Vikings (TV seriál)

Vikings

Vikingovia

Vikings

Akční / Drama / Historický / Dobrodružný

Irsko / Kanada, 2013 - 2016, 33 h 28 min (Minutáž: 29x45 min)

Michael Hirst

Trevor Morris

Travis Fimmel, Katheryn Winnick, Clive Standen, Gustaf Skarsgård, Jessalyn Gilsig, Jefferson Hall, Alyssa Sutherland, George Blagden, Maude Hirst, Alexander Ludwig, Linus Roache, Donal Logue, John Kavanagh, Cathal O'Hallin, Cormac Melia, Nathan O'Toole, Gaia Weiss, Thorbjørn Harr, Edvin Endre, Ruby O'Leary, Gabriel Byrne, Amy Bailey, Elinor Crawley, Vladimír Kulich, Jouko Ahola, David Wilmot, Matt Ryan, Morgan C. Jones, Michelle Beamish, James Flynn, Morten Suurballe, Billy Gibson, Kevin Durand, David Murray, Ben Robson, Amber Jean Rowan, Ivan Kaye, Niamh Algar, Moe Dunford, David Pearse, Lalor Roddy, Dianne Doan, Deirdre Mullins, Ian Beattie, Brian Fortune, Andy Kellegher, Brian Matthews Murphy, Melissa Maria Carton, Rebecca Quin, Peter Franzén, Jasper Pääkkönen, Duncan Lacroix, David Michael Scott, Chris Gallagher, Rick Burn, Jonathan Ryan, Dez McMahon, Steve Wilson, Tyrone Kearns, Michelle Costello, Ciaran O'Grady, Michael Liebmann, Michael Hough, Mark Quigley, Jonathan Gunning, Eddie Elks, Jack Hickey, Tristan McConnell, Christopher Dane, Riku Rokkanen, Philip O'Sullivan, Sarah Greene, Jennie Jacques, Aaron Monaghan, Conor Ryan, Nigel O'Neill, Jill Harding, Lothaire Bluteau, Owen Roe, Mark Huberman, Karen Hassan, Eddie Drew, Gerard McCarthy, Conor Madden, Donna Dent, Daniel Aherne, Eric Higgins, Robert MacDomhnail, Diarmaid Murtagh, Tadhg Murphy, Craig Whittaker, Paul Kealyn, Carolyn Murray, Will Irvine, Des Braiden, Eddie Jackson, Nathan Gordon, Martin Phillips, Dean O'Neill, Aaron Lee Reed, Carrie Crowley, Sam Doyle, Sam Lucas Smith, Amy De Bhrún, David Ryan, Jonathon Kemp, Peter Gaynor, Simon Coury, Laura Sibbick, Martin White, Kevin Flood, Trevor Cooper, Gavin O'Connor-Duffy, Angus MacInnes, Roanna Cochrane, Christina Forbes, Cathy White, Gary Murphy, Michael James Ford, Alexander Downes, Damien Devaney, Paul Ward, Niall Ó Sioradáin, Rebecca Grimes, Hilary Rose, Steve Wall, Shashi Rami, Barry McGovern, Malcolm Douglas, Niall Cusack, Marty Maguire, Noni Stapleton, Georgia Hirst, Stephen Rockett, Dylan McDonough, Marco Ilsø, Morgane Polanski

Zajímavý seriál o Vikinzích od stanice History. Vypráví příběh o slavném dobyvateli Ragnaru Lothbrokovi. Ten se vydává na západ hledat nové země k dobývání. Spoiler: Ze svých tažení si přivede domů mnicha Athelstana. S ním se spřátelí a vzájemně se učí různé věci. Po neshodě a zradě svým jarlem Haraldsonem ho v souboji porazí a zaujme jeho místo. Poté se spojuje s králem Horikem a sposlečně vyráží dobývat Anglii. Společně taky poté bojují proti jarlu Borgovi. Po neshodách se svou ženou Lagertha odchází a její místo zaujímá Aslaug. Z Lagerthy se později stává jarl Ingstad. Také se s k němu v boji přidává jeho syn Bjorn. A bratr Rollo s mu stojí po boku skoro celou dobu. Ragnar uzavře dohodu s králem Ecbertem a vrací se domů. Tam se nepohodne s Horikem a stává se králem. Po neúspěšné spolupráci v Anglii se Vikingové vydávají do Francie. Paříž je sice těžký oříšek, ale nakonec si s ní poradí. Opět jim k tomu pomůže lest a důvtip krále Ragnara. :) Končí to hodně otevřeně, ale je celkem jasné, jak to bude pokračovat. 4. série je tu a sní i nové problémy v Paříži i doma. Tu nakonec nedobyjí a vrací se domů. Následuje velký časová skok a Ragnarovi synové už jsou dospělí. Líbí se mi, že jejich společnost byla docela otevřená a demokratická. Takže bojovat mohly třeba i ženy. Hraje tam i jeden český herec. ;) "I'm not intrested in deals."(17.3.2013)

Dlužno přiznat, že jsem to chtěl vzdát už po prvním dílu, nicméně asi i díky tomu, že mě zajímá severská historie, dal jsem tomu ještě příležitost a neskrývám spokojenost. Seriálová rozprávka o válečnících ze Skandinávie ve srovnání s jinými filmovými komerčními produkcemi je zatím asi nejpřijatelnější. Ba co víc, tak koukám, a připočtu-li k tomu jejich specifickou formu relaxace plenicích nájezdů na svých lodích ve středověkém světě, tak to má skutečně historický podklad. Avšak co naplat, vše ostatní mi neodbytně připomínalo spíše příběh z barbarských časů v pohádkové stylizaci.(5.5.2013)

Už od druhého dílu to parádně graduje. Ódin si zařádí a Freia i poučí. Například jsem zjistil, že pokud si ke známému odložíte do hrudníku sekeru, tak vám ji nejen nevrátí, ale klidně si upadne na záda, jako by se nechumelilo. ...... No musí říci, že druhá série začíná naprosto famózně. Ragnarovi se doma sešla Švédská trojka...už alespoň vím jak vznikla...Jen asi tehdy bylo více ženských, pač se chlapi vysekyrovali. Zlatá doba... ( teda, pokud bych nebyl vysekyrován ).(29.4.2013)

• - Druhá série se nejspíše odehrává v roce 796 n. l. V tomto roce totiž zemřela skutečná postava mercijského krále Offa. (ricky4)

• - Ve druhé sérii se objevuje reálná historická postava krále Egberta (Sean Tracy), který je v seriálu viděn velmi často v lázni, a to i při řešení státních záležitosti. To je i historicky potvrzený fakt, Egbert přijímal v lázni i důležité návštěvy. Byl také vynikající plavec. (Merenre)

• - Bjorn (Alexander Ludwig) je při cvičném souboji v 8. epizodě 2. série  říznut mečem svým strýcem do břicha a paže. V následujícím záběru si sedá na pláži bez zranění. (Geriel)