Expendables: Postradatelní 3

Expendables 3

Akční / Thriller / Dobrodružný

USA, 2014, 126 min

• verbal

A je to v piči. Tedy pardon, chtěl jsem ve skutečnosti říct, že třetí Ekspendebils jsou jako první skutečně Postradatelní. Po něčem takovém by všichni zúčastnění starci měli sebrat lopatu, znovu si vykopat jámu, uložit se do ní a zahrnout se třemi metry zeminy, aby už opět nevylezli. Ti, co mě znají, vědí, že jsem kvůli pánům Konanovi a Rambovi schopen nadhodnotit kdejaký řídký průjem, ale i já mám svou hrdost. Árnieho role zde až nápadně připomíná Zindulkův part z Babího léta, jen si Stanislav v mládí nepíchal tolik steroidů, a kamera stráví půlku filmu nalepená na krabatém Silvestrovském xichtě, na který jsou zvědaví snad už jen v útulku pro opuštěné basety, aby jen sem tam zabrousila na nějakou tu ultradementní a nudnou akci, jenž proti minulým dílům není ani klacek, natož kůl. Sympatického Mela jako hlavního záporáka máte celý spektákl spíš chuť obejmout a poslat mu pár drobných na kořalku do domova pro antisemitské, vychlastané seniory a situaci bohužel nezachrání ani pár vcelku kulantních hlášek, ani dokonalý Banderas v životní roli bratrance Pepina od zelených baretů. Ač jsem v jádru pravoslavný, ikony neikony, pomrdej to Rasputin. Tak vidíte, nechtěl jsem být příliš lapidární, ale je to prostě v piči.(8.8.2014)

Rambova partička vs. Mad Max, aneb znova o tom, že věk je o stavu mysli a zručnosti plastických chirurgů.. Pochvala jak pro Slye, vydávajícího se za mezinárodní soudní dvůr se sídlem v Nizozemí, že slovo „dementní“ mohu prozatím na jeho vysvědčení vynechat, tak pro Mela, který si roli darebného zbrojaře dává jak šoulet o šábesu. Chápu ty, jenž se dotkla snaha o jakousi generační výměnu, nicméně stěžovat si po předchozích dvou zkušenostech na technické či obsahové aspekty Expendables (přičemž třeba režie či vyváženost vážného tónu a nadsázky stojí v konfrontaci se staršími bratříčky nejvýš), mi přijde stejně zcestné, jako típnout Arniemu doutník o hruď a říct mu, že zapomněl říci prosím. Potěšilo i hodně prostoru pro okřídleného krasavce s typickými výsostnými znaky (Rumburak hovící si na Hamletově proprietě) či milá skutečnost, že se Banderasova mlčenlivého partu nezhostil například Martin Lawrence.. P.S.: Takže Steven, i když to měl doma na Balkáně, odmítl účinkovat, protože potřebuje scénář s pořádným příběhem? Vtipálek. Napsal bych mu roli na tělo, kde by ho seschlý Han Solo shodil z vrtulníku jako protitankovou pumu a Azménistán by se rázem změnil na měsíční krajinu..(1.9.2014)

Ještě než začnu komentovat třetí Slyovo děťátko neodpustím si okomentovat, zdejší poměrně velkou skupinu ubožáků. Pro stahování filmů mám pochopení, zejména v případě pokud zde dotyčnej film není k dispozici, ale říkat si filmovej fanoušek a stáhnout si film, kterej jde za 14 dní do kin, tomu říkám vrchol čuráctví, tak hlavně si děti nezapomeňte napsat na svůj profil velkým tučným písmem "miluju filmy." "jsem velký filmový fanoušek". atd. A nyní od zoufalství lidského ke skoro zoufalství filmovýmu. Na trojku postradatelných jsem se těšil jak Pepíček na ježíška a úvod pod taktovkou Wesleyho zahrál výbornou symfonii, jenže to jsem ještě netušil, že to nejlepší už mám za sebou. Mám dojem, jako kdyby byl Sly měsíc na samotce a těsně před natáčením ho pustili a on se nám chtěl vykecat, protože takovou sprchu keců v akčním filmu rozhodně neočekávám a ani nechci. Sly bohužel ujel i na scénáři, protože nechápu k čemu byl ve filmu můj miláček Dolph, o Jet Lim ani nemluvě. Za to mladá generace dostala nejvíc akčního prostoru, nic proti, jenže pane Stallone, já Expendables mám rád, právě proto, že to má být výsadek do akčních osmdesátek. S tím souvisí i má největší kritika, která se týká Patricka Hughese, to co on předved je jedním slovem trapnost. Akční scény nebyly sice až tak roztřesený, ale byly často zoufale nepřehledný a v případě závěrečných soubojů Sly vs. Mel, Jason vs. dvoumetrový hovado těžce odfláklý a nedat Wesleymu a Dolphovi žádnej souboj jeden na jednoho, to děte do prdele. A Arnie ? Tohle si nezasloužil. Obsadit ho jenom kvůli jménu na plakát mě nepřijde vůči němu příliš fér. Pokud v něčem trojka postradatelných vyniká nad svejma staršíma bráškama, tak je to oblast herectví, protože u Mela a Antonia je prostě vidět že v oblasti herectví jsou přece jen vyšší liga než zbytek týmu. Tady si opět musím postesknout. Antoniova postala dostala víc času k pitvoření než hlavní záporák Mel k drsňáctví. Fascinovala mě lacinost filmu, mám pocit, že producent filmu je velkej šetřílek, ostatně když jsem si čet závěrečný titulky měl jsem dojem, že s filmem je spjatej snad každej žijící Bulhar. Nejslabší díl z celé série má pár kvalitních scén a vtipných momentů, ale jako celek rozhodně nezáří.(20.8.2014)

Nostalgický osmdesátkový béčkový ohňostroj o chlapském přátelství pokračuje. Úžasně rozporuplný film, který v mnoha ohledech silně zadrhne a přesto slušně šlape a člověk si nad tím vážením pro a proti div nezavaří mozek. Parádní rozjezd se stařešiny (osvobození Snipese, Snipes v letadle, akce v přístavišti), stejně jako u dvojky poslabší, ale ne tragický prostředek s omladinou (jedinou zajímavou novou akvizicí je Roussey, které to v těch brýlích fest sekne), a epické společné finále v lokaci, která vypadá, že už se na ní v minulosti několik takových finále odehrálo. Chápu, že se téma stáří vs mládí zdálo na papíře fajn, ale v praxi na no name nevýrazné mlaďochy nejsme nikdo zvědaví, obzvlášť, když to v důsledku znamená, že polovina těch, na které jsme do kina reálně přišli, se pak filmem jen nedůstojně mihne (Arnold, Lundgren, Li, Crews). A zatímco Snipes a Banderas vyfasovali ranec hlášek a role si užívají, na podstatně těžší váhy Forda a Gibsona vyšly nudné postavy a nijak extra to nerozsvítí. Akční scény by byly super, kdyby nebyly dokurvené nějakým střihačským polobuzerantským smaž-se-v-pekle hovadem, které chybělo ve škole, když se učila přehlednost. Tak jako tak mi trojka sedla výrazně víc než dvojka, kterou už jsem si podruhé nepustil, a díky tomu - a jelikož soudě podle hubených tržeb by mohlo jít o poslední díl série - přihodím i tu spornou čtvrtou hvězdu.(21.8.2014)

Koukám názory se hezky různí, podle mě lepší než jednička, slabší než dvojka. Mínusy: hlášky primitivní jak kdyby si je vymýšleli herci sami a až na setu, akce nasnímaná zblízka a roztřeseně, tj ve výsledku nic nevidím (klasicky SUCKS), rating pro děti je neodpustitelný, tady chci kurva vidět lítat nohy hlavy ruce v cákancích krve a la brutální béčko, no a taky mě nebavila mladá parta. Plusy: pravidelný přísun "nových" starých známých ksichtů (casting šílenost), Mel Gibson jako záporák nijak nezaostává za JCVD, a to mu stačí jen mlčet a lstivě se usmívat, Banderas jako týmová opička taky super, první půlka zadrhává ale ono se to do závěru stihne sebrat... A je to další Stallone-made pohodička jaký do nás valí už od posledního ROCKYho. Takže: Beru trojku za "slušnou", nechám si snít o ultra palbě co z toho prostě mohla být, kdyby se to za ty prachy a obsazení vzalo POŘÁDNĚ, na druhou stranu ale.... jsem vděčný, že takový zaprášený akčňák vůbec ještě v roce 2014 jde do kin, a ač to dřelo a bylo místy vyčpělý, ten chlapácky hřejivý nostalgický pocit na konci byl k nezaplacení. 7/10. P.S. Doufám, že pokud vznikne další díl, konečně se přidá Dwayne THE ROCK Johnson a někdo vyslechne jeho přání postavit se proti Expendables a pořádně jim dávat do držky. Komerčně to teď ale tak slušně propadlo, takže kdo ví jestli jedeme dál...(27.8.2014)

• - Přestože se úvodní akční scéna filmu odehrává v somálském Mogadišu, má Stonebanksova (Mel Gibson) helikoptéra bulharské výsostné znaky. (p3tris)

• - Ve scéně v úvodu filmu, kdy je osvobozován Doc (Wesley Snipes), zastřelí Lee (Jason Statham) skrze dveře 5 výstřely vojáka. Na vojákovi však poté nejsou vidět žádná zranění. (Butcher of Blaviken)

• - Ve filmu si zahrála i tehdejší pravděpodobně nejslavnější hvězda ženského MMA Ronda Rousey, v té době ženská šampionka UFC a zároveň první šampionka této organizace. Společně s Randy Couturem, bývalém UFC šampionem, se tak jedná o další hvězdu UFC v tomto filmu. Pro Rousey šlo o filmový debut, přestože se o několik měsíců dříve objevila na plátnech ve snímku Rychle a zběsile 7 (2015), v němž získala roli o několik týdnů později. (JardaBauer)