Altoobi : riteon too beiseu

• Jižní Korea R2B : 리턴투베이스 (více)

Poté, co pilot Tae-Hune zkusí zakázaný nebezpečný manévr při letecké přehlídce, je vyhozen z elitního týmu Černých orlů a převelen do bojové jednotky. Zde se okamžitě dostane do konfliktu s majorem Lee a zamiluje se do krásné Se-Young, která má na starosti údržbu. Když se severokorejský nepřátelský MIG objeví v letové zóně a začne útočit na Soul, dochází k souboji, při kterém zemře jeho kamarád a další z pilotu zůstane za nepřátelskou linii. Sever se chystá každou chvílí odpálit mezikontinentální balistickou raketu. Lee a Tae-hun musí spojit své síly, aby zachránili pronásledovaného pilota a zabránili katastrofální válce. (spitr)

sniper18

Je to úplne priemerný letecky ladený akčný film. Má celkom dobrý príbeh o špičkovom vojenskom pilotovi, ktorý je kvôli neuposlúchnutiu rozkazu počas leteckej prehliadky, kedy sa sám rozhodne uskutočniť nebezpečný manéver odvelený z najlepšej jednotky do inej, kde stretáva svojho hlavného konkurenta, ale aj príťažlivú mechaničku, lenže na severe práve skupina vojakov chystá prevrat a má v pláne odpáliť nukleárnu strelu a tak musia piloti urobiť všetko preto, aby zabránili tejto katastrofe, ktorá by bola začiatkom vojny. Spracovanie nie je úplne zlé, ale moc ma nezaujalo. Nemôžem povedať, že by som sa nudil, dá sa na to bez väčších problémov pozerať, ale väčšinu času tu ani moc nie je o čo stáť. Celá prvá hodina je prakticky len rozbehová, nič zvláštne sa tu neudeje, rieši iba postavy pilotov a nejaké tie tréningy, ale celé to pôsobí až príliš americky s typickými americkými charaktermi, ktoré tak nemám rád. Pilot rebel, skúsenejší pilot, ktorý poslúcha rozkazy, na prvý pohľad nedostupná žena, ktorá ale bez nejakého rozumného dôvodu rebelovi časom podľahne a podobne. Ale zase oceňujem, že tu nie sú také tie typické americké scény medzi tréningovými misiami, kde behajú piloti po krčmách a zháňajú ženy, tento film sa prakticky celý čas odohráva v tom hlavnom prostredí a nejaké tie doplnkové scény z civilu, ale tohto mohlo byť kľudne aj viac. Až v druhej polovici to už konečne získa aj nejakú skutočnú zápletku a síce stále je tu plno priemerných scén, ale už toho dosť aj zaujme, takže nie som ani sklamaný. Akcie je tu priemerné množstvo a v rámci svojej kategórie je dosť vydarená. Síce viaceré efekty zaostávajú, ale inak je akcia nápaditá, skvelo natočená, pomerne veľkolepá a s viacerými výbornými momentmi. A oceňujem, že tu nie sú len letecké súboje, ale do akcie sa často aj proti svojej vôli zapoja ľudia na zemi. Najviac sa mi páči celé finále, alebo zaujímavá naháňačka dvoch štíhačiek nad Soulom, toto bol dobrý nápad. Herecké obsadenie ma sklamalo, vôbec som si nedokázal vytvoriť vzťah k hlavným postavám, predstavovali až tak americké schématické charaktery, že mi bolo úplne jedno, čo sa s nimi stane a to platí obzvlášť o Rainovi, postava mechaničky je aspoň pekná, ale inak ma tiež vôbec nebavila. Lepšie sú vedľajšie postavy, ako charizmatický veliteľ Jo Sung-Ha, postava hlavného mechanika a pár ďalších. Réžia a technická stránka sú čisto blockbusterové, takže vizuálne je to dobre zvládnuté, aj keď tie niektoré efekty mohli byť aj omnoho lepšie, ale inak ani nie je o čo stáť. Originál zo šesťdesiatych rokov som ešte nevidel, takže nemôžem porovnávať, ale toto mi prišlo len ako čistý priemer. Akcia a rôzne letecké zábery sa vydarili, ale dej a obsadenie sú len priemerné, pre mňa je to zatiaľ jeden z najhorších juhokórejských filmov vôbec, ktorý si už znovu pravdepodobne nepozriem. 55% ()

kaylin

Tohle je obyčejný "Top Gun", akorát v jihokorejském provedení a zase tu tolik nejde o tu ženskou, i když ani ta nechybí. Film je známý také jako "Black Eagle", "R2B: Return to Base" anebo "Soar into the Sun". A také pod korejskými názvy, které v jejich rozsypaném čaji neumím ani přečíst. Je tu hollywoodský hudba, hollywoodská zápletka a hollywoodská nuda. Proč se zahraničí snaží dělat velkofilmy v americkém a ne národním stylu? Ale jo, na ten průměr se to dokope. Ale spíš ze soucitu. ()

warrenur

V podstate sa zhodujem so vsetkym, co tu uz spominali moji styria "predrecnici". Vynikajuca kamera, priemerna akcia, plna typicky korejskej romantiky, melodramy az patetickosti, verne kopirujuca dej davnejsich americkych predchodcov. I ked sa jedna o taky gulas vsetkeho mozneho, co pozname z juhokorejskej dielne (vratane severokorejskeho nepriatela, tupej americkej strany, nepristupnej korejskej babiky, ktora v zapati roztaje, hraveho frajera, saska a hrdeho vojaka, najkrajsi a najautentickejsi plac v dejinach celosvetovej kinematografie :)) atd atd), vyborne si tu zahrali dvaja z mojich oblubenych korejskych hercov a zaver je tiez pekne velkolepy, privieram oci nad slabsim dejom. Zasluzene trojhviezdie. Prijemna oddychovka na pohodovy vecer. ()

Krysap

Za film samotnej bych dala tři hvězdičky - hlavně za krásný záběry stíhaček, jinak je to už tisíckrát viděná záležitost. Za Raina dávám jednu navíc, a to hlavně proto, že díky těšení na tenhle film se ty dva roky jeho služby v armádě daly vydržet. Jinak film beru jako to, čím měl být - propagací jihokorejskýho letectva, který do natáčení taky nacpalo nejvíc peněz. Nikdo nikdy netvrdil, že by se snažil o oskarového uchazeče. ()

spitr

Odpověď Jižní Korei na Top Gun, kerou má na svědomí režisér a spisovatel Kim Dong-Won. Pokus replikovat Hollywood styl filmového umění. Je zde vidět drahý vzhled zejména pro mnoho působivých leteckých kousku, které si určitě užijete- bitva uvnitř města Soulu a výbušné finále- jsou bezpochyby úžasné. Tolik k tzv. filmové specialitě vydané na památku 60. výročí války v Koreji. ()

• Během detailních záběrů na vysunutí a zasunutí podvozku letounu F-15K se nejedná o podvozek tohoto letounu. Letouny F-15 mají na noze hlavního podvozku jen jedno kolo. V záběrech jsou ale na každé noze vidět kola dvě. (Cheeker)
  • Scéna, kdy Tae-hun (Rain) proletí vysokou rychlostí kolem řídící věže a velící důstojník (Jo Sung-ha) na věži se poleje kávou, snímek odkazuje na Top Gun (1986). (Cheeker)
  • Na začátku filmu se objevila letecká akrobatická skupina Black Eagles s letouny KAI T-50B Golden Eagle. (Cheeker)