Berserk: Ógon džidai hen III – Kórin

Animovaný / Akční / Drama / Fantasy

Japonsko, 2013, 110 min

Předloha:

Kentaró Miura (komiks)

Pokračujeme tam kde sme prestali http://www.csfd.cz/film/318810-berserk-ogon-jidai-hen-ii-doldrey-koryaku/. Pôvodný seriál http://www.csfd.cz/film/139653-kenpu-denki-berserk/, ktorému dokáže konkurovať tento posledný tretí sfilmovaný diel trilógie najviac s pomedzi ostatných dvoch filmov. Prečo je tomu tak? Plusmi sú dĺžka (najdlhší film) a to, že sa snaží tento tretí diel dokonca priniesť nejakú pridanú hodnotu oproti anime. Najsilnejší a najlepší diel nie je pre každého lebo sa dostávame v druhej polovici filmu do sveta dosť nechutného a to nemusí každý zvládnuť. Napriek tomu, že brutalita a erotika bola prítomná aj predtým teraz je to už maximum čo niekto dokáže zvládnuť. Preto treba povedať, že tá druhá polovica to je vlastne smerovanie aj celej mangy a dôvod prečo vlastne Guts bojuje proti monštrám v mange. Som nadmieru spokojný a len malý krátky vlas chýbal, aby tretí diel dosiahol kvalitu anime.(11.12.2014)

Zakončení trilogie se odehrává v mezisvětě démonů, kteří připraví hlavního hrdinu o všechno a o všechny, které měl rád. Hodně drsný konec i na takový styl anime. Trýznění těla i duše na neživém místě plné zrůd, démonů a smrti. Filosofování nad existencí a uvědomění si sebe samotného. Nebo to je jen sen někoho jiného? Vizuální ztvárnění je nejlepší ze všech tří dílů - hodně experimentů a střídání stylů. Tato část je nejvíce depresivní, protože hlavní hrdina přijde o veškerou jistotu a nic není jako dřív. Je to jako krásná vůně s kterou se nechcete loučit. Ač seká, vypichuje oči nebo stíná hlavy, stejně to nestačí. Může zabít všechny na světě, ale není schopen se ubránit zradě přítele. Konec je slaná nechtěná realita, jenže hrdina místo smutku zase zatne zuby a vykročí dopředu. Teprve teď se zrodila legenda jménem Guts! Hodně věcí zde nebylo vysvětleno a to mě mrzí, ale seriál si hodlám určitě sehnat.(22.9.2013)

Povedené zakončení, hlavně tam bylo ukázáno a vysvětleno co se pak stalo s Guttsem, ne jak v seriálu sek a domysli si:)) Takže hlavně ten konec, ten přídavek beru velmi pozitivně a radostně. Každopádně původní seriál je nedostižný.(25.7.2013)

Z třetího dílu mám stejné pocity, jako z prvních dvou. Takže pořád platí to samé - pořád se mi nelíbila animace a pořád mi vadilo, že je příběh ořezaný. Jinak jsem chtěl napsal téměř to samé, co uživatel Wysch. Takže můžu na jeho skvělý komentář odkázat a jen dodat, že manga je prostě stejně lepší ;)(26.4.2014)

Závěrečný díl filmové trilogie Berserk je v mých očích opět o stupínek lepší než předchozí díl, ale stále to nestačí na plný počet. Je mi sympatické, že velmi svižné tempo vyprávění v dílech minulých dokázalo vytvořit pro závěrečný díl živnou půdu, na níž dokáže závěr vskutku náležitě vyniknout. Tento díl je už od počátku pomalejší a nikam výrazněji nespěchá, je v něm dokonce i prostor pro lyričtěji laděné scény a vnitřní monology, které mi ale třeba v případě neustálého omílání Griffithova vytouženého snu spíše překážely, než že bych je s potěšením kvitoval. Provedení oné osudné druhé poloviny snímku, na kterou jsem se toliko těšil už od doby oznámení adaptace Berserka do nové filmové trilogie, považuji za imho vrchol filmové trilogie. Je sice fakt, že mi nepřipadala až tak děsivá a hororová jako v seriálu, kde na mě pocit naprosté bezmoci obětovaných vyloženě dýchal z obrazovky, ale rozhodně ve mně zanechala největší dojem ze všech scén filmové trilogie. Jsem rád, že tu byl oproti závěru seriálu přítomen Skull Knight a v menším cameu i Puck, opět mě trochu mrzí vynechání pár scén a postav z předlohy (např. již zmiňovaný Wyald, ale čert to vem), dále oceňuji, že se úroveň kvality animace opět o něco zlepšila a já bych si dovolil říct, že tohle byl jediný díl z filmové trilogie, kde se mi grafika opravdu zajídala a vůbec mi nevadila, ovšem oproti krásné vizuální stránce mě zklamala hudba, neb krom úvodního songu zpívaného maestrem Hirasawou jsem v průběhu filmu nezaznamenal jedinou skladbu, která by dokázala efektně podkreslit probíhající děj a utkvěla mi v hlavě i po skončení snímku. Že by v závěru zazněla aspoň nějaká remasterovaná verze Forces? Bohužel ne. I tak jsem však spokojen a jsem rád, že někoho napadlo znovu adaptovat Berserka. Samozřejmě bych si i já přál, aby tvůrci neváhali jít i do dalších částí mangy a tento projekt tak nezůstal jen u úmyslu oprášit původní seriál a přinést více uzavřenější závěr. Lepší 4*.(9.7.2013)