Andrej Rublev

• slovenský

Andrej Rubľov

Andrei Rublev

Drama / Životopisný / Psychologický

Sovětský svaz, 1966, 175 min (SE: 186 min, Director's cut: 205 min)

Fenomenální film. FILM. Pro mě jeden z deseti nejlepších filmů, co svět se světem točí... A to je celé. Na to řeči nestačí.(13.10.2005)

Pověst, která tento středověký epos předchází, není daleko od pravdy. Některé scény jsou zcela geniální a nezapomenutelné. Na druhou stranu jsou tři hodiny dost a nejsem si jist, zda je celý ten čas dobře vyplněn. Druhá část byla místy zdlouhavá a ještě štěstí, že z letargie jsem se vždy dostal díky nějakému nevšednímu záběru, kterých je naštěstí dost. I tak patří Andrej Rublev mezi "must see filmy" díky nezpochybnitelnému režérskému umu Andreje Tarkovského, který zde prokázal.(2.10.2009)

Kdysi hodně dávno, když jsem ještě snad ani nevěděla, co je to film, natož abych věděla, co je Tarkovskij, jsem v nějaké knize narazila na fotky z Andreje Rubleva. A pořád jsem na ně pak musela myslet a šíleně jsem toužila zhlédnout ten film. Jenže já jsem opravdu všestranně neschopná, takže mi stále unikal a já si ho po několik let dnem i nocí jenom představovala. Tak. A teď to mám konečně za sebou, bylo to překrásné a doufám, že mě čeká nějaká veselejší životní etapa.(9.1.2008)

Na rovinu říkám, že filmy s podobným tématem jsem nikdy nevyhledával, nevyhledávám a pravděpodobně ani vyhledávat nebudu. Lákadlem pro mě bylo hlavně jméno Andreje Tarkovského. Po první kapitole jsem jen nechápavě pozvedl obočí a po druhé kapitole jsem si říkal, že to asi opravdu nepůjde. Nenechal jsem se ale odradit, ikdyž určitý dluh Tarkovského vůči mě, jako divákovi, jsem cítil neustále. Vše se začalo lámat až od začátku druhé části, která byla (alespoň pro mě) daleko srozumitelnější a stravitelnější. Začal jsem vnímat atmosféru, různé souvislosti a myšlenkové pochody některých postav. Pochopil jsem, že Andrej Rublev je zde vylíčen jako pozorovatel a někdy i přímý účastník událostí, které zmítaly chladným a rozráceným Ruskem na počátku 15. století. První část jsem končil s pocitem nenaplněnosti, druhou s pocitem spokojenosti a částečné satisfakce a jsem opravdu upřímně rád za tuto další netradiční filmovou zkušenost a to i přesto, že podruhé bych to už vidět nemusel.(4.9.2008)

• Rocky62

Předem podotýkám, že jsem si byl plně před projekcí vědom, co mě čeká a takový Stalker je pro mě zážitek na celý život, takže bych byl nerad atakován případnými chytráky s dotazy tipu:,,Proč se na to díváš, když to není film pro tebe" apod, ale k filmu. Andreje Tarkovského považuji za génia a jak jsem se zmínil na začátku, Stalker je výjimečný film, je stěží pochopitelný, nemá hlavu ani patu a přesto je při projekci divák ihned vtažen do děje a vychutnává si každý poetický záběr. Andrej Rublev mi přišel poněkud jiný. Dle mého názoru je v první řadě důležitá nálada na takové téma. Já jí zřejmě neměl. Za druhé, skutečně to není film pro každého. Zaujme spíše hrstku lidí, kteří mají dar ponořit se do pochmurného epického světa přeplněného filozofickými otázkami a životními hodnotami. Nic proti takovému tématu nemám. Podobnou náplň jsem zaznamenal ve Vláčilově Holubici, která mě stejně jako Stalker zaujala, ale Rubleva jsem vypnul po 45 minutách. Proč? Protože nenávidím nudu a během těch 45 minut jsem nezaregistroval jediný zajímavý dialog, jedinou zajímavou scénu a čekat bůhví jak dlouho na něco, co by mě zaujalo se mi vážně nechtělo. Onu magii, kterou oplývá Stalker jsem tu postrádal a během projekce se mě nezmocňovaly příliš dobré pocity, né kvůli nudě, ale určité pasáže a stylizace byly na můj vkus příliš takové tklivé, zlověstné, skoro až depresivní. Jak říkám, film potřebuje hlavně správnou náladu staromódního diváka. Já sice jsem převážně staromódní divák, ale obávám se, že k projekci tak náročného filmu, jakým Andrej Rublej bezesporu je to zatraceně málo. Možná až se jednoho dne probudím jako starej šedivej nemohoucí kripl a nebudu mít co na práci, pustím si Rubleva znovu. Zároveň však doufám, že se stáří nedožiju :)(9.11.2011)

• - Postava Danila (Nikolay Grinko) je založena na Daniilovi Chyornym, ruském malíři a spolupracovníkovi Andreie Rublyova (Anatoliy Solonitsyn). Má se za to, že jejich společná malba zdobí katedrálu Dormition ve městě Vladimir. (HellFire)

• - Andrej Tarkovskij mal kvôli filmu problémy so sovietskymi recenzentmi. (vander19)

• - Ve scéně kde padá po schodech, byl kůň střelen do hlavy. Štáb ho získal na jatkách, kde měl být tak jako tak zabit. (džanik)