Polibek od Putina

(festivalový název)

Naši

(festivalový název)

Dokumentární / Drama

Dánsko / Rusko, 2012, 85 min (SE: 59 min)

Lars Skree

Vladimir Putin

,,JSME DEMOKRATICKÉ, ANTIFAŠISTICKÉ, MLÁDEŽNICKÉ HNUTÍ NAŠI. AŤ VŠICHNI SLYŠÍ, JAK SE JMENUJE NEJLEPŠÍ ZEMĚ NA SVĚTĚ: RUSKO, RUSKO, RUSKO!“...... /// NAŠI - mladí lidé milující Putina a Medvěděva. Nezávislej novinář Oleg Kashin a Marie Drokovová vyprávěj o svých zkušenostech s hnutím. Oleg vo tom, jaký jsou svině, Máša u těch ,,sviní“ dělala kariéru. Děti dělající politiku, sjezdy, manifestace – nevím jak vám, mladším, ale mě to kurevsky něco připomíná…. A i když mi místy z toho co slyším běhá mráz po zádech, je to prostě politickej dokument, ze kterýho má určitě radost opozice, možná Chodorkovskij, ale abych pravdu řek, nic víc, než informaci o existenci hnutí a utvrzení o ,,zvláštnosti“ demokracie v Rusku mi nepřinesl. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jsem studentka vysoký školy a přemejšlím, jak udělat radost prezidentovi. (ty vole, to by se Milošovi ještě víc zvětšila hlava…) 2.) Můj Bůh je Vladislav Surkov. 3.) Thx za titule ,,trasprd“ a ,,moi.caterine“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(12.4.2013)

Tento znamenitý filmový výtvor poukazuje na společenské dění v Rusku, které se nedá jen tak přehlédnout. Nepoukazuje ale samostatně jen na dění v Rusku, ale celkové vztahy a činy mezi určitými skupinami lidí, které zastávají naprosto odlišné názory... a jak v mnoha případech- i tento spor vyvrcholí v agresivitu.(8.3.2013)

(Jeden svět 2013) Putin zřídí jako svůj štít a své vojáky mládežnické hnutí NAŠI. Mládežníci jsou vychováváni a manipulováni sektářskými metodami k nenávisti ruské oposice a opičí lásce ke svému vůdci. Jejich zbraněmi je nenávist, cynismus, opovržení, monstrósní demonstrace síly (na něž jsou sváženi z celé země) a násilí. Dialog není v plánu. Mladičká Máša se snaží po nějaké době strávené v hnutí o pravdivý pohled. Však jen těžko těžko se člověk vymaňuje z pout sektářských… *** Další vhled do země, kde nepohodlní jsou mláceni, zavíráni… Kritičtí novináři se střílejí a dětem jsou vymývány mozky. Jeden obraz „demokratického“ Ruska soudruha Putina. *** Princezna Máša políbí odporného žabáka, jenž se v žádného krásného prince nepromění. Zůstává stále tím odporným KGBákem. Mocní jiných království zavírají oči a hlavu odvrací. Obchod je obchod a hvězda rudá v pěti kruzích neuškodí, jde jen o sportovní klání. Vojsko ruské v Čečensku, Osetii… Ctěný králi, toť není věcí království našeho, radí rádci. Obsazení Krymu a vojska na Ukrajině? Polibek smrti od Putina…(26.5.2014)

• *CARNIFEX*

Napriek tomu, že som vyslovene (politicky) protiamericky orientovaný, netrpím utópiou, že to čo sa deje v západných krajinách, je vyslovene len ich doménou. Je jasné, že dezinformácii občanov či vymývaniu mozgov mládeži sa venujú aj v Rusku, nie len v USA. O Putinovom "HitlerJugend" alias "NAŠI" som nevedel, ale som rád, že som si rozšíril obzor. No čo dodať k osudu mladej, 18 ročnej hovorkyni, ktorá po neúspechu pri "voľbách" prešla na opačnú stranu. Mladí ľudia sú najlepším objektom na manipulovanie, sú vhodným nástrojom na prevrat či slepé plnenie rozkazov pohlavárov "všech zemí", o čom sme sa presvedčili aj my, pri nežnej revolúcii v 89'. Dnes už "všetci" vedia, že to bol obyčajný biznis, kedy komunisti predali už tak rúcajúci sa systém, západnému kapitalizmu. Samozrejme je hrozné, keď je niekto vzhľadom k svojmu inému názoru prenasledovaný, ba dokonca napadnutý. O tom niet pochýb. Takže suma sumárom, Putin je napriek pozdvihnutiu životnej úrovne v Rusku ten zlý, Obama so svojou demokraciou a neustálou teroristickou politikou ten dobrý. Škoda len, že si demokraciu ako takú všetci vysvetľujú po svojom, pričom akoby nemala žiadne pravidlá. Človek už naozaj nevie komu môže veriť, kto za kým stojí, kto koho finančne dotuje, aby sa dostal k moci a tak držal opraty nad svojimi vlastnými záujmami. Na záver už len dodám, že by ma veľmi zaujímali dve veci. Keď sú "NAŠI" na strane milovaného Putina, na koho strane sú TÍ DRUHÍ, ktorí jednoznačne stoja za zrodom tohto dokumentu, a či by Máša, v počiatkoch zarytá zverenkyňa ruskej propagandy, prešla na opačnú stranu k opozícii, aj v prípade víťazstva vo voľbách. Prezliekanie kabátov je v dnešnej dobe tak "neobyčajné", až človek stráca prehľad, čomu tí - nie len naši politici - vlastne veria.(28.11.2015)

Mimořádně kvalitní dokumentaristická práce. Vyprávění o ruské společnosti, organizaci Naši, novináři a jedné politicky aktivní dívce, která se dostala mezi dva mlýnské kameny. Forma celého dokumentu je zdařilá filmová dramatická variace, v níž si můžete vychutnat precizní všeříkající záběry. Ty v přesném načasovaném rytmu narativně vybrušují morální dilema hlavní hrdinky, v pro ní výhodném systému. Ale co se stane když začne pochybovat? Na pozadí celého příběhu se dozvíte o ideologii současného Ruska, o manipulaci mladé generace, o strachu a paranoie...ta ovládá Kreml neustále. Pro lidi zajímající se o politologii, sociologii či filozofii je to povinná "četba". 90%.(24.7.2014)