Jack Ryan: V utajení

Jack Ryan: V utajení

Jack Ryan: Shadow Recruit

Mysteriózní / Akční / Thriller

USA / Rusko, 2014, 105 min

Příjemně oldschool špionážní záležitost, která je půvabná hlavně díky detailům a sympatickému obsazení. 70%(1.2.2014)

Hrdina špionážních románů Toma Clancyho a jedna z nejznámějších postav Harrisona Forda je zpátky. Těšil jsem se moc, spálil jsem se zrovna tak. Jsme v Hollywoodu, který teď vyznává trend vracet vše na začátek. To je i případ Ryana, který znovu sází na inteligenci a intuici. Analytikovi, který pro CIA tajně monitoruje finanční machinace teroristických skupin, zahřívá postel půvabná doktorka Keira Knightley a na teplé kancelářské židli mu toho moc neschází. Jenže.. zase to Rusko. Zase kuje pikle proti nenáviděné velmoci. Ryan musí po dlouhých letech do terénu. Vývoj děje se dá poměrně dobře vytušit dopředu, zkratkovité náhody, které našeho hrdinu potkávají, jsou nemile úsměvné, ostatně jeho okolí mu leccos dost usnadňuje. Chová se buď pitomě, nebo má zřejmě slabší chvilku (jako třeba stopadesátikilový černoch, který to odskáče jako první). Kdyby našeho skautíka potkal Jason Bourne, rozseká ho na kusy. Tvůrci se spoléhají na kontaktní akci. Ta však selhává. Akční momenty jsou chaotické, chybí napětí i nápad, střihač by měl dostat pořádně přes prsty. Spíš než akční scény si tak kousek režiséra (od shakespeareovských adaptací až po comicsového Thora) Kennetha Branagha budeme pamatovat skrze dialogy a docela propracované postavy. Slovní souboje mají slušnou gradaci, ostatně na akční thriller tu máme hodně dobré herce (Knightley, Costner, sám Branagh, který svým ruským přízvukem připomene padouchy let osmdesátých a který si dokáže hezky pokecat o obyčejné žárovce). Mimochodem je sympatické sledovat, jak Kevin Costner pokračuje ve svém stylovém hereckém návratu. Když si to sečteme, pokud se někdo těší na inteligentní thrillerovou podívanou, bude zklamaný. Ale vlastně jen lehce!!(10.5.2014)

• swamp

Jedna z těch absolutních blbostí, kterým nelze dát vyšší hodnocení, ale nudit se u nich rozhodně nebudete. Bez debat zatím nejhorší film s postavou Jacka Ryana. Jo.. a Keira je tady úplně odporná.(31.1.2014)

Chápu proč Clancy umřel - nechtěl se dožít toho, jak z jeho erbovního Jacka Ryana dělají rádoby Bournea s vykleštěným příběhem jak ze seriálové epizody. Je to tak rutinní, že to vlastně ani nenudí, ale patří to na nedělní odpoledne na Nově, ne do kin. 6/10 (za Keiru, a za tu jednu dobrou scénu v letadle)(29.1.2014)

Konkurent J. Bourna a J. Bonda je späť. Nie to nebude ten Jack Ryan z Normandie...Náš Jack Ryan už mal mnoho tvárí. H. Forda, A. Baldwina či B. Affleca. Nová tvár Chrisa Pina, ktorého nie som fandom, ale ani ho nezatracujem, však celkom zapadla a režisér prináša slušný akčný thriller, ktorý zbehne ako voda. Dobré obsadenie poteší, mňa najviac K. Costner a K. Branagh , ktorý film i režíroval. Je zaujímavé ako sa dá prejsť od Shakespeara až k akčným thrillerom...Samozrejme film je občas trochu naivný, po tejto stránke by bolo čo zlepšovať, ale inak som spokojný. Slabšie 4*.70%.(17.8.2014)

• - Některé části snímku se natáčely v Liverpoolu v obchodním centru, které skýtaly císařský vzhled, jenž Branagh hledal. V Moskvě, kde se film odehrává, se točilo jen minimálně (rafix)

• - Než bol do hlavnej úlohy obsadený Chris Pine, počítali tvorcovia s Ryanom Goslingom a Jamesom Francom. (MikaelSVK)

• - Jde o první film série, který není natočen podle knihy. (Hal_Moore)