Proutníci

USA, 1996, 96 min

Doug Liman

Jon Favreau

Doug Liman

Rád se koukám na herecké duo Favreu a Vaughn, takže jsem se na film Swingers velmi těšil. Nejvíce ze všeho mě překvapilo, jak se dá prostý námět o kopáčkách, zpracovat tak soucitně a hravě. Snaha přestat myslet na svou ex zahnala hlavního hrdinu do LA, kde se svými kumpány vymetá všechny mejdany a párty. Film si zachovává vážnější ražení, i přesto není o komediální prvky nouzi. Především, když Mike volá zpět dívce, kterou potkal v baru, neudržel jsem se a řval jsem smíchy. Bohužel mi občas připadali herci toporní a prkenní. S ústřední dvojící mě více oslovil film Ranaři. Pokud se vám líbili Swingers, nezapomeňte ho zkouknout.(9.12.2010)

Absolútne verím tomu, že tento scenár si Jon Favreau len tak nevycucal z prsta, pretože jeho herectvo je tak autentické, že skrátka musí vedieť čo hrá, ako a prečo. Parťáka mu robí údajne jeho v skutočnosti najlepší kamarát, fantastický Vince Vaughn, ktorý si to užíva spolu s ním. Celý film je akoby záznam home videa, žiadne umelé kudrlinky, prirodzenosť by sa dala krájať. Práve pre svoju dokonalú civilnosť funguje aj komediálna zložka (predovšetkým), aj životné „trápenia“ hlavného hrdinu. Takmer dokonalá klubovka ... 4,5*/5(28.5.2013)

Zvláštní rychlé tempo, jenž je režiséru Dougu Limanovi vlastní, se zpočátku do koncepce příběhu o hledání ztracené lásky dvakrát nehodí. Jenomže atmosféra rozjetých barových párty, v nichž se za pomoci „soucituplných“ kamarádů rozhodne hlavní hrdina utápět svůj smutek, se nedá zastavit a tak můžeme jenom sledovat, jak děj začne rychle odsýpat (i když je pravda, že při závěrečném zamyšlení se toho zas tak moc nestalo), herci začnou „řádit“ – Vince Vaughn asi ukecané týpky se sklenkou v ruce rád, a divák je naplno vcucnut do filmu, za což můžeme poděkovat jenom režisérovi. Ruční kamera (sám Liman), rychlý střih a dobré vedení scén, kterým však chybělo trochu více vypointovanosti, a sto minut uběhne v příjemném tempu. Je opravdu zvláštní, že o lásce se dá vyprávět i bez romantické sladkobolnosti. PS: A až po jisté životní zkušenosti je možno plně docenit toto skvostné dílo!(12.11.2005)

Tady vznikl kultovní snímek a škoda, že ho na ČSFD vidělo jen 400 lidí, opravdu moc doporučuju. Možná jsem těma pěti hvězdičkama nadstřelil, ale řekl bych, že ne. Každá scéna v tomto filmu má svoje jedinečné kouzlo a pro chlapi je tenhle film úplně geniální. Víc takových filmů prosím! :) Hlavně po rozchodu nebo pokud nemáte dočasně úspěch u žen je tento film prostě lék :)(25.3.2013)

• sidzej

Nuda, nuda, nuda. Komédia? Pche, to určite. Chýba tomu príbeh, nemá to vykreslené postavy, žiadne emócie, čokoľvek čo by dokázalo upútať pozornosť. Nevidím dôvod prečo sa pozerať hodinu a pol na partu kamošov, ktorí vymetajú jeden bar za druhým a vedú zdĺhavé keci o ženských a ich spackaných životoch. Prečo to má preboha také vysoké hodnotenie? Vysvetlí mi to niekto?(9.4.2009)