Mrchožrouti

• slovenský

Zdochlinári

Komedie / Válečný

Francie, 1984, 95 min

Francouzská komedie s Belmondem vyloženě nemůže nijak zklamat. Já si myslím, že jen díky němu u mě tento film neskončil se zhruba trojkovým hodnocením. Zápletka byla víceméně zvláštní a tak nějak jsem zde vnímala určitá nudná, hluchá místa. Snímek má komediální nádech díky Belmondovi a humorným dialogům, ale ve skutečnosti je děj příběhu dramatický. Pochválit musím samozřejmě typický a velice kvalitní dabing. U těchto starších filmů se na něj skutečně těším. U nich si nedokážu představit, že bych si je někdy poslechla v originálním znění. Za mě spokojenost.(18.5.2015)

Slabší ani ne komedie s Belmondem, ale dá se na to koukat. Neslané, nemastné přesto docela svižné a nenudí, rozhodně má mnohem lepší filmy.(28.4.2010)

"Seržant Augagneur 1.pěší prapor cizinecké legie."Vojenský film, který si vystači s jedním BRENem a pár MP40kami. Přepad hned ze začátku mne mile překvapil, avšak netrvalo to dlouho a překvapení se otočilo na druhou stranu. A poté sledujete příběh zrady a pomsty kvůli válečné kořisti. Jean-Paul Belmondo si legionáře zahrál velmi slušně. My skrejem zlato Francie, aby ho nevzal nepřítel. Copak neslyšíš ten kus vlastenectví, co v tom je ?!(9.8.2008)

Bezva finta počas druhej svetovej vojny v Afrike? No vojna príliš bezva nie je, aj keď ste Belmondo a finty taktiež počas lúpeže hádzať nemôžete, radšej treba použiť násilie. Ono sa to nakoniec nejak okolnosťami podarí, to je jasné. Komédia, vojnový a heist film dokopy príliš nejde, ale Verneuilovi sa to do väčšej miery podarilo. Ono tie vtipné momenty sú totiž značne drsné, niet tu komu veriť a ja by som neveril ani tomu Belmondovi. Vo vojne totiž hrá každý sám za seba.(18.5.2015)

"To jsou u vás ztráty? Vždyť jsme neztratili ani celých devět lidí z deseti." Podobnost s Kellyho hrdiny čistě náhodná? O tom upřímně pochybuji. Akorát tady je to v opačném gardu. Jede se totiž po trase banka-zlato-cesta. Ono je to však úplně jedno. Jediné podstatné je, že se sehraná parta kolem Henri Verneuila po dvaceti letech vrací natáčet do Afriky (škoda, že bez Ventury, sedl by sem). Mrchožrouti mě příjemně šokovali hned v několika ohledech. Čekal jsem válečný film ve stylu "zastřel si svých sto bezejmenných nácků" a to celé říznuté komediálním tónem produkovaným především Villeretem. A přitom výsledek je celkem komorní snímek souboje několika vychcaných drsňáků o zajištění budoucnosti s nemálo cynickýma hláškama. Nelze v tom nevidět inspiraci ve westernech. Charaktery tady mají typově blízko k nejmenovanému Leonemu majstrštyku. Také každý kuje pikle na každého. Jednapadesátiletého Belmonda tento film zastihl v pětiletce kdy točil své snad vůbec nejlepší kusy (Profesionál, Bezva finta) a čtyřiašedesátiletého Verneuila stále v nesenilním stavu. Mrchožrouti fungují ve všech svých složkách a od maximálního hodnocení je dělí skutečně málo. Vlastně jen prostřední pasáž. Úvod totiž nadchne, pak se tempo na nějakou dobu zvolní a přibližně čtyřicet minut před koncem na scénu napochoduje zlato a najednou to nabere neskutečné grády. K tomu nějaký ten nečekaný zvrat, přestřelky, chytlavý hudební motiv, drsná cháska a především řádná chlapácká zábava.(30.1.2008)

• - Před závěrečnými titulky můžeme slyšet frázi "Byl jsem nejbohatším mužem na světě, zlato mě zničilo," která je odkazem na knihu "Blaise Cendrars 's Gold" (Cucina_Rc)

• - Tank, který se ve filmu objevuje, je lehký SK-105 Kürassier, jehož výroba začala v 70. letech v rakouské zbrojovce, nesoucí později název Steyr-Daimler-Puch. (Lucas87)