Dobrodruzi

Dobrodruhovia

• Irsko

Dobrodružný / Drama / Romantický

Francie / Itálie, 1967, 112 min

Vzpomínka na dávné promítání na letním kině, kdy Joanna Shimkus zcela vytlačila z mého dětského srdéčka dosavadní ženské idoly, což byly, pamatuji-li se dobře, Nšo-či, Ribanna a Štěpánka Haničincová. Vzpomínka na to, jak mé tehdejší já oplakalo scénu jejího pohřbu v těžkém potápěčském skafandru. A uvědomění si, že v této kategorii romanticko-dobrodružných příběhů je to stále nádherný film.(9.9.2014)

• rt12

Asi film pro chlapce a chlapy, dle komentářů. Film s několika dějovými linkami, které by stačily na tři filmy. Do 112 minut toho tvůrci natlačili tolik, že mi šla hlava kolem a zároveň se to neuvěřitelně vleklo. Jó Ventura a sličný Delon byli čokoládička, ale pro mne s nelákavou náplní.(11.1.2014)

Drama o lásce, přátelství a cti. Ta ostrovní pevnost je Fort Boyars, jinak Napoleonova pevnost, kterou nechal postavit u la Rochelle na mnoha stech žulových blocích základů (u La Rochelle je písčité nepevné dno, takže ta pevnost je jako ledovec, nad hladinu jí kouká jenom žulový zlomek). Film jsem viděl poprvý před nejmíň patnácti lety na Federální TV 1 (F1) a dodneška jsem si z něj něco odnesl. Přesnou ideu lásky a přátelství, jak by mělo vypadat.(26.1.2006)

Dejovo sú dobrodruhovia klasický dobrodružný štandard. Ten sa síce od istého momentu zlomí a film dostane temnejšie tóny, príbeh je ale stále iba pozadím oslavy skutočného priateľstva. Film tak viac poteší v jednotlivostiach, ako v celku. Paradoxne ma dostala najviac scéna, kde Ventura s Deloinom neúčinkujú a ktorá výborne vystihuje pojmy ako loajalita alebo svedomie. Klasický francúzsky mainstream s myšlienkou, ktorému v mojich očiach vzhľadom na všetky tie príťažlivé lokality chýba väčší drive. 70%(11.9.2014)

Jeden z nejlepších filmů s Delonem vůbec a společně s Lino Venturou. Bohužel na něj snad všechny televize zapoměly a naposledy se tento film vysílal ještě před 89 rokem. Film, kde jako dva nerozluční kamarádi hledají poklad u Konga je vyjímečný, nejenom tím, že v něm je jedna z nejdramatičtějších závěrečných scén tehdejší doby, odehrávající se v pevnosti Boyard, ale také si Delon střihl i jednu z ústředních písní. Vynikající podívaná(28.11.2009)

• - Ačkoliv ve filmu název pevnosti, na které se stěžejní část filmu odehrává, není uveden, jedná se o pevnosti Boyard u západního pobřeží Francie. (vesper001)

• - Autorem stejnojmenné knižní předlohy, která vyšla i v češtině, je režisér José Giovanni. Děj filmu se ale od knihy v některých bodech odlišuje. (vesper001)