Na cestě - Série 13 (2012) (série)

Na cestě po Železných horách (S13E08)

(epizoda)
Česko, 2012, 26 min

Režie:

Jan Tobiáš

Kamera:

Jaroslav Jindra

Miroslav Donutil (vypravěč), Jiří Bartoška (vypravěč)

Nenápadný půvab, osamělá krása – to jsou jedny z nejčastějších charakteristik poměrně málo známých Železných hor. Přitom ze žádného místa České republiky sem není daleko. Encyklopedista by řekl, že jde o plochou vrchovinu s trojúhelníkovým půdorysem protaženou od jihovýchodu k severozápadu zhruba mezi Ždírcem nad Doubravou, Skutčí a Týncem nad Labem. Nejvyšším bodem je Vestec s 668 metry, které dokládají, že ve skutečnosti jde o vrchovinu. Z geologického hlediska patří toto území k nejsložitějším a také nejpestřejším. Na relativně malé ploše se vyskytuje přes sto druhů hornin! Zlato a železnou rudu zde ostatně těžili už Keltové, díky kterým mají Železné hory své jméno. (oficiální text distributora)

blitzer

Průvodce po tomto malebném kraji se příliš nevydařil. Nemám rád vytrhávání jednotlivostí z celku a proto se mi vůbec nelíbilo, že prvních 10 minut zabralo zobrazení folklórního průvodu. Spousta dalších krás a zajímavostí Železných hor proto byla dále jen bleskurychle prolítnuta a na mnoho dalších se vůbec nedostalo. Škoda. ()