Jack Ryan: V utajení

Jack Ryan: V utajení

Jack Ryan: Shadow Recruit

Mysteriózní / Akční / Thriller

USA / Rusko, 2014, 105 min

|| Scenár: Adam Cozad, David Koepp / Charaktery: Tom Clancy | Hudba: Patrick Doyle | Produkcia: Lorenzo di Bonaventura, Mace Neufeld, David Barron, Mark Vahradian | Distribúcia: Paramount Pictures | Štúdio: Skydance Productions, di Bonaventura Productions, Mace Neufel Productions, Buckaroo Entertainment, Etalon Film, Translux | Rozpočet: 60 miliónov $ | Tržby: 81,848,000 $ || Príjemná akčná oddychovka, ktorá žial ničím neprekvapí. Herecké výkony sú vďaka presnej réžií vynikajúce, no z filmu je cítiť, že je Branagh srdcom i dušou klasik, a to síce filmu dodáva jedinečný nádych, ale žánrovo sa nehodí. Ako sobotná jednorázovka super zábava. 70% | Videno v Atlas Praha, 29.1.2014 |(2.2.2014)

Musím přiznat, že jako nečtenáře předlohy a člověka, co si starší filmové Clancyovky nepamatuje, mě to celkem bavilo. Chápu, že pro fanoušky je asi nový Jack Ryan trošku divný a asi i nevěrný předloze. Od toho se však dokážu lehce oprostit, a jelikož je mi Chris Pine celkem sympatický, nemám s ním problém. Ani jsem tak úplně nevěděl do čeho jdu, ale o to víc mě překvapilo, že mě film nenudil a co víc, místy i bavil. Pár hluchých míst ve scénáři by se jistojistě našlo ( Jak se z Johna Patricka Ryana bez jediného vysvětlení najednou stal Jack Ryan? Knížky sem nečetl, tak jak to mam vědět?) a občas jsem si řekl, že té určité části tak úplně nerozumím, např když se objevil Branaghův syn, tato sekvence byla podaná absolutně mimo mísu, to až později řekli, kdo to je. Ale což, jak jsem řekl, bavil jsem se a to je hlavní...70%(18.5.2014)

• POMO

Nový Jack Ryan chce byť Ethanom Huntom i Jasonom Bournom, ale nepriblíži sa ani Peacemakerovi. Špionážny thriller s rokom výroby 2014 bez jedinej akčnej atrakcie, zaujímavej lokality či nečakaného zvratu. Evidentne tu mal fungovať rešpekt a strach z hlavného záporáka, ktorý by z pouhého napájania sa do jeho kompu vyvaril napatie. Ale nefunguje. Divákovi je jasné, že tak šablónovitý scenár by si nedovolil ublížiť Jackovej milej. Pre Branagha jednoduchá a lukratívna hollywoodská zakázka, ktoru vyťažil z dvoch kresiel, to je celé. Ideme ďalej.(31.1.2014)

Rozpočet $60miliónovTržby USA $50,577,412Tržby Celosvetovo $135,511,030Tržby za predaj Blu-ray v USA $7,946,229Tržby za predaj DVD v USA $7,540,027║ taký skromnejší thriller, ktorý sa viac drží pri zemi, dokonca aj záver nevyznie tak vypäto ako by v konečnom výsledku mal, režisérsky v pohode, herecky tiež, škoda že film nedá niečo málo na vrch takto zapadne v priemernosti /60%/(18.5.2014)

Hrdina špionážních románů Toma Clancyho a jedna z nejznámějších postav Harrisona Forda je zpátky. Těšil jsem se moc, spálil jsem se zrovna tak. Jsme v Hollywoodu, který teď vyznává trend vracet vše na začátek. To je i případ Ryana, který znovu sází na inteligenci a intuici. Analytikovi, který pro CIA tajně monitoruje finanční machinace teroristických skupin, zahřívá postel půvabná doktorka Keira Knightley a na teplé kancelářské židli mu toho moc neschází. Jenže.. zase to Rusko. Zase kuje pikle proti nenáviděné velmoci. Ryan musí po dlouhých letech do terénu. Vývoj děje se dá poměrně dobře vytušit dopředu, zkratkovité náhody, které našeho hrdinu potkávají, jsou nemile úsměvné, ostatně jeho okolí mu leccos dost usnadňuje. Chová se buď pitomě, nebo má zřejmě slabší chvilku (jako třeba stopadesátikilový černoch, který to odskáče jako první). Kdyby našeho skautíka potkal Jason Bourne, rozseká ho na kusy. Tvůrci se spoléhají na kontaktní akci. Ta však selhává. Akční momenty jsou chaotické, chybí napětí i nápad, střihač by měl dostat pořádně přes prsty. Spíš než akční scény si tak kousek režiséra (od shakespeareovských adaptací až po comicsového Thora) Kennetha Branagha budeme pamatovat skrze dialogy a docela propracované postavy. Slovní souboje mají slušnou gradaci, ostatně na akční thriller tu máme hodně dobré herce (Knightley, Costner, sám Branagh, který svým ruským přízvukem připomene padouchy let osmdesátých a který si dokáže hezky pokecat o obyčejné žárovce). Mimochodem je sympatické sledovat, jak Kevin Costner pokračuje ve svém stylovém hereckém návratu. Když si to sečteme, pokud se někdo těší na inteligentní thrillerovou podívanou, bude zklamaný. Ale vlastně jen lehce!!(10.5.2014)