Dědictví aneb Kurva se neříká

Dědictví 2

(neoficiální název)

Komedie

Česko, 2014, 106 min

Kult v podobe dvadsaťdva-ročnej výpovede dedinskej prostoduchosti a alkoholického megalománstva ostáva neprekonaný. Polívka, nech je to s fámami okolo dlhov a upísaniu sa týmto filmom diablovi akokoľvek, sa rozhodol o jeden z najodvážnejších krokov vo svojej kariére a nemožno mu to vyčítať. Počas rokov sa už niekoľkokrát objavili fámy o tom, že pokračovanie bude. Nakoniec je teda na svete a čuduj sa svete, nebolo to až také sklamanie ako naznačovali prvé (zaujaté) recenzie. Nemôžem si pomôcť, ale mám taký dojem, že celá atmosféra filmu akoby reflektovala Polívkove aktuálne životné obdobie. Trpká tragi-komédia je totiž to najvýstižnejšie slovné spojenie, čo ma v súvislosti s týmto filmom napadlo. Kým sa film rozbehol, bola to naozaj tragédia a mal som pocit, že to nedopadne dobre. Postupne a našťastie si ale tvorcovia uvedomili, že sentimentálnosť asi nebude správna cesta k divákovi a oživili Bohušovu postavu o charakterové črty, ktorými si získal sympatie takmer celého československého národa. Mnoho hlášok sú reprodukcie z originálu, ale tie sú nesmrteľné a stále fungujú. Komédia teda naberá na obrátkach počas celej druhej polovice filmu, niekedy jej úroveň poriadne kolíše (niektoré scény sú len bohapustá bezúčelná vata), na druhej strane sa na to veľmi dobre pozerá, Polívka je prirodzený a ostatní herci ani nehovoriac. Nie je z toho cítiť kŕč, ani gýč a to je predsa rozhodujúce. S úmevom na perách by som dal aj štvrtú hviezdu, ale objektívne (s prihliadnutím na originál) musím ostať pri 70%.(6.2.2014)

|90%| Shlédnuto v kině. Kino jsem nějak moc neplánoval, čekal jsem, že to nebude nic extra, ale nakonec jsem vyrazil. Je třeba dodat, že původní film, původní, stará dobrá klasika Dědictví aneb Kurvahošigutntág je pro mě nezapomenutelná česká komedie. Kdo nemá rád Polívku nebo i humor, tak to pro něj není. Mě Polívka nevadí a obzvlášt v této roli dokáže zahrát skvělého a typického burana se spoustu hlášek atd. Tohoto pokračování jsem se dost bál. Čekal jsem, že to bude typický hloupý český film poslední doby páč moc dobrých českých filmů se za poslední dobu bohužel netočí. Říkal jsem si, že to Polívka bude zachranovat jen tak tak a i jsem mu moc nevěřil. Říkal jsem si, že bude takový rozumnější a ne takový blázen jako v původním snímku - to jsem se ale dost mýlil, což je teda sakra dobře. Jeho postava byla stejná a v některých scénách snad ještě šílenější. Hlášek zde bylo mraky, Polívka perlil jak o život. Takže největším kladem tohoto filmu je Bolek Polívka, takže vše se točí okolo něj. Ale nutno i dodat, že zbytek herců a scén bylo též dobré, takže celkově jeden z nejlepších českých filmů poslední doby. Nevím jestli je to nějak extra z mé strany objektivní, ale na to já z vysoka kašlu, zhodnotím podle sebe jako vždy a je to. Celkově má film dobré herce, jejich postavy, vše je celkem jednoduché, jen konečná zápletka na konci je tak trochu neořešená, kdy přijde menší zvrat atd, ale to je asi tak detail. Ještě tak by to chtělo více si zapamtovat scény a hlášky, ale holt jsem to viděl prvně, klasikou se to určitě nestane, ale věřím, že si to pustím ještě hodněkrát. Herecké obsazení je na tom teda dobře. Bolek Polívka snad překonal sám sebe, tady není co dodávat. Dagmar Veškrnová-Havlová se zde občas objevila jako duch Vlastičky - takže to byly takové úsměvné scény. Arnošt Goldflam mě zde bavil, zahrál svůj standart, byl v pohodě. Ivana Chýlková, stejně jako v původním filmu hodně nesympatická, ale zahrála to dobře. Potěšili i herci Jitka Čvančarová, Jiří Pecha atd. Cameo Karla Gotta se mi líbilo, rozhodně potěšilo. Mrzí mě, že se zde ale Miroslav Donutil moc neohřál, měl zde ještě menší cameo než ten Gott, ale nevadí. Hudba taková normální, moc zde nebyla a ani jí zde teda nebylo potřeba. Úvod začal mírně, zajímavě a po pár minutách, kdy si Polívka přihnul k alkoholu, se to teda pěkně rozjelo. Tempo jeho hlášek a šílenosti jeho postavy narůstalo ohromnou rychlostí, takže při skonečení filmu jsem litoval, že ještě není hodina navíc. Poslední dobou se nenatáčí moc dobré komedie, tím myslím obecně zahraniční a české. Vždy natočí něco čemu se moc nezasměji, maximálně párkrát pousměji. Zde jsem se spolu s ostatními v kině v některých scénách doslova řezal smíchy. Jak jsem už psal, kdo nemá rád Polívku a humor (třeba už jen omezeně humor) tak nemá tento film sledovat. Co se týče hodnocení, to nikdy nějak neřeším. Je sice pravda, že jsem čekal na csfd horší, ale i tak je to teda slabé. Tento film nemá tak silný příběh, je pravda, že některé postavy jsou zde na chvíli a pak nejsou dořešeny, ale to je přece detail. Vše je jednoduché a největším tahounem je Polívka, který to teda hodně navýší. Scéna na zámku, v restauraci, při taneční show nebo v odvykací léčebně na alkohol - to prostě nemá chybu. Myslím si, že není už co dodávat. 5* dávám naprosto s čistým svědomím.(9.2.2014)

No to na to říct. Neurazí, ale ani nenadchne. Bolek Polívka je prostě svůj a má charisma, ovšem ten vtip už není takový jako v jedničce, což mě hodně mrzelo. Jinak zápletka je povedená, stejně jako výkony všech herců. Ovšem taková ta jiskra tomu chybí.(26.10.2014)

• Ded@M@tes

Kdo neviděl neuvěří, ale radši nevidět, jen tak si aspoň zachováte pozitivní první film a nebudete si do toho plést ubohé pokračování. První půlka vyloženě hrozná až depresivní, sice druhá půle se mírně zvedá a nějaký ten náznak vtipu nezvětší ani neveliké pocity. ( Hodnocení: 3/10 )(9.2.2015)

• Wewik

Jeden a půlhodinový monolog Bolka Polívky! Katastrofa. děs. běs...(4.1.2015)