% Po 4. sezóne: Ubehla nejaká doba, a ja som si Vikingov pustil znovu od začiatku, rozšírenú verziu v blu-ray kvalite. Môj dojem sa úplne zmenil, a nachádzam v seriálu o nespočetne viac výpovednej hodnoty a zmyslu pre detail. Príbehová i výpravná lahôdka, ktorá sa derie na popredné priečky mojej seriálovej top10. S01-S04: 95%(13.4.2013)

Husté. Drsné a akčné, ale úplne inak ako SPARTAKUS či RÍM. Je tu úžasné napätie medzi postavami. A nikto sa tu netvári, že hlavné postavy sú aj postavami kladnými :-). Tvorcovia si zjavne verili, keď 1. sériu de facto neukončili - ale to je len dobre, lebo scenár vyslovene lákal naťiahnuť "boj o trón" na celú sériu. Takto sa príbeh vyrútil ďalej a ja som bohovsky zvedavý, čo bude nasledovať...(27.2.2014)

• - Rollo je skutočná historická postava. So seriálovým Rollom zdieľal povesť výborného bojovníka. Dokonca mal prezývku "chodec", lebo bol údajne taký veľký, že nemohol jazdiť na koni. (ywo666)

• - Ve druhé sérii má být jedna postava ukřižována ve Wessexu na rozkaz tamějšího biskupa. Ukřižování však zakázal císař Konstantin I., význačný propagátor křesťanství, již ve 4. století a od té doby neexistují žádné zprávy o ukřižování v Evropě. (Merenre)

• - Ve druhé sérii se objevuje reálná historická postava krále Egberta (Sean Tracy), který je v seriálu viděn velmi často v lázni, a to i při řešení státních záležitosti. To je i historicky potvrzený fakt, Egbert přijímal v lázni i důležité návštěvy. Byl také vynikající plavec. (Merenre)