Expendables: Postradatelní 3

Expendables: Nezničiteľní 3

Akční / Thriller / Dobrodružný

USA, 2014, 126 min

• Xmilden

S příchodem Banderase na scénu začne být asi 10 minut film zajímavější a i zábavnější. Jeho neustálé blábolení, na malou chvilku dodá filmu odlehčenost. Jenže co je 10 minut z celkové stopáže 120? Triky jsou ohavné, akce trapná (ještě chvilku koukat na sedmdesátiletého Sylvestra s ještě více ošoupaným Arnoldem jak sypou kulky do komparzu a asi by mě klepla pepka) Pokud se někomu líbí koukat na záběry kdy vidíme jak se mlátí dva kaskadéři místo Stallona s Gibsonem, tak pak prosím. Mě to už nějak nebaví, protože nemůžu přeci věřit že tohle na laně od helikoptéry je Stallone, tamhle se drží římsy Stallone, támhle se mlátí a skáče Stallone. K čemu mě pak tenhle film je dobrej. Není to dané dobou. 80. měly zajímavé akčňáky a 90. taky. Dobrej akčňák vznikne kdykoliv. Jenže když třeba na trh příjde bojovka typu Raid a pak mám koukat na tohle? I tyhle věci bych ale odpustil, kdyby měl film aspoň dobrý hlášky. Jenže Dolph prohlásí že tank ve Švédsku řídila jeho matka? Gibson má asi jednu dobrou chvilku, kdy už fakt nevydrží že umřelo asi 200 jeho vojáků, zatímco Expendables neinkasovali ani škrábaneček. Jak říkám, čeho je moc, toho je moc. Pro mě kravina. Přitom dvojka i jednička se mě moc líbily. Strčte si doprdele všechny ty trapné digitální efekty a vraťte filmům tu správnou syrovost. 35%(21.11.2014)

Nostalgický osmdesátkový béčkový ohňostroj o chlapském přátelství pokračuje. Úžasně rozporuplný film, který v mnoha ohledech silně zadrhne a přesto slušně šlape a člověk si nad tím vážením pro a proti div nezavaří mozek. Parádní rozjezd se stařešiny (osvobození Snipese, Snipes v letadle, akce v přístavišti), stejně jako u dvojky poslabší, ale ne tragický prostředek s omladinou (jedinou zajímavou novou akvizicí je Roussey, které to v těch brýlích fest sekne), a epické společné finále v lokaci, která vypadá, že už se na ní v minulosti několik takových finále odehrálo. Chápu, že se téma stáří vs mládí zdálo na papíře fajn, ale v praxi na no name nevýrazné mlaďochy nejsme nikdo zvědaví, obzvlášť, když to v důsledku znamená, že polovina těch, na které jsme do kina reálně přišli, se pak filmem jen nedůstojně mihne (Arnold, Lundgren, Li, Crews). A zatímco Snipes a Banderas vyfasovali ranec hlášek a role si užívají, na podstatně těžší váhy Forda a Gibsona vyšly nudné postavy a nijak extra to nerozsvítí. Akční scény by byly super, kdyby nebyly dokurvené nějakým střihačským polobuzerantským smaž-se-v-pekle hovadem, které chybělo ve škole, když se učila přehlednost. Tak jako tak mi trojka sedla výrazně víc než dvojka, kterou už jsem si podruhé nepustil, a díky tomu - a jelikož soudě podle hubených tržeb by mohlo jít o poslední díl série - přihodím i tu spornou čtvrtou hvězdu.(21.8.2014)

To je taká paráda vidieť Welsleyho Snipesa opät v akcii a nie v nejakom nízkorozpočtovom shite a že si to aj poriadne užíva. Podobne Antonio Banderas a jeho neznesiteľná postava ukazuje ako na seba strhnúť pozornosť. Či už to niekomu vyhovuje alebo nie, to už je len jeho problem. Zahral čo mal a to s poriadnym entuziazmom. Z mladých najviac zaujme Ronda Rousey. Ďalší záporácky part Mela Gibsona spadne opäť len do priemeru, pretože skrátka nie je vykreslený podobne diabolsky ako postava Van Dammeho či Davida Zayasa. Ešte dobrý ťah bol Kelsey Grammer, Arnold Schwarzenegger má opäť o niečo väčšiu úlohu a poteší aj Harrison Ford a na ostatných skrátka už nezostalo miesto (predviedli sa v jednotke a dvojke tak čo). Dej je zatiaľ nejjednoduchší z trilógie a po dopozeraní som pôvodne chcel zadeliť o bod menej ale keď som uvidel tú nenávisť v diskusii… ja by som bol spokojný aj keby sa celý čas týto páprdovia ostreľujú hláškami za barovím pultom. Akcie je dosť a je veľmi solídna, hneď na úvod dve akčné scény za sebou porfektne vtiahnu do deja a záverečné inferno je tiež v fajn, súboj Expendables s malou armádou v obrovskom baráku za ostreľovania tankov a vrtuľníkov sa často nevidí. Treba sa skrátka zmieriť s tým, že takú surovosť full kontakt súbojov ako aj cool vedľajších scénok (Statham a basketbalisti) už zrejme nedostaneme.(8.8.2014)

Rambova partička vs. Mad Max, aneb znova o tom, že věk je o stavu mysli a zručnosti plastických chirurgů.. Pochvala jak pro Slye, vydávajícího se za mezinárodní soudní dvůr se sídlem v Nizozemí, že slovo „dementní“ mohu prozatím na jeho vysvědčení vynechat, tak pro Mela, který si roli darebného zbrojaře dává jak šoulet o šábesu. Chápu ty, jenž se dotkla snaha o jakousi generační výměnu, nicméně stěžovat si po předchozích dvou zkušenostech na technické či obsahové aspekty Expendables (přičemž třeba režie či vyváženost vážného tónu a nadsázky stojí v konfrontaci se staršími bratříčky nejvýš), mi přijde stejně zcestné, jako típnout Arniemu doutník o hruď a říct mu, že zapomněl říci prosím. Potěšilo i hodně prostoru pro okřídleného krasavce s typickými výsostnými znaky (Rumburak hovící si na Hamletově proprietě) či milá skutečnost, že se Banderasova mlčenlivého partu nezhostil například Martin Lawrence.. P.S.: Takže Steven, i když to měl doma na Balkáně, odmítl účinkovat, protože potřebuje scénář s pořádným příběhem? Vtipálek. Napsal bych mu roli na tělo, kde by ho seschlý Han Solo shodil z vrtulníku jako protitankovou pumu a Azménistán by se rázem změnil na měsíční krajinu..(1.9.2014)

Podle mě lepší biják než trochu nuceným dojmem působící dvojka. Ale samozřejmě má své mouchy. Na jedné straně perfektně natočená a přehledná akce s úžasným finále s armádou, sympatická sebranka známých starochů okořeněná vynikajícím Banderasem a Fordem, kteří se očividně dobře bavili, záporák Mel Gibson a neustálé tempo. Na straně druhé po většinu doby nepříliš zajímavý mladý tým (neplatí to o finále, v němž se blýsknou všichni) a hlavně, hlavně, hlavně ten odbytý souboj Stallone versus Gibson. Plus jedna do očí bijící nelogičnost - Expendables letí do Somálska zlikvidovat někoho, o kom ani nevědí, jak vypadá? Velmi divné.___P.S. Kdo se díval na pirátskou kopii a oželel kino, musel zákonitě přijít cca o polovinu zážitku. Dobře vám tak.(18.8.2014)