Polibek od Putina

(festivalový název)

Naši

(festivalový název)

Dokumentární / Drama

Dánsko / Rusko, 2012, 85 min (SE: 59 min)

Lars Skree

Vladimir Putin

Na jednu stranu zajímavé.. O existenci Putinjugend -éé teda pardón, hnutí Naši samozřejmě- jsem nevěděl. Je až fascinující kolik mládežníků si na tom fičí přestože jde úplně okatě o normální vymývání mozků. Už jen neustálé zdůrazńování, že jde o protifašistické hnutí(přestože v praxi jde spíše o boj proti amerikánské formě imperialismu a kapitalismu) svědčí o cílené, promyšlené a zručné manipulaci s pojmy, symboly a hesly. Na stranu druhou jde o né příliš zručně vystavěný dokument. Novinář Oleg se tváří jako nositel pravdy, přitom upřímnější a silnější by bylo přiznat, že dokument slouží především jako štít chránící jeho osobu před dalším útokem(protože mezinárodně známý dokumentarista se odstraňuje hůře než anonimní ruský novinář). Oleg a spol možná až příliš tlačí na své přesvědčení, že provokace a útoky Putinjugend cíleně organizují jejich vůdci, že jde snad o útoky na "objednávku"..Přitom skutečnost může být mnohem rafinovanější a strašidelnější: Oni příkaz nepotřebují, jednají na vlastní pěst na základě svého vlastního (ikdyž samozřejmě vštěpeného) přesvědčení... Důležitou postavou je Máša, která tomu celému dodává punc uvěřitelnosti. Bez ní by to byl jen další konspirační blábol. Sama sice nepřichází s ničím určujícím a průkazným, ale minimálně její přerod z vygumované ovce do samostatně uvažující bytosti, která je ochotna přiznat, že je něco asi špatně, je dobrým námětem k zamyšlení.(26.5.2014)

Žádný div, že to v Rusku vypadá tak, jak to tam vypadá. Putlerjugend Naši je fakt strašidelná. A dokument rozhodně doporučuju.(5.9.2014)

Mimořádně kvalitní dokumentaristická práce. Vyprávění o ruské společnosti, organizaci Naši, novináři a jedné politicky aktivní dívce, která se dostala mezi dva mlýnské kameny. Forma celého dokumentu je zdařilá filmová dramatická variace, v níž si můžete vychutnat precizní všeříkající záběry. Ty v přesném načasovaném rytmu narativně vybrušují morální dilema hlavní hrdinky, v pro ní výhodném systému. Ale co se stane když začne pochybovat? Na pozadí celého příběhu se dozvíte o ideologii současného Ruska, o manipulaci mladé generace, o strachu a paranoie...ta ovládá Kreml neustále. Pro lidi zajímající se o politologii, sociologii či filozofii je to povinná "četba". 90%.(24.7.2014)

,,JSME DEMOKRATICKÉ, ANTIFAŠISTICKÉ, MLÁDEŽNICKÉ HNUTÍ NAŠI. AŤ VŠICHNI SLYŠÍ, JAK SE JMENUJE NEJLEPŠÍ ZEMĚ NA SVĚTĚ: RUSKO, RUSKO, RUSKO!“...... /// NAŠI - mladí lidé milující Putina a Medvěděva. Nezávislej novinář Oleg Kashin a Marie Drokovová vyprávěj o svých zkušenostech s hnutím. Oleg vo tom, jaký jsou svině, Máša u těch ,,sviní“ dělala kariéru. Děti dělající politiku, sjezdy, manifestace – nevím jak vám, mladším, ale mě to kurevsky něco připomíná…. A i když mi místy z toho co slyším běhá mráz po zádech, je to prostě politickej dokument, ze kterýho má určitě radost opozice, možná Chodorkovskij, ale abych pravdu řek, nic víc, než informaci o existenci hnutí a utvrzení o ,,zvláštnosti“ demokracie v Rusku mi nepřinesl. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jsem studentka vysoký školy a přemejšlím, jak udělat radost prezidentovi. (ty vole, to by se Milošovi ještě víc zvětšila hlava…) 2.) Můj Bůh je Vladislav Surkov. 3.) Thx za titule ,,trasprd“ a ,,moi.caterine“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(12.4.2013)

Tento znamenitý filmový výtvor poukazuje na společenské dění v Rusku, které se nedá jen tak přehlédnout. Nepoukazuje ale samostatně jen na dění v Rusku, ale celkové vztahy a činy mezi určitými skupinami lidí, které zastávají naprosto odlišné názory... a jak v mnoha případech- i tento spor vyvrcholí v agresivitu.(8.3.2013)