Dědictví aneb Kurva se neříká

(neoficiální název)

Komedie

Česko, 2014, 106 min

• Djoker

Dokonalé zprznění původního Dědictví. Tolik nepovedených fórů se jen tak nevidí. Jedna za Goťáka, Ten chlap je všude.(14.9.2015)

Několik nesouvislých poznámek. Komedie na slušné úrovni, ovšem s jiným režisérem by to mohlo klidně být i fiasko - je z toho cítit, že Sedláček to přece jenom trochu ohlídal, aby film nespadl níže, protože ty nápady Bolek při psaní scénáře občas tahal asi až z paty. Pár výborných vtipů, pár dobrých vtipů, pár vtipů nefungujících a vyznívajících do prázdna a jedna scéna, která mě v negativním smyslu tak šokovala, že jestli to nebyla skrytá narážka na Kameňák (musela být, úplně to z ní křičí!), tak to opravdu nechápu (je to ta s Křížkovou). Herci? Samozřejmě to občas drhne, nenapodobitelné chytilovské přirozenosti a autenticity už nikdy nikdo nedosáhne - zde jsou výkony už prostě klasicky "filmově komediální" - vyčnívá z nich skvělá etuda Ivany Uhlířové a především velkolepý Donutilův nástup na scénu, který se po všech stránkách povedl. Irénka, která není a Vlastička jako duch? Zbytečné a neúčelné. Povedená hudba, pěkné Krejčího nálety kamery, nenásilně vizualizující "návrat" po dvaceti letech. Celkově to rozhodně to není průšvih, pobavit se dá slušně a trapnosti je mnohem méně, než se čekalo - s přihlédnutím k okolnostem to asi dopadlo nejlépe jak mohlo a jsem za to rád. Na konci však i pod vlivem závěrečné písně stejně zůstane mírný smutek z toho, že co kdysi bylo (Chytilová, mladý Bolek, 90´s), už se nikdy nevrátí - paradoxně přesto, že ve filmu se překvapivě na staré časy vzpomíná mnohem méně, než by se od "návratového" filmu dalo čekat. Což byl myslím účel.(8.2.2014)

|90%| Shlédnuto v kině. Kino jsem nějak moc neplánoval, čekal jsem, že to nebude nic extra, ale nakonec jsem vyrazil. Je třeba dodat, že původní film, původní, stará dobrá klasika Dědictví aneb Kurvahošigutntág je pro mě nezapomenutelná česká komedie. Kdo nemá rád Polívku nebo i humor, tak to pro něj není. Mě Polívka nevadí a obzvlášt v této roli dokáže zahrát skvělého a typického burana se spoustu hlášek atd. Tohoto pokračování jsem se dost bál. Čekal jsem, že to bude typický hloupý český film poslední doby páč moc dobrých českých filmů se za poslední dobu bohužel netočí. Říkal jsem si, že to Polívka bude zachranovat jen tak tak a i jsem mu moc nevěřil. Říkal jsem si, že bude takový rozumnější a ne takový blázen jako v původním snímku - to jsem se ale dost mýlil, což je teda sakra dobře. Jeho postava byla stejná a v některých scénách snad ještě šílenější. Hlášek zde bylo mraky, Polívka perlil jak o život. Takže největším kladem tohoto filmu je Bolek Polívka, takže vše se točí okolo něj. Ale nutno i dodat, že zbytek herců a scén bylo též dobré, takže celkově jeden z nejlepších českých filmů poslední doby. Nevím jestli je to nějak extra z mé strany objektivní, ale na to já z vysoka kašlu, zhodnotím podle sebe jako vždy a je to. Celkově má film dobré herce, jejich postavy, vše je celkem jednoduché, jen konečná zápletka na konci je tak trochu neořešená, kdy přijde menší zvrat atd, ale to je asi tak detail. Ještě tak by to chtělo více si zapamtovat scény a hlášky, ale holt jsem to viděl prvně, klasikou se to určitě nestane, ale věřím, že si to pustím ještě hodněkrát. Herecké obsazení je na tom teda dobře. Bolek Polívka snad překonal sám sebe, tady není co dodávat. Dagmar Veškrnová-Havlová se zde občas objevila jako duch Vlastičky - takže to byly takové úsměvné scény. Arnošt Goldflam mě zde bavil, zahrál svůj standart, byl v pohodě. Ivana Chýlková, stejně jako v původním filmu hodně nesympatická, ale zahrála to dobře. Potěšili i herci Jitka Čvančarová, Jiří Pecha atd. Cameo Karla Gotta se mi líbilo, rozhodně potěšilo. Mrzí mě, že se zde ale Miroslav Donutil moc neohřál, měl zde ještě menší cameo než ten Gott, ale nevadí. Hudba taková normální, moc zde nebyla a ani jí zde teda nebylo potřeba. Úvod začal mírně, zajímavě a po pár minutách, kdy si Polívka přihnul k alkoholu, se to teda pěkně rozjelo. Tempo jeho hlášek a šílenosti jeho postavy narůstalo ohromnou rychlostí, takže při skonečení filmu jsem litoval, že ještě není hodina navíc. Poslední dobou se nenatáčí moc dobré komedie, tím myslím obecně zahraniční a české. Vždy natočí něco čemu se moc nezasměji, maximálně párkrát pousměji. Zde jsem se spolu s ostatními v kině v některých scénách doslova řezal smíchy. Jak jsem už psal, kdo nemá rád Polívku a humor (třeba už jen omezeně humor) tak nemá tento film sledovat. Co se týče hodnocení, to nikdy nějak neřeším. Je sice pravda, že jsem čekal na csfd horší, ale i tak je to teda slabé. Tento film nemá tak silný příběh, je pravda, že některé postavy jsou zde na chvíli a pak nejsou dořešeny, ale to je přece detail. Vše je jednoduché a největším tahounem je Polívka, který to teda hodně navýší. Scéna na zámku, v restauraci, při taneční show nebo v odvykací léčebně na alkohol - to prostě nemá chybu. Myslím si, že není už co dodávat. 5* dávám naprosto s čistým svědomím.(9.2.2014)

• ivishka

Snobský život ve kterém se nachází učiněný buran Bolek Polívka - teda Bohumil Stejskal je naprostým kontrastem, který doslova bije do očí... Nejen, že si sám hlavní protagonista zahrál vlastně sám sebe na své vlastní (už několikrát propité) farmě a v restauraci (kde marnil čas i Zděněk Pohlreich), ale vlastně se od toho dříve vyhublého prazvláštního chlapíka z prvního dílu nějak nelišil. Musím podotknout, že já sama aspiruji na blázna roku, když takhle riskuji a koukám na takové nesmysly. Bohužel se filmem nenesl ani pověstný duch "nostalgie" z předchozího - alespoň trochu trapno-vtipného - dílu (pěkně po česku, jak to my zlomyslní občané naší země máme rádi). Jediné co film zachránilo byl občasný vtip (nijak inovativní) typu: "...však já jsem vašu p**u taky neviděl a věřím, že ju máte...". Film měl údajně zachránit Karel Gott, který se doslova "snesl z nebe jako ten pravý bůh" a kdysi dávno oprsklá a spontánní Dagmar Veškrnová-Havlová s dialektem, který se k jejímu dnešnímu (jak to říct) postavení vůbec nepasuje. Pokud tento film sledujete s tím, že si připomenete dřívější časy, tak jste na omylu.(2.9.2014)

• Wacoslav1

Kurva to je samý led v té sklenici a žádný chlast v ní! Hmm takže ne. Bohužel je mi líto, že to musím konstatovat, ale nefunguje to. Udělal jsem všechno proto abych si film užil. Chtěl jsem si ho užít. Nedal jsem na nic moc ohlasy. Před kinem jsem se posilnil aby byla nějaká ta zábavná hladina v krvi pak naběhl ke kase a hrdě zahlásil : Jednou na Dědictví aneb KURVA se neřííííká (ty vole těšil jsem se až to pronesu). Pohodlně jsem se usadil v prostřední řadě a vychutnal si mimo jiné trailer na Babovřesky 2 abych věděl jak asi tak bude vypadat absolutní dno České filmové kultury. A pak už jenom rozpačité pocity. Polívka do toho dává všechno snaží se seč mu síly stačí, ale nezakryje fakt, že dějově je to absolutně o ničem a kouzlo se prostě jaksi vytratilo. Celé to stojí na Bolkovi na ostatních je až moc vidět, že se do toho prostě nikomu moc nechtělo a nakonec to jaksi z povinnosti odehráli. Celý je to takový mrtvý nevidím tu to nadšení a živelnost provázející první díl. Tam byla sice dějová linie taky jednoduchá, ale fungovalo to. Tady je příběh rozvinut hned několika směry, ale všechno zůstává nedotaženo. Ne prostě ne nešlape to. Polívka rozhodně pár dobrých hlášek dá, ale i on už místy působí takovým unavenějším dojmem prostě už to není ten Bohuš z prvního dílu. Drží to sice tady nad vodou naprosto maximálně, ale to nestačí. Takže pro mě zklamání na film jsem se docela těšil, ale bohužel se mi opět potvrdilo, že originální staré klasiky by se prostě měli nechat na pokoji a netočit k ním zbytečný pokračování nebo ještě zbytečnější remaky. tohle je určitě vyšší level než ty mrdky co třeba momentálně točí Troška, ale že bych tomu zase zatleskal to sorry, ale to fakt ne.40%(14.2.2014)