Expendables: Postradatelní 3

• slovenský

Expendables 3

Akční / Thriller / Dobrodružný

USA, 2014, 126 min

Ještě než začnu komentovat třetí Slyovo děťátko neodpustím si okomentovat, zdejší poměrně velkou skupinu ubožáků. Pro stahování filmů mám pochopení, zejména v případě pokud zde dotyčnej film není k dispozici, ale říkat si filmovej fanoušek a stáhnout si film, kterej jde za 14 dní do kin, tomu říkám vrchol čuráctví, tak hlavně si děti nezapomeňte napsat na svůj profil velkým tučným písmem "miluju filmy." "jsem velký filmový fanoušek". atd. A nyní od zoufalství lidského ke skoro zoufalství filmovýmu. Na trojku postradatelných jsem se těšil jak Pepíček na ježíška a úvod pod taktovkou Wesleyho zahrál výbornou symfonii, jenže to jsem ještě netušil, že to nejlepší už mám za sebou. Mám dojem, jako kdyby byl Sly měsíc na samotce a těsně před natáčením ho pustili a on se nám chtěl vykecat, protože takovou sprchu keců v akčním filmu rozhodně neočekávám a ani nechci. Sly bohužel ujel i na scénáři, protože nechápu k čemu byl ve filmu můj miláček Dolph, o Jet Lim ani nemluvě. Za to mladá generace dostala nejvíc akčního prostoru, nic proti, jenže pane Stallone, já Expendables mám rád, právě proto, že to má být výsadek do akčních osmdesátek. S tím souvisí i má největší kritika, která se týká Patricka Hughese, to co on předved je jedním slovem trapnost. Akční scény nebyly sice až tak roztřesený, ale byly často zoufale nepřehledný a v případě závěrečných soubojů Sly vs. Mel, Jason vs. dvoumetrový hovado těžce odfláklý a nedat Wesleymu a Dolphovi žádnej souboj jeden na jednoho, to děte do prdele. A Arnie ? Tohle si nezasloužil. Obsadit ho jenom kvůli jménu na plakát mě nepřijde vůči němu příliš fér. Pokud v něčem trojka postradatelných vyniká nad svejma staršíma bráškama, tak je to oblast herectví, protože u Mela a Antonia je prostě vidět že v oblasti herectví jsou přece jen vyšší liga než zbytek týmu. Tady si opět musím postesknout. Antoniova postala dostala víc času k pitvoření než hlavní záporák Mel k drsňáctví. Fascinovala mě lacinost filmu, mám pocit, že producent filmu je velkej šetřílek, ostatně když jsem si čet závěrečný titulky měl jsem dojem, že s filmem je spjatej snad každej žijící Bulhar. Nejslabší díl z celé série má pár kvalitních scén a vtipných momentů, ale jako celek rozhodně nezáří.(20.8.2014)

Prišiel na psa mráz, Slyho postrašila mŕtvica a ani dvojica nádejných scenáristov ho nedokázali usmerniť správnym smerom. Nápad vybudovať komando postrádateľných juniorov bol totálny krok za hranicu tradičnej vízie konceptu Expendables. Úplne stačilo doplniť starú partu ohláseným návratom Wesleyho Snipesa, Banderasov ultra-mega-zábavný Pepino bol skvelou náhradou za cameo Chucka Norrisa, no a ostatní borci Ako Grammer, Gibson, či Ford boli už len takou sladkou čerešničkou na torte. Za túto partu by som hlasoval pri štvrtej časti a totálne vymazal mladíkov, ktorí to celé úplne posrali. To už ale nezmením a tak mi ostáva len smutne pokývať hlavou, zalomiť rukami a dúfať, že štvrtá časť vznikne aj napriek nelichotivým výsledkom v pokladniach kín. Stále majú čo ponúknuť, veď pokiaľ boli na pľace dedkovia, tak sa diali neskutočné veci, dialógy sú tradične odľahčené a vtipné, akcia pompézna, Gibsonovo záporácke úsilie bolo snáď najdominantnejšie zo všetkých troch častí a ani nuda to nakoniec až tak veľmi nebola. Ja to teda ešte neodpisujem, ale teraz mi ostáva len dúfať v návrat do starých koľají. No a ešte informácia pre tých idiotov, čo očierňujú Jeta Li, že sa objaví v závere v jednej scéne a len strieľa a nefightuje - Jet Li má obrovské zdravotné problémy, takže predtým ako niekoho ponížite, tak si overte fakty a nepíšte bludy! 80%.(1.10.2014)

Po ne úplně vydařené dvojce rozhodně krok správným směrem. Hrozně tomu pomáhá skvělý záporák Mel Gibson. Je to prostě dobrej herec a i ty dialogové výměny se Stallonem, měli díky němu sílu. Samotná akce a hlášky jsou fajn, akorát škoda, že Arnold měl opět málo prostoru. Každopádně noví členové Wesley Snipes a hlavně Antonio Banderas jsou super. Nečekal jsem, že z Banderase udělaj komickou postavu, ale bylo to příjemný oživení a navíc se dal do formy a vypadá o hodně mladší, než třeba v reklamě s mluvící koblihou. A i ten Harrsion Ford by fajn. Když kosil tanky z vrtulníku a zahlásil Drummer's in the house, tak jsem fakt upřímě zagebil. Mimochodem ty bitky vrtulníků mezi továrnímy komíny vypadaly nečekaně efektně. Za mě velká spokojenost, rád si to dám znovu.(17.8.2014)

Neskutečná akce a zábava od samého začátku do posledních minut! Jako jasně deset lidí proti celé armádě ablábláblá, ale já jsem si to užívala na stopadesát procent! Sice jsem někde uprostřed nabyla pochyb, zda to nebude stát za okopanou tenisku, když si Bárny vzal do týmu místo starých vykopávek samé mladé a neklidné, ale brzy jsem se dostala do normální tepové frekvence. Miláček Antonio si zahrál tak úžasnou roli ukecaného vysloužilce, natěšeného na cokoliv, hlavně vypadnout, že jsem se smíchy několikrát málem praštila čelem do klávesnice. Všechno jedna velká legrace, hlášky sypané z rukávu, to popichování se v souladu se vzájemným respektem a uznáním těch nejlepších akčních hrdinů, pěkně v jednom jediném snímku ... UAU! Tuhle jízdu si kdykoliv a moc ráda zopakuju.(15.6.2015)

• Gemini

Na třetí pokus už bohužel můžu říct: "A je to tady." Třetí Expendables jsou hlavně oproti dvojce velké zklamání. Samozřejmě že o příběh tu moc nejde, ale pospojování jednotlivých scén je prostě něco, čemu se určitá pozornost věnovat musí - zvlášť když už existuje něco jako Serbuan Maut 2. A pokud tohle není úplně na té správné úrovni, a hlavně nezbytný výběr kandidátů probíhá tak, že k angažmá stačí nakopat zadek pár ožralům na parketu, pak se můžete upínat už jen ke hláškám, týmové chemii a vizuálním vychytávkám v akčních scénách. Jenže... původní tým se "radši" ze Stalloneho vůle rozpustí, aby nepomřeli ve válce (ano, válce) s opravdu povedeně zlou sviní Melem Gibsonem, mlaďáci jsou až na Rondu Rousey nezapamatovatelní a mně zcela ukradení a Banderas hraje překvapivou roli, která se kvůli kulometné dikci ale hodí spíš pro Policajta Z Beverly Hills než Mariachiho. Jenže2... přibyly tuny CGI (hlavně "spektakulární" tankové a davové scény a demolice budov, ale taky helikoptérová mise pro staříka Harrisona Forda, usazeného zcela viditelně v simulátorové sedačce, kolem které se kývalo s kamerou...) a podivných kamerových vyfikundací. A Jenže3... je to celé PG-13. Nutno ale uznat, že bojové scény "tělo na tělo" jsou svižné a oku libé (tedy až na Gibsonův final fight, kterým má film vrcholit, ale místo toho jde o největší výsměch v celém filmu) - čímž se oklikou vracíme k Serbuan Maut, protože režisér Hughes (jehož bych nejraději přejmenoval na Huggies) má přivést na svět jeho americký remake... S tím, co jsem viděl tady, o něj mám docela obavy, protože na rozdíl od prvních dvou dílů Expendables bych u třetího hořce litoval, že jsem vyhodil peníze za lístek do kina. Dobrého je tu pomálu, a většina toho, co v téhle sérii bylo a fungovalo, zmizelo a bylo nahrazeno něčím slabším/nefunkčním. 50%(30.11.2014)

• - Jason Statham a Mel Gibson si oba zahráli postavu Parkera podle knih Donalda E. Westlakea. Gibson ve filmu Odplata (1999), kde se však jmenoval Porter, a Statham ve snímku Parker (2013), kde již vystupoval pod svým jménem. (S.W.A.T)

• - Arnold Schwarzenegger (Trench) natáčal v Bulharsku vyše týždňa, pričom prvý film nakrúcal pol dňa a ten druhý štyri dni. (Zdroj: fandimefilmu.cz) (Paldiny)

• - Jedná se o první film, který natočil Wesley Snipes po propuštění z vězení, přestože po jeho propuštění vyšel film Gallowwalkers (2012), který ale natočil před nástupem do vězení. (S.W.A.T)