Dobrodruzi

Dobrodruhovia

• Irsko

Dobrodružný / Drama / Romantický

Francie / Itálie, 1967, 112 min

"Dejte si pozor, já dělám karate!" "Ale prosím vás! No tím líp!"                                                                                       První půlka plyne idylicky, zlom nastává zhruba v půlce, závěr je akční.(8.9.2014)

Čistých sto procent, jako bylo přátelství Manyho a Rolanda a jakým je i snímek samotný. Snímek, který troufám si rozhodně tvrdit, by spolehlivě fungoval i beze slov, bez jediného dialogu a samotnou podstatu by sdělil i tak. Možná ještě působivěji. Jakákoliv slova (komentář) jsou naprosto zbytečná, pouze by se tříštila jako příboj narážející na zdejší starou kamennou pevnost. Ostatně jak, podle jaké šablony, chcete popisovat čisté nefalšované přátelství, lásku a svobodu. Pokud bych měl zmínit jeden resp. dva důvody, proč Dobrodruhy shlédnout, neváhal bych ani vteřinu. Ústřední duo L. Ventura- A. Delon. Jak jsem již napsal, beze slov by se snímek obešel, bez těchto dvou velikánů nikoliv. Pouze díky nim, divák tomu, co se před ním odehrává, (rád) věří a nesklouzne to, ani na moment, v naivní báchorku. Pověstnou třešínkou na dortu je tu potom krásná mladičká Joanna Shimkus, která by mohla být tím klínem, který rozetne to čisté přátelství dvou věčných snílků, leč..... Les Aventuriers jsou snímkem, který dobrovolně ustupuje ději a který si lze pouze užít resp. prožít. (A)nebo taky ne.(11.12.2013)

Krásný film o velkém přátelství dvou chlapů, které ani láska k jedné ženě nenaruší. Ostrovní pevnost, na které se odehrává závěrečná scéna, se navždy vryje do paměti.(29.1.2003)

Zaslouženě za 4*, a sice v první řadě za perfektní hudbu (ale jaký starý francouzský film ji neměl), dobrý scénář, výtečné herce (trochu netypicky vousatý Delon alias Robinson Crusoe) a samozřejmě senzační exteriéry. Ten konec a ještě prostřední část s tragickým koncem krásné mladé výtvarnice Joanny Shimkus byl smutný ale zároveň i nezapomenutelný. Televizí neprávem opomíjený malý-velký film.(5.2.2008)

Vzpomínka na dávné promítání na letním kině, kdy Joanna Shimkus zcela vytlačila z mého dětského srdéčka dosavadní ženské idoly, což byly, pamatuji-li se dobře, Nšo-či, Ribanna a Štěpánka Haničincová. Vzpomínka na to, jak mé tehdejší já oplakalo scénu jejího pohřbu v těžkém potápěčském skafandru. A uvědomění si, že v této kategorii romanticko-dobrodružných příběhů je to stále nádherný film.(9.9.2014)

• Alain Delon

• - Autorem stejnojmenné knižní předlohy, která vyšla i v češtině, je režisér José Giovanni. Děj filmu se ale od knihy v některých bodech odlišuje. (vesper001)

• - Ačkoliv ve filmu název pevnosti, na které se stěžejní část filmu odehrává, není uveden, jedná se o pevnosti Boyard u západního pobřeží Francie. (vesper001)