Já a ty

Ja a ty

(festivalový název)

Me and You

Itálie, 2012, 103 min

Nie je to zlé, ale necítiť v tom toho Bertolucciho, ktorého som tak zbožňoval za jeho Malého Budhu, Posledného cisára a Snílkov. Ja a ty sa odohráva prevažne v jednej miestnosti, kde prebiehajú zdanlivo nedôležité dialógy medzi nevlastnými súradencami. Ona je feťáčka a on má radšej samotu a je čudák. Ich spoznávanie nie je podmienené výraznejšou scénou. Vo filme sa toho nedeje až tak veľa a čo sa týka nejakého dramatického zvratu, tiež by sme ho tam hľadali márne. Ale tých pár vecí, ktoré fungujú sú znamenité. Či už hra s kamerou, oblbovanie diváka, ktorý sa v priestore častokrát stratí, rovnako aj v čase - v miestnosti ako keby neplynul. A aj posledný prísľub a sila osudu tvoria peknú filmovú bodku. Ale stotožniť sa s postavami nestotožníme. Hudobná zložka je výborná - aj vďaka The Cure, alebo Arcade Fire a krásne predostiera chlapcov charakter. Ale aj keď sú všetky veci filmársky precízne vysvetlené aj natočené, chýba im emotívnejší presah. Niečo čo by sa diváka dotklo. Sklamanie na ktoré sa čakalo až príliš dlho.(9.11.2012)

Pre mňa veľmi milé filmové prekvapenie. Komorné, minimalistické, na malom priestore mnohé ukázané a to i napriek tomu že nič zložité sa nerieši a príbeh plynie akoby na malom rozhraní času a priestore bez viditeľných rozdielov a diania. Napriek tomu je to podmanivé a citovo krehké. Záver samotný je ako život: sľuby sa sľubujú....(20.7.2013)

Komorní příběh čtrnáctiletého asociála a jeho starší nevlastní sestry právě procházející drogovým absťákem má velmi dlouhou a pomalou expozici. Ale čím déle vydržíte, tím více to začne všechno dávat smysl (včetně toho, že vám nejspíš byl hlavní hrdina od první chvíle nesympatický). Zmínku zaslouží i výborná použitá hudba (David Bowie, The Cure, Red Hot Chili Peppers, Arcade Fire, Muse).(24.2.2016)

Neříkám o sobě, že jsem kdovíjak krásný, ale takhle ošklivé herce kde sehnali, nevím. Celý příběh se odehrává v jednom sklepě, kde se Lorenzo (náš hlavní hrdina) ukrývá před svou matkou a celkově všemi, co by ho mohli znát po dobu jednoho týdne, jelikož by správně měl být na lyžáku. Mně se jako malému na lyžáky také většinou moc nechtělo, ale vždy jsem tam nakonec jel. Bylo to asi tím, že jsme neměli dostatečně velký sklep a tolik kapesného, abych si mohl dojít do sámošky pro limonády a trvanlivé potraviny. Avšak zpět k filmu... kluk se tedy, jak už jsem řekl, schovává před matkou ve sklepě. Je mu tam docela fajn, ještě před "odjezdem" si koupil mravence, aby měl, co sledovat, ale už zase začínám vykecávat děj, kurva! Ale co, nevadí...... Po zhruba dvou dnech jeho bytí ve sklepě ho najde mladá dealerka. A protože nemá kam jinam jít, zůstane tam bydlet ten zbytek týdne s ním. Tedy, ikdyž Lorenzo nechce, abych přesněji řekl. Dealerka se po několika absťácích do Lorenza zamiluje, Lorenzo do ní a nakonec tento film skončí tak, jak tyhle pohádky, co vás nutně musí rozbrečet končí. Na to, co kanál Film+ vysílá za blbosti, to byl velice pěkný a docela dramaticky zábavný snímek. {60%}(10.6.2015)

"Nikdo ti nemůže ublížit, když bereš drogy.."(18.5.2016)