Dobrodruzi

Dobrodruhovia

Last Adventure, The

Dobrodružný / Drama / Romantický

Francie / Itálie, 1967, 112 min

Krásný film o velkém přátelství dvou chlapů, které ani láska k jedné ženě nenaruší. Ostrovní pevnost, na které se odehrává závěrečná scéna, se navždy vryje do paměti.(29.1.2003)

Na doporučení Enšpígla jsem se pustil do, podle něj, jedné z největších francouzských klasik s nejlepším příběhem o kamarádství vůbec. Mně napořád bude to pravé kamarádství připomínat poslední scéna filmu Prohnilí. Tady se té scéně sice přibližuje, ale nejde to doplna, protože mi ve filmu občas schází humor. On totiž je, ale ne zase tolik. Já pak nevím, jestli to mám brát vážně nebo ne. No a ke konci jsem pochopil, že to vážné je a tak jsem na tu vlnu rychle naladil. Závěr tak byl opravdu překrásný…krutý, ale překrásný. Tak to prostě umí jenom ta Francie. Dobrodruzi jsou hra očí a emocí. No a musím říct, že je velká radost takové bravůrní herce v takových filmech sledovat.(28.8.2013)

Tak tohle je přesně ta směsice žánrů a jejich jednotlivých podtónů, která mě totálné nebaví. Romatnika + dobrodružství + čisté pesimistické drama nakonec. Hm, děkuji, ale nechci. Tři hvězdy za glanc herectví a filmařiny, ale jinak tohle opradu není pro mě. 60%(9.9.2014)

Zaslouženě za 4*, a sice v první řadě za perfektní hudbu (ale jaký starý francouzský film ji neměl), dobrý scénář, výtečné herce (trochu netypicky vousatý Delon alias Robinson Crusoe) a samozřejmě senzační exteriéry. Ten konec a ještě prostřední část s tragickým koncem krásné mladé výtvarnice Joanny Shimkus byl smutný ale zároveň i nezapomenutelný. Televizí neprávem opomíjený malý-velký film.(5.2.2008)

Autor románu o Rozinantě, nesoucí na hřbetě jistého pošetilého idealistu, kdysi řekl, že není tak těžké za přítele umřít, jako najít takového, aby umírání stálo za to. Myslím, že dvojka Ventura, Delon + jedna sochařka industriálního zaměření tuto podmínku naplnili dokonale, nicméně je mi líto, že nemohu úplně stoprocentně říct to samé o pověsti, která Dobrodruhy předchází. Chybí dějová semknutost a struna humoru není dost ohraná, či snad za tím stojí ten bordel, co měl otec Fura na pevnosti a Delonovy klasické konce? Nevím, ale čekal jsem od pánů kluků něco víc..(8.9.2014)