Expendables: Postradatelní 3

Expendables: Nezničiteľní 3

Akční / Thriller / Dobrodružný

USA, 2014, 126 min

• Djkoma

Kde je ten pocit, že se dívám na akční film vzniklý před 30 lety s největšími hvězdy své doby? V třetím díle už nemám vůbec pocit, že tenhle film mi má hrát na sentimentální strunu (tolik digitálních triků a přitom často zbytečných!), ale naopak cítím, jako by si Sly chtěl udělat facelift a doufat, že to všechny bude bavit. No, nebavilo, řekl bych, že i některé zúčastněné film nepotkal v nejlepší náladě (tím rozhodně nemyslím Antonia, který viditelně umí být hodně nad věcí). Co na plat, že se tu setkává jinak neuvěřitelná plejáda jmen, když výsledek je nemastný neslaný film, předchozímu dílu nesahající ani po kotníky. A ta nová "parta" postrádá charizma až to není pěkné (kam se hrabe za young verzí xmenů...). No co, třeba ten čtvrtý díl bude lepší a opravdu k tomu nestačí jen víc krve... PS. hodnocení i postoj možná drsný, ale po dvojce podle mě adekvátní(29.11.2014)

Je to mierne nadpriemerný akčný film, ktorý je už treťou časťou mojej obľúbenej série. Má celkom dobrý príbeh o skupine žoldnierov, ktorí pri svojej poslednej akcii narazia na mimoriadne nebezpečného a schopného bývalého člena ich skupiny, pričom akcia sa nevydarí a ich to stojí takmer životy. A tak sa kvôli ich bezpečnosti šéf rozhodne skupinu rozpustiť, ale tútu nebezpečnú misiu chce aj tak dokončiť a tak najme nových ľudí s modernými prístupmi. Situácia sa ale aj tak skomplikuje, no jeho starý tím ho len tak neopustí. Spracovanie nie je úplne zlé, ale aj tak je nesmiernym sklamaním. Kvôli zmenám, ktoré mali tento diel postihnúť a moc sa mi nepozdávali som si svoje očakávania radšej vopred znížil, ale aj tak to dopadlo ešte podstatne horšie, než som čakal. Dej sám o sebe nie je najhorší, podobná zápletka sa síce do konceptu tejto série moc nehodí, ale aj tak ponúka slušný potenciál pre solídnu žánrovú zábavu, pričom som sa až na pár častí ani moc nenudil, ale to prevedenie je veľkým sklamaním. Už z úvodu som nemal dobré pocity, na prvý pohľad to síce pôsobí v poriadku, ale celé je to také umelé, bez toho správneho náboja a nanešťastie sa to vlastne ani moc nezlepší, skôr ešte zhorší. Toto už nemá s poctou osemdesiatym rokom a štýlom akčných klasík takmer nič spoločné, už je to len taký novodobý produkt, kde ide len o peniaze, bez nápadu, bez akejkoľvek ikonickej scény a dokonca štýlom určené výhradne mladým divákom. Hlavne tá scéne v bare s vyhadzovačkou ma tým svojim pubertálnym štýlom úplne znechutila. Dlhé finále síce celkový dojem trochu vylepší, lebo aspoň sa tu stále niečo deje, ale aj tak to má k mojej väčšej spokojnosti veľmi ďaleko. Akcie je tu dosť, ale je iba priemerná. Je očakávane veľkolepá, až na ten nutný strih kvôli ratingu obstojne natočená, chválim výber prostredí viacerých z nich, hlavne prístav v Somálsku a nechýba ani veľký počet zabitých a slušné nasadenie bojovej techniky, kde nechýbajú ani tanky a vrtuľníky. Ale inak ma to vlastne ani moc nebavilo, je to príliš digitálne, chýba krv, často to upadá do úplného stereotypu kvôli tomu množstvu strieľania a nanešťastie ani tých pár plnohodnotných súbojov, ktoré sa tu nájdu ma vôbec nebavili, lebo ich dostali tí nesprávni ľudia. Jedine to tiché likvidovanie a používanie mačiet ma ešte celkom bavilo, ale ani zďaleka tak, ako som čakal. A tak tu som skutočne nenašiel ani jednu scénu, ktorá by stála za opakované pozretie a to je pre mňa v prípade tejto série doslova šokujúce. Herecké obadenie je samozrejme skvelé, ale ich využitie a pôsobenie v tomto filme je už na tom omnoho horšie. Sylvester Stallone tu pôsobí až moc unavene, ako by ho to ani nebavilo a pritom musí byť neustále v zábere, Jason Statham má až prekvapivo malú úlohu, poteší Wesley Snipes, ktorý je na tom našťastie aj fyzicky stále dosť dobre, Dolph Lundgren, Randy Couture a Terry Crews ma stále bavili, ale takmer ich ani nevidno, Antonio Banderas mi síce neprišiel tak trápny, ako som sa bál, ale až na jeho rozhovor v lese, kedy bol konečne normálny ma ani moc nezaujímal a Harrison Ford, Arnold Schwarzenegger a Jet Li tu boli len kvôli menám na obale. Plusom je rozhodne Mel Gibson, ktorý si väčšinu svojich scén berie pre seba a vyžaruje z neho ten správny rešpekt, len škoda, že nemá nikoho schopného po boku a čo sa týka mladej zostavy, na moje prekvapenie mi sama o sebe vlastne ani moc nevadila, teda až na Victora Ortiza, ktorý bol úplne o ničom, ale tu aj tak nemali čo robiť. Réžia a technická stránka sú len súčasný žánrový štandard, takže tu moc sklamaný nie som, ale nemám ani čo chváliť. A hudba je už očakávane prakticky rovnaká, ako aj predtým, takže som spokojný. Obrovské sklamanie, prvé dva diely sú skvelé, môžem si ich pozrieť kedykoľvek, stále ma bavia prakticky rovnako a myslel som si, že táto séria by si podobnú kvalitu mohla udržať dlhodobo, predsa len tu nejde až tak o nejaké inovácie, ale o poctu množstvu skvelým filmom z jednej skvelej žánrovej éry, takže stačí len využívať ich postupy a podobné scény, ale mýlil som sa. Toto je urážka pôvodného konceptu a výsmech toho, čo sa o tejto sérii hovorilo v jej počiatkoch. Dúfam, že prípadný ďalší diel sa vráti štýlom ku klasikám a prvým dvom dielom, lebo takéto čisto komerčné produkty súčasného Hollywoodu určené teenagerom ma absolútne nezaujímajú. 58%(14.9.2014)

Prišiel na psa mráz, Slyho postrašila mŕtvica a ani dvojica nádejných scenáristov ho nedokázali usmerniť správnym smerom. Nápad vybudovať komando postrádateľných juniorov bol totálny krok za hranicu tradičnej vízie konceptu Expendables. Úplne stačilo doplniť starú partu ohláseným návratom Wesleyho Snipesa, Banderasov ultra-mega-zábavný Pepino bol skvelou náhradou za cameo Chucka Norrisa, no a ostatní borci Ako Grammer, Gibson, či Ford boli už len takou sladkou čerešničkou na torte. Za túto partu by som hlasoval pri štvrtej časti a totálne vymazal mladíkov, ktorí to celé úplne posrali. To už ale nezmením a tak mi ostáva len smutne pokývať hlavou, zalomiť rukami a dúfať, že štvrtá časť vznikne aj napriek nelichotivým výsledkom v pokladniach kín. Stále majú čo ponúknuť, veď pokiaľ boli na pľace dedkovia, tak sa diali neskutočné veci, dialógy sú tradične odľahčené a vtipné, akcia pompézna, Gibsonovo záporácke úsilie bolo snáď najdominantnejšie zo všetkých troch častí a ani nuda to nakoniec až tak veľmi nebola. Ja to teda ešte neodpisujem, ale teraz mi ostáva len dúfať v návrat do starých koľají. No a ešte informácia pre tých idiotov, čo očierňujú Jeta Li, že sa objaví v závere v jednej scéne a len strieľa a nefightuje - Jet Li má obrovské zdravotné problémy, takže predtým ako niekoho ponížite, tak si overte fakty a nepíšte bludy! 80%.(1.10.2014)

• Tom Hardy

Největší nesmysl, jaký lze o Expendables 3 napsat, je to, že jde o další poctu osmdesátým létům, neboť právě tenhle koncept většinu času film (nutno říct, že zcela úmyslně) nabourává. Pryč je okázalá akce plná testosteronu, krve a hlášek. Nadsázka se, až na pár dobře mířených slovních střel, vytratila a ten jediný, kdo trochu připomíná energii předchozích dílů, je přepálený (ale dle mého poměrně zábavný) Antonio Banderas, jehož role byla nejspíš psána na tělo Eddiemu Murphymu. Klasici jsou tentokrát bohužel naprosto nepodstatní. Buď je jejich prostor na hraně camea (Li, Arnie, Crews, Statham, Lundgren), nebo zkrátka nemají jak excelovat. Mladíčci jsou NAPROSTO nezajímaví a to do jednoho a jediný, kdo celkový dojem trochu zachraňuje, je Mel, který má zase minimum prostoru a totálně nedůstojný finální fight. A Sly poprvé vypadá, že se celé natáčení nevyspal. Není to vyložený průšvih, jen skrz naskrz průměrný akčňák, který upozadil legendy, aby se přiblížil nové generaci. Děkuji, nechci. Expendables vznikli jako připomínka velké akční éry a jejich úspěch dokázal, že pořád ještě žije dost fanoušků, kteří na tuhle partu rádi vyrazí do kin. Trojka se původně zvoleného konceptu vzdává. Nic proti tomu, ať si série žije vesele dál. Ale už není paradoxně pro fanoušky osmdesátek. 50%. Více zde. K UNRATED verzi: Jen pár fuck navíc, žádná krev, žádné drsnější scény. Jen více padlých a tím to končí. Tak jsme se ani na Blu-ray pořádné necenzurované verze nedočkali. Takový podraz na fanoušky jsem vážně nečekal.(14.8.2014)

Rambova partička vs. Mad Max, aneb znova o tom, že věk je o stavu mysli a zručnosti plastických chirurgů.. Pochvala jak pro Slye, vydávajícího se za mezinárodní soudní dvůr se sídlem v Nizozemí, že slovo „dementní“ mohu prozatím na jeho vysvědčení vynechat, tak pro Mela, který si roli darebného zbrojaře dává jak šoulet o šábesu. Chápu ty, jenž se dotkla snaha o jakousi generační výměnu, nicméně stěžovat si po předchozích dvou zkušenostech na technické či obsahové aspekty Expendables (přičemž třeba režie či vyváženost vážného tónu a nadsázky stojí v konfrontaci se staršími bratříčky nejvýš), mi přijde stejně zcestné, jako típnout Arniemu doutník o hruď a říct mu, že zapomněl říci prosím. Potěšilo i hodně prostoru pro okřídleného krasavce s typickými výsostnými znaky (Rumburak hovící si na Hamletově proprietě) či milá skutečnost, že se Banderasova mlčenlivého partu nezhostil například Martin Lawrence.. P.S.: Takže Steven, i když to měl doma na Balkáně, odmítl účinkovat, protože potřebuje scénář s pořádným příběhem? Vtipálek. Napsal bych mu roli na tělo, kde by ho seschlý Han Solo shodil z vrtulníku jako protitankovou pumu a Azménistán by se rázem změnil na měsíční krajinu..(1.9.2014)