Expendables: Postradatelní 3

• slovenský

Expendables 3

Akční / Thriller / Dobrodružný

USA, 2014, 126 min

Akční důchodci ve své třetí akci pro mne zase byli dokonalí, ale, bohužel, nenacpali se do každého filmového políčka. Já tedy osobně nemám nic proti žádnému ze členů nového týmu, ale za Postradatelné považuji ty původní veterány, takže příchod nováčků považuji za zbytečný, i když jejich výběr je docela zábavný. Hlavní však je, že to pořádně bouchá, dědci dokazují svou nesmrtelnost a jestli to někomu nedává smysl, tak mně je to jedno. Já totiž nehodlám dospět ani v důchodu a tak budu vždy dětinsky stát po boku Barneyho, Leeho, Gunnara, Halea, Tolla, Yina, Mausera a vlastně všech, kteří dokáží synchronizovaně za letu střílet z rotačního kulometu, házet granáty a trousit suché hlášky.(6.1.2015)

To je taká paráda vidieť Welsleyho Snipesa opät v akcii a nie v nejakom nízkorozpočtovom shite a že si to aj poriadne užíva. Podobne Antonio Banderas a jeho neznesiteľná postava ukazuje ako na seba strhnúť pozornosť. Či už to niekomu vyhovuje alebo nie, to už je len jeho problem. Zahral čo mal a to s poriadnym entuziazmom. Z mladých najviac zaujme Ronda Rousey. Ďalší záporácky part Mela Gibsona spadne opäť len do priemeru, pretože skrátka nie je vykreslený podobne diabolsky ako postava Van Dammeho či Davida Zayasa. Ešte dobrý ťah bol Kelsey Grammer, Arnold Schwarzenegger má opäť o niečo väčšiu úlohu a poteší aj Harrison Ford a na ostatných skrátka už nezostalo miesto (predviedli sa v jednotke a dvojke tak čo). Dej je zatiaľ nejjednoduchší z trilógie a po dopozeraní som pôvodne chcel zadeliť o bod menej ale keď som uvidel tú nenávisť v diskusii… ja by som bol spokojný aj keby sa celý čas týto páprdovia ostreľujú hláškami za barovím pultom. Akcie je dosť a je veľmi solídna, hneď na úvod dve akčné scény za sebou porfektne vtiahnu do deja a záverečné inferno je tiež v fajn, súboj Expendables s malou armádou v obrovskom baráku za ostreľovania tankov a vrtuľníkov sa často nevidí. Treba sa skrátka zmieriť s tým, že takú surovosť full kontakt súbojov ako aj cool vedľajších scénok (Statham a basketbalisti) už zrejme nedostaneme.(8.8.2014)

Nostalgický osmdesátkový béčkový ohňostroj o chlapském přátelství pokračuje. Úžasně rozporuplný film, který v mnoha ohledech silně zadrhne a přesto slušně šlape a člověk si nad tím vážením pro a proti div nezavaří mozek. Parádní rozjezd se stařešiny (osvobození Snipese, Snipes v letadle, akce v přístavišti), stejně jako u dvojky poslabší, ale ne tragický prostředek s omladinou (jedinou zajímavou novou akvizicí je Roussey, které to v těch brýlích fest sekne), a epické společné finále v lokaci, která vypadá, že už se na ní v minulosti několik takových finále odehrálo. Chápu, že se téma stáří vs mládí zdálo na papíře fajn, ale v praxi na no name nevýrazné mlaďochy nejsme nikdo zvědaví, obzvlášť, když to v důsledku znamená, že polovina těch, na které jsme do kina reálně přišli, se pak filmem jen nedůstojně mihne (Arnold, Lundgren, Li, Crews). A zatímco Snipes a Banderas vyfasovali ranec hlášek a role si užívají, na podstatně těžší váhy Forda a Gibsona vyšly nudné postavy a nijak extra to nerozsvítí. Akční scény by byly super, kdyby nebyly dokurvené nějakým střihačským polobuzerantským smaž-se-v-pekle hovadem, které chybělo ve škole, když se učila přehlednost. Tak jako tak mi trojka sedla výrazně víc než dvojka, kterou už jsem si podruhé nepustil, a díky tomu - a jelikož soudě podle hubených tržeb by mohlo jít o poslední díl série - přihodím i tu spornou čtvrtou hvězdu.(21.8.2014)

Na základě virtuálního štengrování jsem se s uživatelem Wačice No.1 hecnul, že po zhlédnutí tohoto filmu, vymačkám ze sebe komentář přesně o jedno slovo delší, než má on. Takže ti, co neradi čtou dlouhé klády, mohou klidně sjet očima až na konec, kde v kostce vylíčím celý tento flák. Kdo přečte všechno, i lístek na vlak a tiráž na hajzlpapíru pětkrát dokola, než se kvalitně vysere… nebo dojede do stanice, má k dispozici i několik málo (přesně 1280) slov o Sylvesterově posledním postradatelném snímku. Tedy k věci. Tak nám opět zabili Ferdinanda. Ani se nebudu protentokrát ptát kerýho, paní Millerová, páč vono je to ouplně jedno. A byl hned hotovej. To víte, že s revolverem nejsou žádný hračky. Nedávno taky si hrál jeden pán u nás v Nuslích s revolverem a postřílel celou rodinu... Barney Ross, jehož krytí je malá letecká společnost, to s revolverem taky umí. Od boku střílí jako John Wayne ještě v dobách, kdy nemusel nosit růžové košile. A ten Ferdinand, ten Stonebanks, to dostal sedmkrát jako v Sarajevu. Ale zpět na začátek celého příběhu po čertech divoké bandy desperátů, kteří jsou v žoldu CIA a dělají ze světa trochu lepší místo. Kdysi jich bylo pouze pět, rozrostlo se jich na jednu menší gerilovou jednotku o dvaadvaceti členech, která by s prstem v nose ubránila třeba Galapágy… kdyby si na ně smlsnul nějaký tyran. Postupně umírali v lokálních válkách a tajných úkolech, kam byli často zváni. Příběh třetí zastihuje tyto hrdiny ve stavu více než prořídlém, kdy právě chtějí své řady obohatit o dávno ztraceného medika, zvaného jednoduše Doc. Doc, černoch démonického zevnějšku, má za sebou několik let těžkého žaláře v utajené věznici a dusí v sobě opravdu mnoho negativní energie. Aby ne. A také se s pořádnou vervou vrhá do akce. Ovšem vedoucí skupiny, Barney, po zjištění, že někdejší zakladatel Expendables jednotky, Stonebanks, je stále na živu, snaží se své přátele vyšachovat ze hry. Oni ty city mezi drsnými muži nejsou žádná legrace. Jak říct dvoumetrovému Vikingovi, že ho máte rádi a že o něj nechcete přijít? No? No, radši ho kopnete do prdele a najmete si tým nýmandů, které obětujete lehce a klidně jako lístek do kina právě na tento film. To je ale začarované, že? To je lístek do pekla, který by nechtěl ani Jack Slater, poslední akční hrdina. Takže, máte tým nýmandů. Respektive si myslíte, že jsou to nýmandi a to proto, že jsou to jen zelenáči. Potěr, omladina, bažanti. Barney, který rázem vypadá jako přerostlý skautský vedoucí, je nemilosrdně vmanipuluje do zdánlivě bezpečné mise, a zdá se, že vyplašenky mají novátorský přístup a moderní technologie, s kterými lze vše řešit efektivněji. Takže, podle všeho to vypadá, že svému „staršinovi“ vytřou zrak. Jeho původní plán, který by se s trochou nadsázky mohl klidně jmenovat: „Rozstřílíme to tam na sračky“ doslova přehlasují. Použijí drony, kamery, hackují síť a podobná kouzla. Co čert nechtěl, posere se to. A nyní se dostáváme k důležitému bodu, totiž k bodu, který vysvětluje, proč Stallone nacpal do scénáře mladé neznámé herce. A nejen je. V tomto duchu obsadil „mlaďase“ v oboru i do pozic tvůrců. Z jistého pohledu je to dobrý nápad a je to i milé. Asi tím předává štafetu. Mladé divochy tam narouboval proto, aby všichni viděli, že stejně je nakonec lepší, udělat to, jak už jsem psal, postaru. Tedy přichází na řadu plán bé, totiž ten, kdy musí neodkladně dojít na „rozstřílení všeho na sračky“. A tak se na scénu vrací starý tým, do kterého se navíc vetřel v celku komický voják španělského původu Galgo. On ten Galgo měl vůbec co dělat, aby se do týmu dostal, a společně s ním se vlastně opravdu těšíme a užíváme si to. Jsme rádi, že tam je. Ukáže se, že to není jen pouhý kecal. Je to šaramantní muž, velmi hbitý, a jestli něco umí, tak je to zabíjení. Lepší posilu měli už jen v Chucku Norrisovi, ale to je, nebo byl, vyloženě superman, s ním se ani poměřovat nedá. Antonio Banderas je tím pádem nejvýraznější posilou báječných mužů se samopaly. Pointou toho všeho nakonec je, že nejde jen o to, že se akce řeší totální demolicí, právě jako zastara, jak vždy tvrdil Barney, nebo moderně, jak prosazovali mladí, ale právě v kooperaci obojího. V tu chvíli nám má docvaknout, jak efektivní to je. A řeknu vám jednu věc. Ta závěrečná modern warfáre, to, co vás vtáhne do pravé bitvy rychleji, než řeknete pancerfaust, byla asi ta největší palba, co jsme v trilogii mohli vidět. V kině byla ta detonace, ta totální zkáza, umocněna o to víc. A vůbec nevadilo, že si to šli kluci vyříkat za město, aby to asi bylo levnější, nebo aby těch ztrát nebylo tolik. (To vážně nevím.) Nevadilo to, spíš naopak. Scenérie zpustošeného hotelu byly skvělé. Jednotka se rozmístila kam se dalo a postupně likvidovala Stonebanksovu armádu. Učiněnou náhodou si každý mazák vzal do páru nováčka a navzájem si kryli prdel. Do toho přikvačil Han Solo, Dutch a šikmooký Romeo, kteří to čistili ze vzduchu. Ano, naprostá extáze. Hlášky se z hrdinů sypaly jedna za druhou a pravý fanoušek žánru si musel chtě nechtě přijít na své. Už jen z radosti, že opět vidí oblíbený tým, oblíbené legendy, na jednom plátně a v důstojné bitvě. Taková příležitost musí potěšit každého, kdo to očekává, a kdo říká, že ne, nepotěší, je jen škarohlíd nebo se někde minul s banány Woodyho Allena. Stallone měl zkrátka geniální plán a tak se i mohl revanšovat všem svým bývalým kolegům ze stříbrného plátna. Účast Banderase tuto myšlenku rozhodně potvrzuje. I skutečnost, že oslovil Kurta Russella, který prý odmítl. Snad příště osloví Toma Sizemorea, neřády umí skvěle. Skutečně je má z čeho vybírat a ví, kým i lačného diváka uspokojit. Nikdy to snad nepůsobilo jako násilné roubování náhodných svalovců do jednoho snímku, aby jich hlavně bylo hodně. Po třetím díle víme, že vše má svůj účel a smysl. A ti mladí, na které se sypou zlé řeči, byli fajn. Neměli opravdu záviděníhodnou pozici. Konkurovali králům filmové akce, harcovníkům daného žánru. Dopadlo to tak, že je nikdo nezastínil a bylo jim jaksi dopřáno důstojnosti. To musím vážně ocenit. Považuji to za největší úspěch filmu. Mohli z nich udělat šašky, ale neudělali. Závěr úplně srší pozitivizmem, prostě tak, jak jsme to u těch osmdesátkových filmů viděli a měli rádi. Konec dobrý, všechno dobré. Wáco, já tě nenávidím… už jsem na 1 063 slovech a už toho mám plný kejdy. Nuže dál. Přece to nevzdám takhle ve finiši. Velkým přínosem a vlastně i kladem třetích postradatelných je především herectví tzv. nových tváří. Mel Gibson nemůže Rossovým gorilám konkurovat svaly a postavou, či snad ultra drsným zevnějškem, je to takový seriozní pán, že ano, proto právě musí dobře zahrát. A dlužno dodat, že jeho záporák má opravdu hloubku. Jak se Gibson rozeřve, jeden hned neví, kam s očima. Bože, ten chlap, je fakt hustý. Je jedno, jestli jen tak mezi řečí odpráskne generála, jehož jednotka mu dělá zálohu, nebo někam plivne pumu či si prostě koupí obraz za tři mega a ani se mu nelíbí. Jo, je to mazák par excellence. Kamenné ksichty žoldáků, jak už jsem psal, trochu rozhýbe Banderas. Zas a znovu ho musím z pozice fanouška pochválit. A právě tahle příměs skutečného herectví skvěle nahrazuje přítomnost oněch nových a relativně nevýrazných tváří. Film má i svá slabší místa, zcela legitimně by se mohla kritizovat, ale přesto všechno a právě proto, že to mám rád a moc jsem se na ten nářez těšil, musím počin pochválit pěti hvězdami, jelikož je to, mimo jiné, důstojné pokračování dobře našlápnuté série, což je, ruku na srdce, vždycky trochu problém. Stallone si sám sobě laťku navyšuje a my se můžeme jen těšit, s čím přijde příště.(18.8.2014)

Je to mierne nadpriemerný akčný film, ktorý je už treťou časťou mojej obľúbenej série. Má celkom dobrý príbeh o skupine žoldnierov, ktorí pri svojej poslednej akcii narazia na mimoriadne nebezpečného a schopného bývalého člena ich skupiny, pričom akcia sa nevydarí a ich to stojí takmer životy. A tak sa kvôli ich bezpečnosti šéf rozhodne skupinu rozpustiť, ale tútu nebezpečnú misiu chce aj tak dokončiť a tak najme nových ľudí s modernými prístupmi. Situácia sa ale aj tak skomplikuje, no jeho starý tím ho len tak neopustí. Spracovanie nie je úplne zlé, ale aj tak je nesmiernym sklamaním. Kvôli zmenám, ktoré mali tento diel postihnúť a moc sa mi nepozdávali som si svoje očakávania radšej vopred znížil, ale aj tak to dopadlo ešte podstatne horšie, než som čakal. Dej sám o sebe nie je najhorší, podobná zápletka sa síce do konceptu tejto série moc nehodí, ale aj tak ponúka slušný potenciál pre solídnu žánrovú zábavu, pričom som sa až na pár častí ani moc nenudil, ale to prevedenie je veľkým sklamaním. Už z úvodu som nemal dobré pocity, na prvý pohľad to síce pôsobí v poriadku, ale celé je to také umelé, bez toho správneho náboja a nanešťastie sa to vlastne ani moc nezlepší, skôr ešte zhorší. Toto už nemá s poctou osemdesiatym rokom a štýlom akčných klasík takmer nič spoločné, už je to len taký novodobý produkt, kde ide len o peniaze, bez nápadu, bez akejkoľvek ikonickej scény a dokonca štýlom určené výhradne mladým divákom. Hlavne tá scéne v bare s vyhadzovačkou ma tým svojim pubertálnym štýlom úplne znechutila. Dlhé finále síce celkový dojem trochu vylepší, lebo aspoň sa tu stále niečo deje, ale aj tak to má k mojej väčšej spokojnosti veľmi ďaleko. Akcie je tu dosť, ale je iba priemerná. Je očakávane veľkolepá, až na ten nutný strih kvôli ratingu obstojne natočená, chválim výber prostredí viacerých z nich, hlavne prístav v Somálsku a nechýba ani veľký počet zabitých a slušné nasadenie bojovej techniky, kde nechýbajú ani tanky a vrtuľníky. Ale inak ma to vlastne ani moc nebavilo, je to príliš digitálne, chýba krv, často to upadá do úplného stereotypu kvôli tomu množstvu strieľania a nanešťastie ani tých pár plnohodnotných súbojov, ktoré sa tu nájdu ma vôbec nebavili, lebo ich dostali tí nesprávni ľudia. Jedine to tiché likvidovanie a používanie mačiet ma ešte celkom bavilo, ale ani zďaleka tak, ako som čakal. A tak tu som skutočne nenašiel ani jednu scénu, ktorá by stála za opakované pozretie a to je pre mňa v prípade tejto série doslova šokujúce. Herecké obadenie je samozrejme skvelé, ale ich využitie a pôsobenie v tomto filme je už na tom omnoho horšie. Sylvester Stallone tu pôsobí až moc unavene, ako by ho to ani nebavilo a pritom musí byť neustále v zábere, Jason Statham má až prekvapivo malú úlohu, poteší Wesley Snipes, ktorý je na tom našťastie aj fyzicky stále dosť dobre, Dolph Lundgren, Randy Couture a Terry Crews ma stále bavili, ale takmer ich ani nevidno, Antonio Banderas mi síce neprišiel tak trápny, ako som sa bál, ale až na jeho rozhovor v lese, kedy bol konečne normálny ma ani moc nezaujímal a Harrison Ford, Arnold Schwarzenegger a Jet Li tu boli len kvôli menám na obale. Plusom je rozhodne Mel Gibson, ktorý si väčšinu svojich scén berie pre seba a vyžaruje z neho ten správny rešpekt, len škoda, že nemá nikoho schopného po boku a čo sa týka mladej zostavy, na moje prekvapenie mi sama o sebe vlastne ani moc nevadila, teda až na Victora Ortiza, ktorý bol úplne o ničom, ale tu aj tak nemali čo robiť. Réžia a technická stránka sú len súčasný žánrový štandard, takže tu moc sklamaný nie som, ale nemám ani čo chváliť. A hudba je už očakávane prakticky rovnaká, ako aj predtým, takže som spokojný. Obrovské sklamanie, prvé dva diely sú skvelé, môžem si ich pozrieť kedykoľvek, stále ma bavia prakticky rovnako a myslel som si, že táto séria by si podobnú kvalitu mohla udržať dlhodobo, predsa len tu nejde až tak o nejaké inovácie, ale o poctu množstvu skvelým filmom z jednej skvelej žánrovej éry, takže stačí len využívať ich postupy a podobné scény, ale mýlil som sa. Toto je urážka pôvodného konceptu a výsmech toho, čo sa o tejto sérii hovorilo v jej počiatkoch. Dúfam, že prípadný ďalší diel sa vráti štýlom ku klasikám a prvým dvom dielom, lebo takéto čisto komerčné produkty súčasného Hollywoodu určené teenagerom ma absolútne nezaujímajú. 58%(14.9.2014)