Nevyřízený účet

Nezastaviteľný

Homefront

Akční / Thriller / Krimi

USA, 2013, 100 min

Tady chybělo už jen, aby Lee Christmas alias Kurýr alias Phil Broker nosil v průběhu filmu na rameni kládu a stříhal růže M16kou. Pak bych prosil více tmy, aby nebylo vidět, že bez střihu se nikdo neumí prát, pak také vysvětlení, kde se tam kurva vzala v těch titulcích Winona Ryder a proč vždycky padouši musí deset minut před koncem filmu vypít flašku vizoura, aby si srazili íkvé ze 108 na 6. Jinak se mi ale tenhle vidlácký survival líbil, bylo to furt lepší, než noc v severokorejské nemocnici. A jen tiše doufám, že jednou strýko Fester, teda pardon, Jason Statham natočí svůj první film, kde konečně zahraje nějaké ty emoce, ať je kurva u čeho hryzat nehet.(15.3.2014)

• movie

Tři důvody proč jsem se odhodlal na HOMEFRONT podívat: 1) Záporná role Jamese Franca a Winony Ryder (jo, wtf?), 2) Jason Statham a dlouhé vlasy (jo, wtf?) a 3) Scénář - Sylvester Stallone. Takže ano, Statham má v úvodu skutečně dlouhé vlasy a je to totální úchylárna. Naštěstí nás příběh hned zkraje zavádí "o dva roky později", kdy už sem mu na hlavně leskne stará dobrá vypelichaná pleška. Stallone scénář napsal nejspíš ve slabší chvilce po smrti svého syna a překvapivě hlavním aspektem filmu je vztah Stathama a jeho vychytralé dcery (všechny dětské role tady mají mimochodem hodně šílenej casting) a brutální akce, tak jak ji známe z jeho posledních děl jde stranou. K tomu si připočtětě šíleně topornou režii a ve spoustě momentů hudbu jako z FARMÁŘ HLEDÁ ŽENU a máte solidní koktejl na neklidnou noc. Nakonec největším perverzním potěším zůstavá vařič perníku James Franco.(9.3.2014)

Za posledních několik let, rozhodně jedna z nejlepších Stathamových sólovek. Film nepřináší nic nového, (bývalý policajt, který se v utajení snaží vychovávat dcerku a vyhýbat se problémům) ale vše známé podává přijatelným a zábavným způsobem a Statham je málokdy takto charismatický. O akční jízdu se ale rozhodně nejedná.(8.6.2014)

Protidrogový agent na (akčním) odpočinku, přičemž zevlovat ho asi moc nebaví. A tak si s sebou na venkov přinesl ostrou akci se silným závanem osmdesátkového "smradu", aby taky ne, když autorem scénáře není nikdo menší než Sylvester Stallone. Na filmu, a na samotářském charakteru hrdiny je zatraceně znát, že je autorem právě on. Koneckonců tyto charaktery jsou velmi dobře známé z jeho filmů. Není totiž žádný rozdíl v postavách, které v době své největší slávy ztvárnil, a v této z tohoto filmu. Na místě Jasona Stathama si lze klidně dost dobře představit Stalloneho v mladším vydání. Nyní se do schematického charakteru postavy personifikoval Statham a prakticky to samé lze prohlásit o ději a jeho vývoji jako takovém. Film má vynikající rozjezd s adrenalinovým zátahem na drogové dealery, mezi něž se infiltroval Statham v dlouhých vlasech a celá sekvence je ukončena rozstřílením syna drogového bosse. Střih. V ději jsme o dva roky dál. Dlouhé vlasy střídá praktický krátký sestřih, kšiltovka a flanelová košile. Jsme v zapadákově, kam se po své aktivní službě agent Phil Broker uchýlil se svojí malou dcerou. Konflikt jeho dcery ve škole s otravným školákem zavdá příčinu pro odstartování nevraživosti z řad jeho příbuzných, i z řad místních venkovanů, a milý agent si zadělá na problémy. Je proti němu (až na kamarádského černocha a učitelku) naprosto každý, včetně stromů a ptactva v jeho okolí. Šerif smrdí inklinací ke korupci, strýc zmláceného školáka je místní hrozba a drogový dealer, co to má zde na povel, jeho čubka je čubka, mezitím se odhalí ožehavá minulost našeho hrdiny, drogový boss hnijící ve vězení prahne po pomstě za zabití syna z dva roky starého zásahu a do městečka míří obávaný motorkářský gang najatý na likvidaci našeho hrdiny. Je toho zdánlivě hodně, ale film postupně semlel všechno, co už bylo x krát k vidění v jiných, podobně spřízněných filmech. Něčeho nového se divák nedočká a je nad slunce jasné, jak to celé dopadne. Snímek ani v nejmenším neuhne ze své schematicky vytýčené linie. Divák jen čeká, až si to hlavní hrdina žijící od jisté doby v ústraní, vyřídí s násilnickými lotry z jeho okolí, co mu kazí venkovskou idylku. Typicky schematická postava plní do puntíku, co se od ní očekává. Garymu Flederovi nelze nic jiného, než vřele poděkovat, že tak stereotypní scénář dokázal svojí režií ozvláštnit a přetavit v poměrně napínavý standard se sympatickým hrdinou. Akční scény mají náboj a říz, s nikým a s ničím se nemazlí, akce je krvavá a údy se lámou jako párátka. Kamera tyto scény snímá se zajímavým využitím zoomu. Nesmím opomenout ani herecké obsazení, které je na tento typ filmu až příliš luxusní. James Franco, Winona Ryder, Kate Bosworth, Frank Grillo a Jason Statham odvádějí skvělé herectví, i když určitá rezerva tam byla, a sice stran ne až tak komplexního využití jejich účasti. Na některé se zkrátka dostane více, na některé méně. Závěrečné zúčtovací finále bylo o dost slabší, než jsem čekal. Odehrávalo se ve tmě, postrádalo štávu a nějakou opravdu výjimečnou scénu. Tenhle film by se, v silné akční konkurenci let osmdesátých minulého století, asi prosadil, a o dost lépe než dnes, ale ani tam by se neřadil k extra peckám. Pokud máte rádi akční filmy s ryze zastaralým nádechem a s vynikajícím současným obsazením, tak není nejmenší důvod nad tímhle filmem váhat. Mé hodnocení: 60%(8.3.2014)

Před mnoha a mnoha lety jsem si z legrace podal přihlášku k BIS a navzdory svým plochým nohám jsem málem prošel - tedy kdybych neměl rodinu, kterou vyhodnotili jako bezpečnostní riziko. To v emerických filmech se to rodinně zaměřenými agenty v utajení jenom hemží a útoky na jejich slabosti jsou čím dál tím víc stejné. Tentokrát to však tradičně zachraňuje taťka Statham, na jehož dceru bych se rozhodně ani ošklivě nepodíval, protože by mi pravděpodobně byly rychle přemístěny koule někam k mozku a to by mému chatrnému zdraví patrně neprospělo. A takoví taťkové jsou mým vzorem.(6.10.2014)