Polibek od Putina

(festivalový název)

Naši

(festivalový název)

Dokumentární / Drama

Dánsko / Rusko, 2012, 85 min (SE: 59 min)

Lars Skree

Vladimir Putin

Ideologie.(14.10.2015)

Mimořádně kvalitní dokumentaristická práce. Vyprávění o ruské společnosti, organizaci Naši, novináři a jedné politicky aktivní dívce, která se dostala mezi dva mlýnské kameny. Forma celého dokumentu je zdařilá filmová dramatická variace, v níž si můžete vychutnat precizní všeříkající záběry. Ty v přesném načasovaném rytmu narativně vybrušují morální dilema hlavní hrdinky, v pro ní výhodném systému. Ale co se stane když začne pochybovat? Na pozadí celého příběhu se dozvíte o ideologii současného Ruska, o manipulaci mladé generace, o strachu a paranoie...ta ovládá Kreml neustále. Pro lidi zajímající se o politologii, sociologii či filozofii je to povinná "četba". 90%.(24.7.2014)

V situaci, kdy Putin koncentruje ve svých rukou veškerou moc v Rusku, reorganizuje státní instituce takovým způsobem, aby se jejich výstupy dali lépe kontrolovat, kdy kritici nového režimu jsou vystaveni šikaně kolegů a sousedů, je s podivem, že se Máša Drokova odhodlala vystoupit před kamerou se svými pochybnostmi. Na druhou stranu do posledního momentu ničeho nelituje a zastáva se hnutí Naši. To se jim mohlo hodit do mediálního obrazu. Ze zpráv je možné poznat jména aktérů tohoto příběhu, ale informace ze zákulisí jsou nové.(27.5.2014)

(Jeden svět 2013) Putin zřídí jako svůj štít a své vojáky mládežnické hnutí NAŠI. Mládežníci jsou vychováváni a manipulováni sektářskými metodami k nenávisti ruské oposice a opičí lásce ke svému vůdci. Jejich zbraněmi je nenávist, cynismus, opovržení, monstrósní demonstrace síly (na něž jsou sváženi z celé země) a násilí. Dialog není v plánu. Mladičká Máša se snaží po nějaké době strávené v hnutí o pravdivý pohled. Však jen těžko těžko se člověk vymaňuje z pout sektářských… *** Další vhled do země, kde nepohodlní jsou mláceni, zavíráni… Kritičtí novináři se střílejí a dětem jsou vymývány mozky. Jeden obraz „demokratického“ Ruska soudruha Putina. *** Princezna Máša políbí odporného žabáka, jenž se v žádného krásného prince nepromění. Zůstává stále tím odporným KGBákem. Mocní jiných království zavírají oči a hlavu odvrací. Obchod je obchod a hvězda rudá v pěti kruzích neuškodí, jde jen o sportovní klání. Vojsko ruské v Čečensku, Osetii… Ctěný králi, toť není věcí království našeho, radí rádci. Obsazení Krymu a vojska na Ukrajině? Polibek smrti od Putina…(26.5.2014)

Tento znamenitý filmový výtvor poukazuje na společenské dění v Rusku, které se nedá jen tak přehlédnout. Nepoukazuje ale samostatně jen na dění v Rusku, ale celkové vztahy a činy mezi určitými skupinami lidí, které zastávají naprosto odlišné názory... a jak v mnoha případech- i tento spor vyvrcholí v agresivitu.(8.3.2013)