Manon od pramene

• slovenský

Manon od prameňa

Manon of the Spring

Francie / Itálie / Švýcarsko, 1986, 113 min

He's such a bigot he might confess other people's sins. 70%(2.9.2008)

Skvelé, alebo minimálne úctyhodné pokračovanie osudov poetického vidieka, ktorému život a smrť dodávajú sily naturalizmu zainteresovaných. Oproti Jean od Floretty nenadväzujeme hneď, ale s niekoľkoročným odstupom a k mnohým veciam z minulosti sa stihneme dopracovať. Niektorých dobehnú krivdy, iných sa zmocní akási neskorá vendeta a Manon sa zachová spôsobom, že z krehkej panny sa prevtelí k pomstychtivej diablici. Voda ako nástroj moci je teda tiež dvojsečnou zbraňou. Dokáže a dáva životu priechod, bez jej kohútikov sme však stratení. Veľmi sa mi páči tá umiernenosť, prírodné scenérie a taký ten duch každodennosti, aký postrádam v X iných filmoch. Keď k tomu prirátate výborný scenár, máte upečený chutný koláč a pokiaľ ste i šikovným režijným staviteľom, dorábate už len čerešničky krásy. A toto dielo je svojim spôsobom istou formou umeleckej krásy.(9.8.2015)

První třetina Jeana mě příliš nebavila, Manon od samého začátku do konce. Mezi postavami to jiskří, herci opět podávají mimořádně přesvědčivé výkony, Berri vše výborně vede, kamera i hudba doplňují celkový zážitek a posouvají ho k dokonalosti.(29.4.2012)

Zločin a trest po pagnolovsku. Jako u prvního dílu, není co vytknout. Sice hrozně moc chybí hrbatý dobrák Gerard, to ale na mě asi působí nostalgie vzešlá z příběhu. Marcel to moc pěkně vymyslel, až na konci běhá mráz po zádech. Provence jako bydliště brát! Emmanuelle Béart a její koupání.(3.8.2014)

Druhý díl je trošku někde jinde než ten první, ne kvalitou, ale zpracováním. Příběh už nemá takovou hloubku tragédie, ale naopak táhne krásou Manon a její cestou za pomstou. Příběhová linka navazující v plné parádě na první film se objeví až v uplném závěru, kdy vás dobře mířeným hákem usadí na zadek. Bavilo mě to opět moc, ale jinak než první film. Nutnost vidět po prvním dílu i druhý.. stojí to za to.(1.4.2015)