Jack Ryan: V utajení

Jack Ryan: Shadow Recruit

Mysteriózní / Akční / Thriller

USA / Rusko, 2014, 105 min

• Matty

Na americký film nezvykle deziluzivní zkušenost. Koeppa a Zailliana jsem před novým Jackem Ryanem řadil mezi současnou scenáristickou špičku a Branagh pro mne byl velmi zdatný režisér inteligentních snímků. Jejich společný počin je ovšem ukázkou té nejhorší scenáristické i režijní fušeřiny. V hrubých obrysech scénář sice drží pohromadě (kruhová struktura vyprávění, obstojné propojení vztahové a pracovní linie, ekonomické využití rekvizit), ale jednotlivé scény odhalují zarážející lenost tvůrců při vymýšlení toho, kterak určitou postavu přimět udělat určitou věc. Počet podpůrných konstrukcí, jež před námi vinou nedomyšleně rozehraných situací a natvrdlého jednání hrdinů vyvstávají, exponenciálně roste a jedinou adekvátní reakcí na finálních dvacet minut, kdy všichni náhle projeví zázračnou jasnozřivost a schopnost být ve správný moment na správném místě, je jeden nepřetržitý facepalm. S výjimkou syrové hotelové rvačky, ještě udržující při životě naději, že by mohlo jít o slušný paranoidní thriller à la pozdní Hitchcock, je akčním scénám vlastní tuctovost a nepřehlednost. Přesunout pozornost od režie a scénáře k hercům znamená vykročit z bláta do louže, protože postavy jsou zaměnitelné a obsazené převážně necharismatickými herci. Dvojitá (nebo dokonce trojitá?) expozice pouze naznačí, že by mohlo jít o „origin story“ sledující zrod hrdiny. Ve výsledku není návrat do minulosti využit k možnosti sledovat dlouhodobější vývoj protagonisty, který se de facto nevyvíjí (Pineův výraz je na konci naopak ještě vyjukanější než na začátku), ale slouží především k zesílení pro-amerického akcentu vyprávění: musíme bránit své území, hodnoty a – hlavně – peníze. Podobně se zprvu zdá, že Ryan bude od jiných akčních hrdinů odlišen využíváním intelektu namísto svalů (třebaže Pineův herecký typ je s něčím podobným naprosto neslučitelný), ovšem hlavní, mimochodem dost debilní, infiltrační akci vymyslí někdo jiný a veškeré posuny vyprávění jsou řešeny fyzicky, nikoli sběrem a analýzou dat. Ryan se nakonec jeví jako inteligentnější postava hlavně díky tomu, že je obklopen samými idioty, kteří nedokáží naplánovat operaci nezaloženou z velké části na náhodě. Velkou posilou ansáblu není ani samotný Branagh, jehož zarputilý ruský patriot s jaterními skvrnami a eko-žárovkou by se lépe vyjímal v některé studenoválečné bondovce. Oněm bondovkám ovšem nechyběl nadhled, jehož naprostá absence Jacka Ryana, urážku špionážních thrillerů a jejich diváků, definitivně zabíjí. Pro svou lacinost (nikoli rozpočtem, nýbrž vším ostatním) jde o záležitost použitelnou leda jako Film týdne (nebo jak to dneska nazývají) na Nově. 50%(27.1.2014)

Musím přiznat, že jako nečtenáře předlohy a člověka, co si starší filmové Clancyovky nepamatuje, mě to celkem bavilo. Chápu, že pro fanoušky je asi nový Jack Ryan trošku divný a asi i nevěrný předloze. Od toho se však dokážu lehce oprostit, a jelikož je mi Chris Pine celkem sympatický, nemám s ním problém. Ani jsem tak úplně nevěděl do čeho jdu, ale o to víc mě překvapilo, že mě film nenudil a co víc, místy i bavil. Pár hluchých míst ve scénáři by se jistojistě našlo ( Jak se z Johna Patricka Ryana bez jediného vysvětlení najednou stal Jack Ryan? Knížky sem nečetl, tak jak to mam vědět?) a občas jsem si řekl, že té určité části tak úplně nerozumím, např když se objevil Branaghův syn, tato sekvence byla podaná absolutně mimo mísu, to až později řekli, kdo to je. Ale což, jak jsem řekl, bavil jsem se a to je hlavní...70%(18.5.2014)

Asi takhle..."Jack Ryan: V utajení" je film, který si přímo říká o tři hvězdičky. Je relativně tuctový, nijak výrazně nevybočuje ani po dějové, ani po akční stránce, a typuji, že brzy upadne v zapomnění. Na druhou stranu musím říct, že mi neskutečně sedlo herecké obsazení (Pine je sympatický hezounek, Knightley vnáší trochu té každodenní otravnosti, Costner nám ztaťkovatěl do snesitelné podoby, Branagh opět válí - viz. dál) a akční scény, které sice - jak už jsem ostatně řekla - nepřinášejí nic nového, ale o to lépe jsou provedené (zrecyklované) a do vkusu a nálady se mi trefily téměř na 100%. Kombinace ruské (chvílemi tak trochu "Noční/Denní hlídka"), francouzské (chvílemi tak trochu "96 hodin") a britské (chvílemi tak trochu "Skyfall") kamery byla jako druhé Vánoce a jakkoli byl film patriotistický (vzhledem k tomu, že to točí Brit, to beru jako lehkou Americkou provokaci) a blbý (neznám ani agenty, ani počítačové odborníky, ani finanční analytiky, ale i tak jsem poznala, že jsou některé věci opravdu sci-fi), technická stránka to hravě vyvážila. Na závěr chci vyzdvihnout mnohými uživateli kritizovaného Kennetha Branagha, protože jeho záporák byl opět parádní - inteligentní, slizký, krásně bezcitný a měl styl. Jděte se bodnout, Amíci, Britští badasses vládnou světu!:-) P.S: V návaznosti na stále se snižující procentuální hodnocení snímku mám chuť přidat hvězdu, ve skutečnosti je to ale tak na ty tři.;-)(30.1.2014)

Konkurent J. Bourna a J. Bonda je späť. Nie to nebude ten Jack Ryan z Normandie...Náš Jack Ryan už mal mnoho tvárí. H. Forda, A. Baldwina či B. Affleca. Nová tvár Chrisa Pina, ktorého nie som fandom, ale ani ho nezatracujem, však celkom zapadla a režisér prináša slušný akčný thriller, ktorý zbehne ako voda. Dobré obsadenie poteší, mňa najviac K. Costner a K. Branagh , ktorý film i režíroval. Je zaujímavé ako sa dá prejsť od Shakespeara až k akčným thrillerom...Samozrejme film je občas trochu naivný, po tejto stránke by bolo čo zlepšovať, ale inak som spokojný. Slabšie 4*.70%.(17.8.2014)

Řekněme tuctovej akčňák. Trochu jsem klimbal, tak mi to možná uniklo, ale mám pocit, že záporákovi chyběla pořádná motivace. A nebýt tam pár známých tváří, ani není skoro o co stát.(10.5.2014)

• - Jde o první film série, který není natočen podle knihy. (Hal_Moore)

• - Kevin Costner knižní tvorbu Toma Clancyho nikdy nečetl, ale líbil se mu scénář a chtěl pracovat s Branaghem. (rafix)

• - Scenár bol pôvodne písaný pre Harrisona Forda, ale ten sa nakoniec ospravedlnil a vyhlásil: „Mám tu postavu strašne rád, ale musím sa posunúť ďalej." (gogo76)